Kad su žene uključene u provođenje održivosti u kompaniji, manja je mogućnost da će preuveličavati podatke odnosno da će provoditi greenwashing, prenosi eco-business.com.
Idu li ESG i greenwashing zajedno? Greenwashing je marketinški spin kojem je cilj uvjeriti potencijalne potrošače da brend ili tvrtka radi više kako bi zaštitila okoliš no što je to zaista istina. Dakle, ulažu više vremena i novca u marketing svojih “zelenih” proizvoda, umjesto da zapravo rade teži dio posla kako bi zaista bili održivi, piše budidobro.com.
Pročitajte više: Kako živjeti održivije? Ovako to rade sudionice naše konferencije ‘Žene u održivosti’
Tajland i Novi Zeland prednjače, Japan na začelju
Studija provedena u 29 zemalja otkriva da je manja vjerojatnost da će tvrtke s više rodno ravnopravnih odbora preuveličavati svoje podatke o održivosti. Također je utvrđeno da su tvrtke u religioznijim zemljama sklonije greenwashingu. To se povezuje s činjenicom da religija teži promicanju tradicionalnih rodnih uloga pa nema toliko žena na vodećim pozicijama.
“Tvrtke s većom zastupljenošću žena u odborima sklonije su biti otvorenije i iskrenije u pogledu svojih ESG učinaka”, objasnio je na svom LinkedInu novinar koji se specijalizirao za pitanja održivosti, Robin Hicks.
Japan i Tajvan istaknuli su se kao teritoriji s posebno rodno nejednakim odborima i visokom razdvojenošću ESG-a. S druge strane, Tajland i Novi Zeland zemlje su s najviše rodno ravnopravnih upravnih odbora i najmanjim razlikama između onoga što tvrtke govore i rade.
Christine Amour-Levar, osnivačica i izvršna direktorica neprofitne organizacije HER Planet Earth sa sjedištem u Singapuru, rekla je da je nisu iznenadila otkrića.
“Prema mom iskustvu, žene pokazuju pozitivniju namjeru zelene potrošnje, imaju odgovorniji stav prema klimatskim promjenama i pokazuju više interesa za zaštitu okoliša od muškaraca”, navela je.
Pročitajte više: Ana Panajotović: Djeci želim ostaviti svijet barem u jednakom stanju u kakvom sam ga zatekla
ESG i greenwashing: kvote su put prema rješenju?
Tvrtke s pravednijom zastupljenošću žena u upravnom odboru bolje su u upravljanju vodenim resursima i učinkovitije u smanjenju emisije ugljikovog dioksida. Dok je 21 posto tvrtki promatranih u studiji iz zemalja koje imaju izdan zakon o rodnoj raznolikosti u upravnim odborima, preostalih 79 posto je iz zemalja u kojima nema kvota za direktorice. Ispada da samo 6,7% predsjedavajućih u odborima diljem svijeta čine žene.
“Naša studija podupire postojeće teorije da su žene direktorice ključni igrači u sprječavanju ovoga, jer je vjerojatnije da će govoriti protiv neetičkog ponašanja i podržati ekološki osviještene odluke”, rekao je dr. Ahmed Aboud, sa Sveučilišta u Portsmouthu.
Naglasio je da ovi rezultati imaju važne implikacije za donositelje politika, investitore i druge dionike zainteresirane za promicanje odgovornog i održivog korporativnog ponašanja.
“Oni pružaju dodatne uvide u važnost poboljšanja rodne raznolikosti u odborima i mogu motivirati donositelje odluka da uvedu kvote za rodnu raznolikost u odborima”, naglasio je Aboud.
Istraživanje su na gotovo 4000 tvrtki proveli istraživači sa Sveučilišta u Portsmouthu, Sveučilišta Brunel u Londonu i Sveučilišta Loughborough, između 2005. i 2019. godine.
Foto: Canva