Žrtvama obiteljskog nasilja omogućen plaćeni 10-dnevni dopust – naravno, ne u Hrvatskoj

Australija je uvela 10-dnevni plaćeni dopust za žrtve obiteljskog nasilja. Novi zakon stupio je na snagu ovog mjeseca, a obvezujući je za tvrtke s 15 ili više zaposlenika, piše Women’s Agenda. Povijesna odluka uslijedila je nakon opsežne kampanje sindikata i radnika.

“Nijedna žena nikada ne bi trebala birati između svog posla i svoje sigurnosti”, rekao je premijer Anthony Albanese.

Bez ekonomske nema niti fizičke sigurnosti

Ekonomska sigurnost ključni je faktor u određivanju može li osoba pobjeći iz opasne veze. U prosjeku, bijeg iz nasilne veze u Australiji košta 18.000 dolara.

“Radnici više ne moraju birati između stavljanja hrane na stol i svoje sigurnosti”, izjavila je Michele O’Neill, predsjednica Australskog vijeća sindikata (ACTU) o “pravu na spašavanje života”.

Naime, i do sada je u Australiji postojao dopust u slučaju obiteljskog nasilja. No dosadašnji dopust trajao je pet dana i bio je – neplaćen. Sada će biti plaćen, a trajat će duplo duže. Također, nebitno je radi li osoba puno radno vrijeme, pola radnog vremena ili povremeno. Za tvrtke s manje od 15 zaposlenika isto pravo na 10-dnevni plaćeni dopust za žrtve obiteljskog nasilja započet će 1. kolovoza 2023. Do tada radnici u malim tvrtkama imaju pristup sadašnjih 5 dana neplaćenog dopusta.

Do sad su žrtve pribjegavale drugim metodama. Tako bi umjesto pet neplaćenih dana dopusta uzimale godišnji odmor ili bolovanje. Plaćeni dopust omogućava žrtvama da, umjesto da si ‘otkidaju’ od godišnjeg odmora ili bolovanja, budu plaćene za cijeli 10-dnevni dopust i sačuvaju si svoje zaslužene dane za odmor, ali i bolovanje.


Pročitajte više: Rodno uvjetovano nasilje raste kada žena zarađuje više od muškarca!


Hrvatska, zemlja u kojoj svakih 15 minuta nastrada jedna žena

Nasilje u obitelji predstavlja izazov u zaštiti ljudskih prava, ostavlja duboke zdravstvene, socijalne i druge posljedice na žrtvu nasilja kao i na funkcioniranje cijele obitelji, zajednice, ali i društva. Niz zakona i strateških dokumenata u Hrvatskoj uređuju područje borbe protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Ipak, zakon kojim bi se pripisivao dopust za žrtve obiteljskog nasilja svjetlosnim je godinama udaljen od Hrvatske.

Žrtve obiteljskoj nasilja pretežito su žene. Podaci govore da je u Hrvatskoj svakih 15 minuta jedna žena žrtva nasilja u obitelji. Ipak, mogućnost dopusta za žrtve obiteljskog nasilja u Zakonu o radu se niti ne spominje.

Prema članku 86. Zakona o radu, radnik ima pravo na sedmodnevni plaćeni dopust za važne osobne potrebe, a pod to je navedeno: sklapanje braka, rođenje djeteta, teža bolest, smrt člana uže obitelji i sl. Spominje se čak i pravo na plaćeni dopust radi darivanja krvi za transfuzijsko liječenje, no spomena o dopustu radi obiteljskog nasilja nema. Niti u članku 87. Zakona o radu, kojim se regulira pravo na neplaćeni dopust, ovaj problem nije imenovan i reguliran.


Pročitajte više: Australska političarka otvoreno progovorila o odrastanju uz nasilje u obitelji


Prepuštene same sebi

Drugim riječima – žrtve obiteljskog nasilja prepuštene su vlastitoj ‘snalažljivosti’ po pitanju izbivanja s posla ako se odluče posvetiti promjeni svoje životne situacije. Ne regulira se čak niti onoliko koliko se u Australiji sada smatra minimumom koji se može pružiti – pet dana neplaćenog dopusta. U Hrvatskoj bi čak i to bila ‘premija’ i promjena na bolje u odnosu na stanje danas.

Nije primjereno očekivati da žene i obitelji koje se nađu u ovoj situaciji, koja je užasna situacija, mogu sve potrebno napraviti u roku od pet dana. Možda moraju promijeniti školu, pronaći pravnu zaštitu, u nekim slučajevima pronaći novi smještaj – i sve to kroz vrlo traumatično vrijeme”, rekla je zastupnica Predstavničkog doma Australije Linda Burney krajem 2020. godine, kad je predstavila Parlamentu prijedlog novousvojenog zakona, prenosi Women’s Agenda.

U Australiji jedna od četiri žene od svoje 15. godine doživljava neki oblik nasilja od strane intimnog partnera. U Hrvatskoj je od 2003., kad je donesen Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, svake godine prijavljeno između 11.500 i 17.500 počinitelja, a broj žrtava iznosi i do 22.000. Ovisno o godini, od 64 pa do 71 posto svih prijavljenih slučajeva čine žene, piše sigurnomjesto.hr.

Procjenjuje se da na jedan prijavljeni slučaj obiteljskog nasilja dolazi 10 neprijavljenih. Neke procjene pokazuju da svaka treća žena tijekom života doživi neki oblik nasilja, ističe SOS Rijeka Centar za nenasilje i ljudska prava.

Obiteljsko nasilje regulira se i Nacionalnom strategijom zaštite od nasilja u obitelji, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Najsvježija strategija obuhvaćala je razdoblje od 2017. do 2022., a tek je za vidjeti što predviđa za nadolazeće razdoblje.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

povećan prag za ulazak u sustav PDV-a

Prag za ulazak u sustav PDV-a diže se na 60.000 eura....

Ministar financija Marko Primorac potvrdio je da se prag za ulazak u sustav PDV-a podiže na 60.000 eura. To će, objasnio je, biti...
- Advertisment -