U Sopotu u Novom Zagrebu jučer je u zgradi pronađeno tijelo ženske osobe. U vozilu, parkiranom nedaleko od mjesta zločina, pronađeno je i tijelo muškarca. Dva su događaja povezana. Muškarac je, naime, prvo počinio femicid, a zatim i samoubojstvo, piše tportal.
Prijavila ga je, a on dobio tek zabranu prilaska
Nova TV javlja kako je muškarac ženu usmrtio u hodniku zgrade. Reporteri Jutarnjeg lista su u Zemljakovoj ulici danas neslužbeno doznali da je muškarac žrtvu sačekao kod lifta u prizemlju i na mjestu ubio hicem iz vatrenog oružja, a nakon toga je ušao u Škodu i presudio sebi hicem u glavu iz istog oružja. Ubijena 60-godišnjakinja i 71-godišnji počinitelj ranije su bili u kratkoj ljubavnoj vezi, nakon koje ju je on nastavio maltretirati.
A kad više nije mogla s njim izaći na kraj, zadnjeg tjedna kolovoza ga je prijavila policiji. Zagrebačka policija je, kako neslužbeno doznaje JL, odmah reagirala i uhitila umirovljenika zbog sumnje u kazneno djelo prijetnje smrću. Muškarac ima povijest obiteljskog nasilja. Zatražen je zatvor, no sud je odredio tek zabranu prilaska, što muškarcu nije bila prepreka za femicid.
Riječ je o osmom slučaju femicida ove godine, a u tih osam slučajeva ubijeno je ukupno 12 žena, piše Dunja Bonacci Skenderović.
“U ovom slučaju sudstvo je ozbiljno zakazalo te nije pravovremeno zaštitilo ženu od zlostavljanja”, upozorila je stručnjakinja koja se bavi istraživanjem femicida, a nedavno je predstavila svoju analizu intimnog partnerskog femicida naslovljenu “Ili moja ili ničija”.
Pročitajte više: Prvi regionalni forum o femicidu. Pravosuđe teško uči, a anti-rodni pokreti jačaju
Femicid se može prepoznati i spriječiti
Bonacci Skenderović sustavno upozorava da se femicid potpuno pogrešno percipira kao tragedija koja se ne može spriječiti, u kojoj je počinitelj ili ‘lud od ljubomore’ ili je ubio ženu u afektu, implicirajući da ga je žrtva isprovocirala. To, naglašava, nije točno, a prepoznavanje obrasca i dinamike femicida omogućava i bolju prevenciju.
Potrebno je sustavno prepoznavanje prisilne kontrole kao glavne metode nasilja muškaraca nad ženama. Na takozvanoj vremenskoj crti femicida upravo prisilna kontrola predstavlja zapravo ključni mehanizam za pravovremeno prepoznavanje opasnosti od femicida, kao i činjenicu da je femicide u tom smislu najpredvidljivije ubojstvo i samim tim u većini slučajeva spriječiv. Drugim riječima, ako institucije prepoznaju obrasce i reagiraju na vrijeme, femicid može spriječiti. Inače, upravo je uhođenje jedan od obrazaca prisilne kontrole koju institucije još uvijek ne prepoznaju kao faktor za femicid pa se, kao u jučerašnjem slučaju, događaju propusti instutucija koji rezultiraju femicidom.
Femicid, potvrđuje nam ovaj slučaj, nije nikakav zločin iz strasti. To je planirano, namjerno i predvidljivo ubojstvo žene koje ima dinamiku i obrazac po kojem se događa, a upravo zbog svoje predvidljivosti i postojanja obrasca, u određenom broju slučajeva može
se spriječiti.
Pitanje je samo koliko će se još smrti morati pobrojati prije nego što će i institucije naučiti…
Foto: Canva