Mazars: U ova tri područja lideri ulažu novac, vrijeme i resurse

Krajem prošle godine Mazars je objavio godišnji C-suite barometar za koji je anketirano više od 800 rukovoditelja diljem svijeta. Istraživanje koje je provedeno je pokazalo da poslovni lideri ulažu novac, vrijeme i resurse u tri glavna područja: tehnologiju, održivost i ljude.

U planu nove strategije održivosti

U smislu strateških prioriteta u narednih tri do pet godina, dva područja su se istaknula posebno u fokusu rukovoditelja: tehnologija i održivost. Digitalna transformacija i nove strategije održivosti tako su na vrhu popisa strateških prioriteta naših ispitanika. Dapače, planirana su povećana ulaganja u ta područja s ciljem osiguravanja konkurentnosti.

žene u održivosti

Uz ove ključne teme, C-suite prepoznaje važnost i izazov privlačenja talenata. Čak 29% naših ispitanika izjasnilo se da planiraju definirati novu ili revidirati postojeću strategiju održivosti ove godine, što pitanje održivosti stavlja na sam vrh strateških prioriteta diljem svijeta odmah iza tehnologije s 32%. U Europi je nova ili revidirana strategija održivosti broj jedan strateški prioritet u sljedećih tri do pet godina. Čak 68% svih ispitanih rukovoditelja planira povećana ulaganja u inicijative održivosti.

Visokih 65% ispitanih poduzeća već izvješćuje o održivosti dok dodatnih 25% planira krenuti ove godine. Europa ovdje malo zaostaje za Amerikom i Azijom. U Europi trenutno izvješćuje 59% poduzeća obuhvaćena istraživanjem, u usporedbi sa 70% poduzeća u Americi i Aziji. Kada govorimo o spremnosti za ESG izvješćivanje, tek trećina ispitanih poduzeća u Europi, točnije 36% se izjasnila da je potpuno spremna.

Drugdje u svijetu postotak je negdje nešto veći, ali treba napomenuti da je u tim regijama regulativa ako postoji relativno lagana, dok se CSRD među svim regulativama ističe kao najznačajnija i najstroža.


Pročitajte više: Kako živjeti održivije? Ovako to rade sudionice naše konferencije ‘Žene u održivosti’


(Ne) Spremnost za ESG izvješćivanje

Kao dva osnovna izazova u produciranju izvješća o održivosti istaknuta je kvaliteta podataka (37%) i praćenje podataka (28%). Što se tiče odgovornosti za izvještajne procese u organizaciji, gotovo trećina je navela Chief Sustainability Officera kao odgovornu osobu što je svakako obećavajuće, međutim čak četvrtina ovu odgovornost i dalje pripisuje CEO-u što sugerira da još uvijek nedostaje zrelosti.

Apsolutno je važno da izvršni direktori nadziru plan održivosti i osiguravaju da su identificirane relevantne ESG teme ugrađene u poslovnu strategiju i procese, ali sigurno nije najučinkovitije da je CEO odgovoran za samo izvješćivanje.

Naše istraživanje sugerira da lideri prepoznaju važnost ulaganja u održivost – za budućnost njihovih organizacija, za gospodarstvo i za planet – i koraci koje poduzimaju pokazuju da u tome pokušavaju djelovati proaktivno. Nešto više od polovice velikih poduzeća u Europi se u našem istraživanju izjasnilo da je “potpuno spremno” za izvješćivanje prema novoj direktivi što zvuči obećavajuće, ali isto tako znači da nešto manje od polovice nije potpuno spremno, a vrijeme istječe.

Nova direktiva o izvješćivanju postavlja novi standard ne samo izvješćivanja već samog poslovanja. Poduzeća će, kroz proces usklađivanja s regulativom, morati ugraditi održivost u poslovanje, strategiju i praksu što podrazumijeva ključnu ulogu vodstva.


Pročitajte više: Vali Marszalek iz Mazarsa: Ovo je 8 mitova o ženama u biznisu!


7 čimbenika za uspješno korporativno upravljanje:

Kako bismo pomogli vodstvu adresirati konkretne korake koje je potrebno poduzeti kako bi ugradili ESG kriterije u poslovanje, Mazars i EcoDa izradili su praktični vodič u središtu kojeg je 7 ključnih čimbenika za uspješno korporativno upravljanje:

1.         leadership i ton s vrha

2.         svrha poslovanja

3.         dijalog s dionicima

4.         organizacijska kultura održivosti

5.         ugradnja održivosti u poslovne procese

6.         učenički pristup

7.         izvješćivanje i transparentnost

Prema našim definiranim čimbenicima uspjeha, vodstvo treba osigurati da održivost bude u potpunosti na njihovom dnevnom redu, a to uključuje postavljenje potrebnih ciljeva, mjerenje učinka, identificiranje rizika i odgovarajuće praćenje poduzetih mjera.


Pročitajte više: ESG – ovaj pojam nije nov, a evo što tvrtke u EU moraju poduzeti


Načela održivosti ugrađena u poslovanje

Svako poslovanje treba imati inspirativnu, trajnu i vjerodostojnu svrhu koja nadilazi mandat trenutnog vodstva i koja će, ako se ispuni, dovesti do održivog uspjeha za poduzeće, njegove dionike i društvo. Kako bi uspješno integrirali kriterije održivosti u poslovanje potreban je dvosmjerni dijalog s dionicima i dioničarima. On uključuje pravedno postupanje prema oboma, u poslovnom i financijskom smislu, otvorenost za razumijevanje pitanja od značaja za sve dionike, transparentnost i spremnost na davanje odgovora na moguća teška pitanja.

Snažna organizacijska kultura održivosti podrazumijeva jasno artikuliranu kulturu i vrijednosti organizacije i donošenje odluka u skladu s tim vrijednostima. Iznad svega, ovdje govorimo o etičkom poslovanju i podržavanju ljudskih prava. Načela održivosti moraju biti ugrađena kroz cijelo poslovanje što zahtijeva postavljanje odgovarajuće strukture, kontrole i procesa te uključenje višeg menadžmenta uz etičko povjerenstvo i druga specijalizirana povjerenstva.

Integracija kriterija održivosti u poslovanje traži učenički pristup i razumijevanje da je održivost putovanje, putovanje na kojem se moramo kontinuirano usavršavati i postavljati ambiciozne ciljeve, te transparentno i odgovorno izvješćivati o napretku i uspjesima, ali i o neuspjesima i izazovima s kojima se susrećemo. Jer svi smo suočeni s istim rastućim zahtjevima i nitko od nas nema sve odgovore. S druge strane, zajedno možemo napraviti velike pomake.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -