Iskustva koja se ne zaboravljaju – vikend na Korčuli uz jelene, magarace i žrnovske makarune

Dobrodošli u Korčulu, dragulj Jadrana čija se ljepota, kao iz bajke, proteže kroz vjekove. Ovaj mistični grad na istoimenom otoku, okupan suncem i morem, opasan zidinama, krije ulice zanimljiva oblika. Naime – grad Korčula iz zraka otkriva fascinantno pravilan uzorak riblje kosti. Prošećite uskim ulicama popločanim kamenom i osluhnite priče koje pričaju stare kamene zidine.

Evo koje su naše obavezne stanice na Korčuli koju ćemo posjetiti 22. travnja i uživati u Konferenciji za poduzetnice.

Terasa u kuli iz 15. stoljeća

Kamenitu Korčulu krase zidine i kula, a jedna od njih je i Kula Zakerjan smještena na sjevernom dijelu grada Korčule. Ova impresivna Kula je izgrađena između 1481. i 1483. godine, a kula Zakerjan danas je domaćin popularnom baru Massimo. Ovo je vjerojatno najposebnija terasa koju ste ikada posjetili – smještena je na samom vrhu kule, a do nje se treba uspinjati stubama, a zatim manji dio i drvenim ljestvama. Terasa se otvara u poslijepodnevnim satima, a idealno je mjesto za čekati zalazak sunca uz koktel.

Korčula na biciklu – šumske staze, uvale i vidikovci koji oduzimaju dah

Svi ljubitelji nešto drugačijih odmora i turističkih iskustava trebaju isprobati jednu od biciklističkih tura koje nudi Korčula Outdoor. Ako odaberete turu “Riding to the Fairies Spring” uživat ćete u idiličnoj atmosferi netaknute korčulanske prirode.

Vožnja započinje iz grada Korčule, koji se smatra rodnim mjestom poznatog venecijanskog putnika Marka Pola. Vozi se do sela Žrnovo – jednog od najstarijih naselja na otoku. Njegovi stanovnici bave se proizvodnjom vina i maslinovog ulja, poljoprivredom i kamenoklesarstvom.

Iz Žrnova makadamskim putem dolazi se do malog, ali jedinstvenog i čarobnog mjesta poznatog kao Kocje gdje je smješten “Izvor vila”.

Odveslajte u zalazak sunca

Nema ljepših zalazaka sunca od onih na moru. Posebice kad ste doslovno na moru. U Korčuli nemojte propustiti priliku da doživite zalazak sunca na kajaku.

Zahvaljujući personaliziranoj jednosmjernoj ruti koju nudi Korčula Outdoor, neće biti prevelikog napora zbog kajakanja protiv vjetra i više ćete uživati istražujući arhipelag, njegovu ljepotu i tajne, dok boje oko vas postaju sve intenzivnije. Onda je vrijeme za zaustavljanje, opuštanje, prepuštanje ljuljuškanju valova i pokoji zalogajčić. Idealno, zar ne?

Foto: Korcula outdoor

OPG Eko Škoj

Eko Škoj je obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo s gotovo dva desetljeća dugom tradicijom koje je nastalo iz želje vraćanja životu i vrijednostima otoka Korčule. Cijela atmosfera zaista i jest obiteljska. OPG su osnovali Diana i Mijo, a vodi ga njihova kćer Jelena. Kad je na Korčuli, pomaže joj i sestra Marija. A sve vrvi i četveronožnim debeljuškastim, dlakavim macama pomagačicama.

Foto: Eko Škoj

Oduševit će vas ne samo okusima svojih proizvoda već i svojom prisnošću, ljubaznošću, dobrodošlicom i toplinom. Ovaj OPG smješten je u Žrnovu u ambijentalnom prostoru stare kamene kuće iz 1838. godine i okolnih vrtova koji žive tijekom cijele godine. Funkcionira kao mjesto druženja, okupljanja, prodaje, kulinarstva, učenja i rada.

Kad ste već u Žrnovu, nemojte smetnuti s uma da je to dom slavnih žrnovskih makaruna – eto vam ideje za ručak!

Magarcima po korčulanskim obroncima

Kad ste već u ovom simpatičnom naselju, iskoristite priliku i za druženje s tvrdoglavim magarcima. James Curać, čiji su se roditelji vratili iz Amerike na Korčulu kada je on imao svega tri godine, nudi svima koji se nađu na otoku ponešto drugačiju perspektivu upoznavanja ‘škoja’ – na leđima magarca. Avantura je zagarantirana.


Pročitajte više: Evo razloga zašto u predsezoni bježimo na Hvar


Družite se s jelenima na Badiji

Osim magarcima, ljubitelji životinja oduševit će se Badijom, otočićem u Korčulanskom otočju, smještenom u blizini grada Korčule, na kojem će im iz ruke jesti – jeleni!

