Ovo su europske prijestolnice kulture za 2025. godinu. Biste li ih htjeli posjetiti?

Europska unija svake godine, od 1985., odabire gradove koje na godinu dana proglašava Europskim prijestolnicama kulture. Time EU želi proslaviti bogatu kulturnu raznolikost Europe, a istovremeno njegovati jedinstvo i međunarodnu suradnju. Ovom inicijativom pozivaju gradove da pokažu svoju jedinstvenu kulturnu baštinu, modernu kreativnost i projekte, piše Forbes.

Za sljedeću godinu ovaj prestižan naslov dodijeljen je dvjema manje poznatim regijama: gradu i regiji oko Chemnitza u Njemačkoj i gradovima Nova Gorica i Gorizia, koji se nalaze na granici između Slovenije i Italije.

Chemnitz, Njemačka: Grad industrije

Smješten u srcu Saske, Chemnitz je grad bogate industrijske povijesti, a često ga se naziva i “Manchesterom Saske” zbog važne uloge koju je imao u industrijskoj revoluciji. Bio je gotovo potpuno razrušen u Drugom svjetskom ratu, a kasnije ga je oblikovao i period pod istočnonjemačkom vlasti. Misija mu je sljedeće godine rasvijetliti često ignorirane dijelove svoje kulture, arhitekture i zajednice.

Chemnitz, Zwickau i okolna regija odigrale su ključnu ulogu u industrijskom rastu Njemačke, pogotovo kada je riječ o tekstilima, inženjerstvu, željeznici i automobilskoj industriji. Zbog rudnika je nekoć bio gospodarska sila.

Rudarska regija Erzgebirge/Krušnohorí 2019. je godine pod zaštitom UNESCO-a, a tamo se nalaze muzeji, jedinstvena arhitektura i veliki broj srednjovjekovnih, renesansnih i baroknih dvoraca.

Sam Chemnitz poznat je po svojim povijesnim znamenitostima, od zgrada u art nouveau stilu do sovjetskih spomenika poput onog posvećenog Karlu Marxu, a koji stoji kao podsjetnik kompleksnoj povijesti grada. Jedna od važnijih značajki grada je njegov fokus na uključivanje zajednice i razne građanske inicijative, poput sadnje tisuća stabala jabuka.

Sljedeće godine posjetitelji će imati priliku istražiti grad koji je sviju industrijsku prošlost pretvorio u platformu za umjetničko izražavanje. Garaže u kojima su nekoć stajali strojevi sada su pretvorene u kreativne prostore, a u gradskim parkovima održavat će se festivali, koncerti i izložbe.

U fokusu će biti i supkulture Chemnitza koji uslijed suvremenih izazova želi njegovati kozmopolitsku, demokratsku budućnost. Organizatori se nadaju kako će teme uključivosti, demokracije i jedinstva ponuditi novu perspektivu grada u narednim godinama.


Pročitajte više: Profesionalni putnik: Jesen je pravo vrijeme da posjetite ova mjesta


Nova Gorica i Gorizia: Proslava bez granica

Dok se Chemnitz fokusira na otkrivanje skrivenog, zajednička titula za Novu Goricu u Sloveniji i Goriziju u Italiji predstavlja proslavu jedinstva koje prelazi granice.

Ova dva grada ne dijele samo geografsku lokaciju, već i kompliciranu povijest. Smještena na razgraničenju slavenske i talijanske kulture, ova regija nekoć je bila razdvojena Željeznom zavjesom, a danas je živi primjer snage europske integracije.

Gradovi u sljedećoj godini žele postati simbol rušenja barijera, i metaforičkih i doslovnih. Ovdje se spajaju dvije nacije i nekoliko kultura, svi smješteni u veličanstvenoj prirodi doline rijeke Soče i Alpi.

Tijana Boric jedna je od ambasadorica događaja, a odrasla je u Novoj Gorici. “Ovdje je lako pronaći srpsku ili slovensku hranu i čuti ljude koji govore slovenski, engleski, srpski i hrvatski. Blizina Italije dodaje još jedan sloj kulturnom bogatstvu,” rekla je ona za BBC.

Jedan od najuzbudljivijih aspekata ove proslave je multimedijska i izvedbena umjetnost u prirodi. Posjetitelji mogu očekivati veličanstvene lokacije, instalacije koje pozivaju na razmišljanje i radionice o tehnologiji, inovaciji i jeziku u svijetu bez granica.

Gradovi žele pokazati i najbolje od prirode, i to uz ekološke projekte poput zelenih koridora, urbanih šuma i prostora namijenjenih njegovanju bioraznolikosti.

Nova Gorica i Gorizia pohvalit će se i svojom kulinarskom baštinom organizacijom prekograničnih gastro zabava, uključujući i Tastes without Borders (okusi bez granica) koji će ujediniti slovensku i talijansku kuhinju u proslavi okusa.

Zašto posjetiti prijestolnice kulture?

Ideja o davanju ovih titula regionalnim gradovima moćan je podsjetnik da kultura živi i dalje od velikih metropola poput Berlina i Pariza. Prijestolnice kulture često otkrivaju neispričane priče regija koje su dosad ostajale u sjeni, piše Forbes.

Putnicima sve važnija postaju autentična iskustva, zbog čega ovi manje poznati gradovi pružaju priliku za istraživanje podalje od uobičajenih europskih turističkih magneta.

Posjet Chemnitzu ili Novoj Gorici i Goriziji 2025. godine svima nudi priliku vidjeti Europu iz jedne druge perspektive: one koja slavi raznolikost, povijest i snagu kulturne razmjene.

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

kora limuna

Ne bacajte je u smeće, može biti vrlo korisna! Evo čemu...

Umjesto da završava u smeću, kora limuna može postati vaš najbolji saveznik u kuhinji i čišćenju doma. Ova mala, žuta čarobnica...
- Advertisment -