Ekspert za kemiju otkrio koji je najbolji deterdžent za pranje rublja

Odabir deterdženta za pranje rublja može biti prava zagonetka. Svaki će deterdžent donekle očistiti rublje, ali kako postići najbolje rezultate za odjeću i budžet? Ključno je razumjeti osnovnu kemiju sastojaka kako biste mogli odlučiti koji proizvod odgovara vašim potrebama.

Glavni sastojak prašaka i tekućih deterdženata su tenzidi, molekule koje imaju sposobnost uklanjanja masnoće i prljavštine s tkanina. Oni omogućuju da se prljavština otopi u vodi i lakše ispere. Tenzidi mogu stvarati mjehuriće, ali njihova učinkovitost može biti smanjena u „tvrdoj vodi“ koja sadrži otopljene kalcijeve i magnezijeve soli.

Današnji deterdženti sadrže omekšivače i sekvestrante metala koji sprječavaju stvaranje taloga u tvrdoj vodi, a kako bi se spriječila šteta za okoliš, fosfati se dodaju u manjim količinama. Mnogi proizvodi sadrže i optičke posvjetljivače, koji upijaju UV svjetlost i reflektiraju plavu, dajući dojam svježine.

Sastojci praškastih deterdženata

Prašci obično sadrže sol (npr. natrijev sulfat) kako bi se spriječilo zgrudnjavanje, a dodatak natrijevog karbonata ili „sode za pranje“ omogućuje bolje otapanje masnoće i prljavštine u vodi. Mnogi prašci sadrže natrijev perkarbonat, spoj koji djeluje kao blagi izbjeljivač, aktiviran dodatkom poput tetraacetiletilendiamina (TAED).

Jedna od prednosti prašaka jest što komponente mogu biti odvojene u čvrstom obliku, omogućujući veću stabilnost sastojaka.


Pročitajte više: Ovaj potez prilikom stavljanja rublja u perilicu uništava odjeću


Sastojci tekućih deterdženata

Tekući deterdženti se temelje na vodi i, osim tenzida, često sadrže i druge sastojke kao što su alkalne soli i konzervansi. Ovi konzervansi sprječavaju rast mikroorganizama u tekućoj formuli, ali za razliku od prašaka, tekući deterdženti ne mogu sadržavati perokside koji uništavaju mikrobe. Upravo zbog izostanka peroksida, u perilicama u kojima se koriste tekući deterdženti veća je vjerojatnost nastanka plijesni i bakterijskih biofilmova.

Tekući deterdženti omogućuju i direktno nanošenje na mrlje prije pranja, dok su koncentrirani deterdženti u kapsulama praktični, ali i potencijalno opasni za djecu i osobe s kognitivnim poteškoćama jer mogu izgledati poput bombona.

Što su enzimi u deterdžentima?

Enzimi su prirodni proteini koji razgrađuju određene vrste mrlja. Na primjer, lipaza razgrađuje masnoće, proteaza proteine, dok amilaza razgrađuje škrob. Enzimi u deterdžentima evoluirali su iz organizama iz hladnih regija, što znači da mogu učinkovito raditi i na niskim temperaturama pranja. No, previsoka temperatura može uništiti enzime, zato je optimalna temperatura pranja s enzimskim deterdžentima između 15 i 20°C, piše Klik.


Pročitajte više: Čemu služi tipka leptirića na perilici rublja?


Prašak ili tekućina: Koji je bolji?

Odabir između praška i tekućine ovisi o osobnim potrebama, proračunu, mirisu, okolišnim čimbenicima i praktičnosti. Praškasti proizvodi često imaju blagi izbjeljivač koji može pomoći kod dubinskog čišćenja, dok tekućine nude jednostavnost i izravnu primjenu na mrlje. Kapsule, iako praktične, ograničavaju mogućnost doziranja.

Većina proizvođača ne objavljuje detaljne popise sastojaka na pakiranjima. Dodatne informacije mogu se pronaći na njihovim mrežnim stranicama, a dokumenti poznati kao sigurnosno-tehnički listovi (SDS) pružaju detalje o sastojcima ako sadrže potencijalno opasne kemikalije.

Bez obzira na odabranu formulu, razumijevanje osnovnih sastojaka deterdženata može pomoći da bolje zaštitite svoju odjeću i zdravlje te napravite ekološki prihvatljiv izbor.

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Kupanje mačke

Veterinar otkrio koliko često treba kupati mačke

Kupanje mačke možda zvuči kao nužan dio higijene ljubimca, no prema stručnjacima, mačke zapravo rijetko trebaju kupku. Veterinar Amir Anwary redovito...
- Advertisment -