Vijest da je u 63. godini života preminuo hrvatski europarlamentarac Predrag Fred Matić iznenadila je ovog poslijepodneva hrvatsku javnost. Kao zastupnik u Europskom parlamentu, Matić se aktivno borio za prava žena i LGBTQ+ zajednice te je sudjelovao u raznim inicijativama usmjerenim na borbu protiv rodno uvjetovanog nasilja i osiguravanje jednakih prava za sve, neovisno o spolu.
Jedan od njegovih najpoznatijih doprinosa je rad na “Matićevom izvješću,” važnom dokumentu u kontekstu ravnopravnosti spolova i reproduktivnih prava u Europskoj uniji. Ovo izvješće, koje je izazvalo brojne rasprave, posebno se bavi pravom žena na slobodno odlučivanje o vlastitom tijelu, uključujući pristup sigurnim i legalnim pobačajima, kontracepciji i zdravstvenoj skrbi. Matić je time istaknuo potrebu za zaštitom i promicanjem seksualnih i reproduktivnih prava u EU, kao dijela šireg okvira borbe za ravnopravnost spolova.
Pročitajte više: Preminuo Fred Matić! Pamtit ćemo ga kao velikog saveznika borbe za ravnopravnost
Izjave po kojima ćemo ga pamtiti
Ovo su izjave po kojima ćemo ga pamtiti.
“U hrvatskom društvu traje kampanja nazadnjačke agende koja, dok se žene doslovce bore za živote, sigurnost i prava, kleče i kritiziraju njihovo odijevanje. To je sramota”.
“Ne smije i ne može nam više biti prihvatljivo da su žrtve nasilja višestruko zlostavljane: prvo od počinitelja, a potom i od sustava. Vjerujte da ću učiniti sve što mogu da nijedna žrtva više ne prolazi kalvariju koja se nerijetko prolazi u procesu prijave nasilja, a o tome se ne govori dovoljno i toga sam svjestan”.
“Danas je Hrvatska u svjetonazorskom rangu s Poljskom i Mađarskom, a to svakako nije kompliment gledano iz kuta civiliziranih zemalja”.
“Desnica ima neodoljivu potrebu živjeti tuđe živote, naravno, na jedan način koji je neodgovoran i ne podrazumijeva nikakve posljedice”.
“HDZ vas toliko krade da ćete se jedno jutro probuditi bez gebisa, niti u ustima niti u čaši”.
“Ljudi se drže za riječ, a volovi za rogove”.
“Naša je pravna i moralna obveza suzbiti nasilje – suzbijanje rodno uvjetovanog nasilja mora biti politički prioritet za svaku državu članicu”.
Foto: Facebook