Evo koliko je građana ugovorilo dopušteno prekoračenje

Više od milijun građana ugovorilo je dopušteno prekoračenje po tekućem računu. To je 58 posto od ukupno 1,75 milijuna poslanih ponuda za prelazak s prešutno prihvaćenog na dopušteno prekoračenje, izvijestila je Hrvatska narodna banka (HNB).

Cilj je bio unaprijediti položaj potrošača

Krajem lipnja ove godine okončan je postupak prelaska građana s prešutno prihvaćenih na dopuštena prekoračenja, sukladno Memorandumu o razumijevanju u vezi prekoračenja po tekućem računu. Njega su 22. srpnja 2022. potpisali Vlada, HNB i 13 banaka – onih koje su u to vrijeme odobravale prešutno prihvaćena prekoračenja.

Iz središnje banke podsjećaju da je cilj Memoranduma bio unapređenje položaja potrošača koji koriste prekoračenja po tekućem računu, tako da se omogući prelazak s masovno korištenog skupljeg i po uvjetima nepovoljnijeg prešutnog prekoračenja na povoljnije dopušteno prekoračenje.

“Na temelju informacija prikupljenih od banaka potpisnica Memoranduma, utvrđeno je da je do 1. srpnja 2024. godine nešto više od milijun građana ugovorilo dopušteno prekoračenje, što je 58 posto od ukupno 1,75 milijuna poslanih ponuda za prelazak s prešutno prihvaćenog na dopušteno prekoračenje. Od spomenutih više od milijun građana koji su ugovorili dopušteno prekoračenje, na dan 1. srpnja 2024. godine, njih oko 450 tisuća je doista koristilo svoje ugovoreno prekoračenje”.


Pročitajte više: Kako je digitalizacija otvorila nova vrata ženama doznale smo na konferenciji Žene u bankarstvu


Bolji uvjeti za građane

Dopuštena prekoračenja građanima omogućuju povoljnije uvjete korištenja u odnosu na prešutno prihvaćena prekoračenja. To podrazumijeva ograničenje cijene dopuštenog prekoračenja u obliku primjene maksimalno dopuštene efektivne kamatne stope i zajamčenu otplatu na 12 mjesečnih rata u slučaju da se iznos prekoračenja smanji ili ukine, piše N1.

Pored toga, prilikom ugovaranja dopuštenog prekoračenja potrošač od banke dobiva cjelovite informacije o uvjetima korištenja takve vrste prekoračenja.

U svrhu provedbe Memoranduma, podsjećaju iz HNB-a, banke su već u rujnu 2022. snizile kamatne stope po odobrenim prešutno prihvaćenim prekoračenjima. Sve kako bi se uskladile s ograničenjem efektivne kamatne stope na dopuštena prekoračenja. U lipnju 2023. potrošačima koji su imali odobrena prešutna prekoračenja poslale su ponudu za ugovaranje dopuštenog prekoračenja i to u istom iznosu u kojem im je odobreno postojeće prešutno prekoračenje.


Pročitajte više: Zašto su žene nezadovoljne uslugama financijskih institucija


Neke banke odlučile su zadržati prešutna prekoračenja

Nakon završetka procesa prelaska građana s prešutno prihvaćenih na dopuštena prekoračenja, manji broj banaka odlučio je u ponudi zadržati prešutno prihvaćena prekoračenja, ali najviše u iznosu prosječnog mjesečnog primanja, što je u skladu s odredbama Memoranduma.

Ako je netko iskoristio više od toga, razliku će morati vratiti, ali će to moći napraviti u 12 mjesečnih rata. Na takva prešutno prihvaćena prekoračenja više se neće primjenjivati ograničenje cijene u obliku maksimalne efektivne kamatne stope pa stoga mogu biti skuplja od dopuštenih prekoračenja.

Potrošačima koji nisu prihvatili ponudu banke da ugovore dopušteno prekoračenje, a koristili su prešutno prihvaćeno, banke koje više neće imati u ponudi tu vrstu prekoračenja ukidaju prešutno prihvaćeno prekoračenje, a za iznos iskorištenog odobravaju obročnu otplatu na 12 mjeseci.

Osim toga, ubuduće će potrošači moći ugovoriti dopušteno prekoračenje tako da prema vlastitim potrebama za financijskim sredstvima podnesu zahtjev, a banke će te zahtjeve obrađivati u skladu sa svojom poslovnom politikom, napominju iz središnje banke.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

početak jeseni savjeti

Teško vam pada početak jeseni? Niste jedini. Evo kako izdržati kraj...

Ako osjećate psihološki pad na kraju ljeta, niste jedini. Za mnoge ljude ljeto ima nostalgičnu i emocionalnu težinu, govore psiholozi. “Kad...
- Advertisment -