Jeleni lopatari lutaju otočićem koji je poznat i po predivnom franjevačkom samostanu i mirnim plažama. Jeleni su pitomi i znatiželjni, a dočekaju svakog pridošlicu na otoku u nadi da će dobiti mrkvu ili jabuku. Pa ako im pružite zalogaj, sigurno će vam se približiti i uzeti hranu iz ruke, ali nemojte se iznenaditi ako ih ne uspijete pomilovati – ipak vole zadržati svoju distancu.

Foto: @badija.island, Canva

Naučite raditi Lumbliju

Na drugom kraju otoka – što je otprilike tek pola sata vožnje automobilom smješteno je Blato. Na OPG-u Sanje Protić možete se okušati u izradi lumblije – kolač nezaborava. Ovo je zaista iskustvo koje nećete moći zaboraviti.

U Napoleonovo doba, jedan mladi francuski vojnik stigao je u Blato. Upoznao je tamo prekrasnu Blajku koja mu je osvojila srce. Jednoga dana, dobio je poziv da se mora vratiti u Francusku. Mora ostaviti Blato, Blajku, ljubav. Mladi Francuz, pekar po struci, odlučio je svojoj voljenoj ispeći kolač pun raznovrsnih začina, mirodija, bogat okusima i mirisima koje ga podsjećaju na nju i na Blato. Kolač joj je poklonio uz riječi: „n’oublie me pas“ što na francuskom znači „ne zaboravi me“. Mlada Blajka nije znala francuski, sporazumijevali su se oni jezikom ljubavi, pa je njegove riječi protumačila kao: „lumblija“.

I tako je nastala lumblija, kolač nezaborava. Ovaj kruholiki kolač tradicionalno se peče baš za dan kada se sjećamo svih svojim voljenih – blagdan Svih Svetih.

lumblija
Foto: Privatna arhiva

A kad ste već u Blatu – prošetajte njime. Specifičan je po tome što ga krasi druga najveća aleja lipa u Europi, ‘Najveći drvored lipa u Europi, ‘na svakom ćošku’ izvire po jedna od 30-ak malih kamenih crkvica, a poseban je i po tome što ima ‘bezimene’ ulice označene tek brojevima. U ulici broj 85 je kuća Momčila Popadića „Mome“, novinara Slobodne Dalmacije, putopisca i stihopisca (između ostalog, napisao je svima znane stihove: Oprosti mi, pape, sve te grube riči i moj život sada na tvoj život sliči. Oprosti mi, pape, sad razumin tebe, gledan tvoju sliku, gledajući sebe…). Iako je cijeli život maštao o povratku u svoje Blato, preminuo je rano, a povratak u Blato je ostao njegov neostvareni san.

Konferencija za poduzetnice

Nakon zimskog odmora, vrijeme je da zajedno analiziramo proteklu godinu i pripremimo se za sve izazove koji nas očekuju u sezoni 2024.. Poduzetnice u turizmu suočavaju se s mnogim izazovima, a neki od najčešćih problema su pronalazak i zadržavanje kvalitetne radne snage, financiranje poduzeća, kako odrediti cijenu proizvoda/usluga, kako privući luksuzne goste, kako produžiti sezonu, kako zadržati kvalitetu i smanjiti troškove, ali i kako uspostaviti ravnoteže posla i obitelji.

Na konferenciji koju organiziraju Women in Adria i TZ grada Korčule raspravljat ćemo i o izazovima u poduzetništvu, održivom turizmu, marketingu. Osim toga, istražit ćemo kako se istaknuti među konkurencijom te kako uspostaviti kontakte s drugim poduzetnicima radi poboljšanja zadovoljstva klijenata. Naši bankarski stručnjaci bit će prisutni kako bi pružili informacije o potrebnim sredstvima financiranja s posebnim naglaskom na potrebe malih i srednjih poduzetnica. Imat ćete priliku dobiti sve potrebne financijske savjete od stručnjaka uživo.

Ovaj događaj pruža izvrsnu priliku za stvaranje vrijednih poslovnih kontakata, učenje od iskusnih poduzetnica i stjecanje znanja koje će vam pomoći u daljnjem razvoju vašeg poslovanja.

Prijavite se već danas – ulaz je besplatan!

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

varteks ponovno proizvodi

Varteks ponovno proizvodi, u trgovinama novi modeli odjeće, u planu i...

Varaždinski Varteks nastavio je ovog mjeseca s proizvodnjom, no budućnost je i dalje neizvjesna. Sve ovisi o rezultatima prodaje novih artikala...
- Advertisment -