Ekološka svijest u društvu na sve je višoj razini. Recikliramo i pazimo na prirodu oko sebe. No jeste li znali da i pisanje e-mailova onečišćuje naš planet? Još 2015. godine procijenjeno je da Internet predstavlja 600 milijuna tona CO2 godišnje, koliko i ukupno svjetsko zrakoplovstvo, piše Održiva Hrvatska.
Francuska agencija za zaštitu okoliša i gospodarenje otpadom (ADEME) iste je godine u svom istraživanju došla do rezultata vezanih uz potrošnju energije te povezano zagađenje i emisije stakleničkih plinova u svakodnevnoj elektroničkoj komunikaciji. Njihovi su rezultati pokazali da e-mailovi zagađuju okoliš i da slanje samo osam e-mailova dnevno pridonosi zagađenju kao jedan kilometar vožnje konvencionalno pogonjenog automobila.
Postoje stvari kojima možemo smanjiti ugljični otisak
Naveli su da e-mail od jednog megabajta emitira oko 19 grama CO2. Pritom su uzeli u obzir potrošnju energije računala te servera koji su uključeni u razmjenu podataka, piše energypress.
Tako primjerice tvrtka sa 100 zaposlenika, koji u prosjeku šalju 33 e-mailova dnevno, u samo jednoj godini proizvede oko 13.6 tona CO2. Ove brojke su i veće kad se uzme u obzir da se dnevno u svijetu pošalje stotine milijardi e-mailova.
I u ovom pogledu postoje stvari koje možete učiniti da bi smanjili ugljični otisak. Kao prvo, ako je riječ o nečemu što se može riješiti razgovorom, radije nazovite umjesto slanja e-maila. Ako je slanje neizbježno, prije slanja promislite sve što morate napisati da bi izbjegli ponovno slanje. Ukoliko je moguće, izbjegnite slati kopije istog e-maila na više adresa.
Pročitajte više: Julija Škoro: “Održiva gradnja nije više pitanje promjene svijesti nego promjene direktiva”
Je li brisanje e-mailova korisno?
Također, ograničite broj primatelja te pišite e-mailove u tekstualnom formatu umjesto u HTML-u jer je tekstualni format čak 12 puta manje težak i troši manje energije. Izbjegavajte privitke, potpise e-mailova te slike koje opterećuju poruke. Da e-mailovi zagađuju okoliš što manje, otkažite pretplate na biltene koje više ne čitate.
Većina utjecaja dolazi tijekom faze pisanja i faze transporta pošte. Tako da ako obrišemo ono što je jednom poslano, to uklanjanje nema značajan utjecaj na ukupni ugljični otisak. Ipak, poneki podaci govore da je za samo jedan data centar u kojem se skladište svi naši digitalni podaci potrebno je napraviti jednu cijelu termoelektranu. Stoga ipak i brisanje čini razliku.
Foto: Canva