Dubravka Kovačević je COO u DC&T, jednoj od vodećih tvrtki za razvoj i dizajn poslovnih interijera koju vodi zajedno sa svojim suprugom Timijem. Timi i Dubravka vode jedinu tvrtku u Hrvatskoj koja njeguje Design+Build inovativni pristup u arhitekturi i dizajnu interijera, a Dubravka nam je objasnila što on podrazumijeva.
Osim što taj pristup primjenjuju i na luksuznim hotelima i poliklinikama čak i u Dubaiju, uređuju i poslovne prostore u Hrvatskoj. Dubravka nam je otkrila kako u praksi izgleda primjenjivanje ovog inovativnog pristupa u arhitekturi i dizajnu interijera.
Od fokusiranog do timskog rada – sve zahtjeva drugačiji pristup
Samo jedan od ureda koje su uredili u protekloj godini jest ured IT diva – tvrtke Span. Dubravka i njezin suprug Timi uredili su im pravi „ured po mjeri zaposlenika“. Kako kažu, najvažnije im je bilo stvoriti prostor koji je ne samo estetski privlačan, već i funkcionalan i prilagodljiv. Kroz primjenu ABW (Activity-Based Working) koncepta, stvorili su različite zone koje su optimizirane za različite vrste rada.
Tihi prostori dizajnirani su za fokusiran rad, dok su otvoreni prostori koncipirani za timsku suradnju i brainstorming, objašnjava Dubravka u svijet građevine ušla nakon dugogodišnjeg rada kao – revizorica.
Naime, nakon porodiljnog dopusta odlučila je napustiti banku i u potpunosti se posvetiti poduzetništvu. To je bio jedan od ključnih trenutaka u stvaranju njezinog profesionalnog puta. S obzirom da je osoba koja voli raditi i uvijek teži napredovanju, odlučila se uključiti u poslovanje suprugove tvrtke. Rad sa suprugom bio je prirodni korak.
„Iako se mnogi čude kako uspijevamo raditi zajedno, mi u tome nalazimo zadovoljstvo i sinergiju“.
Baš sinergiju različitih ideja i energija pokušavaju unijeti i u prostore koje uređuju. Pa tako i u uređenje Spana gdje je velika pažnja posvećena sinergiji održivosti i ekološke odgovornosti. To su postigli kroz korištenje održivih materijala i energetski efikasnih rješenja.
Sve započinje ‘Poboljšanjem’
Zadovoljstvo i sinergija koja ih vodi savršeno se može vidjeti i u projektu za klijenta Esthetic polyclinic Kirar, koji su napravili 2022. u Dubaiju.
Kako objašnjava Dubravka, svako njihovo poslovno putovanje započinje fazom ‘Poboljšanja’. Ovdje provode temeljitu analizu marke, tržišta, lokacija i korisnika.
„Naša jedinstvena istraživačka metodologija omogućuje stjecanje ključnih uvida koji čine temelj našeg pristupa dizajnu. To osigurava da rezultat savršeno odgovara specifičnim potrebama, željama i prostornim ograničenjima“, objašnjava Dubravka kojoj je danas ‘normalno’ imati ured u dalekom Dubaiju. Ipak, upravo otvaranje ureda u Dubaiju ističe kao drugi ključni trenutak u karijeri, nakon prelaska iz bankarstva u građevinarstvo.
Ovaj potez predstavljao je veliki izazov ne samo na poslovnom, već i na osobnom planu. Značio je brojna putovanja, odricanja i reorganizaciju svakodnevnog života. Posebno kad se u obzir uzmu potrebe djece koja su tada pohađala vrtić i školu. Ovaj korak zahtijevao je izuzetnu podršku i razumijevanje obitelji.
„Njihova sposobnost da se prilagode i preuzmu odgovornosti dok sam ja radila na ostvarenju naših zajedničkih ciljeva bila je neizmjerno važna. Upravo su ti trenuci pokazali snagu obiteljske podrške i zajedništva, koji su mi omogućili da uspješno balansiram između profesionalnih ambicija i obiteljskog života“.
Pročitajte više: Kako izgleda novi ured jedne od najuspješnijih hrvatskih IT kompanija
Faza dizanja
Nakon prve faze, vrijeme je za drugu, a to je faza ‘Dizajna’. Ova faza predstavlja spoj kreativnosti i strategije, gdje koriste uvide iz analize kako bi razvili inovativne koncepte.
Inovativni koncepti dobro su vidljivi u projektu uređenje ureda za tvrtku Amplexor (danas Aris grupa).
Od zanimljivih ‘odmarališta’ u ‘izlogu’ pa do modernog, a klasičnog spoja prirodne ‘bambus’ boje i mat crne i dijela koji neodoljivo podsjeća na zalogajnice.
U fazi dizajna arhitekti i dizajneri surađuju blisko kako bi oblikovali detaljan prostorni plan koji optimizira unutarnju funkcionalnost. Oni vješto spajaju funkcionalnost s estetikom, stvarajući jedinstvene elemente koji poboljšavaju prostor i odražavaju identitet vaše marke, objašnjava Dubravka koja se, kao COO firme, svakodnevno bavi različitim operativnim aspektima projekata. To uključuje koordinaciju rada arhitekata, dizajnera i upravljanje odnosima s klijentima. Ipak, najzadovoljnija je dijelom posla koji se odnosi na komunikaciju i odnose s klijentima.
„Ovo je područje gdje se osjećam potpuno u svom elementu i gdje moja strast prema poslu zaista dolazi do izražaja. Svi koji su ikada radili sa mnom znaju koliko uživam u gradnji i održavanju odnosa s klijentima“.
Kako kaže, to za nju nije samo posao, to je nešto što ju ispunjava i motivira svaki dan.
„Nedavno mi se dogodio simpatičan trenutak s jednom klijenticom s kojom sam prije dvije godine radila na velikom projektu, a projekt je završen prije godinu i pol. Kada me nazvala, odmah sam prekinula sve što sam radila kako bih se javila, što je ona s osmijehom primijetila rekavši: ‘Jesi opet sve ostavila da bi se meni javila?’. To je bio trenutak koji odlično ilustrira kako pristupam svojim klijentima – s pažnjom i posvećenošću koja traje i nakon završetka projekta. Za mene, izgradnja odnosa s klijentima ne završava potpisom ugovora ili završetkom projekta. To je kontinuirani proces u koji ulažem svoje vrijeme i energiju“.
Pročitajte više: Kakve veze imaju marketing i uređenje interijera? Na prvi glas nikakve
Od dizajna pa do konačnog fit-outa
Fokus DC&T-a dugo bio na uslugama u real estate sektoru, posebno na komercijalnim nekretninama i dizajnu interijera. Specijalizirali su se za konzultacije o korištenju prostora od strane djelatnika i korisnika, što im je omogućilo da svojim klijentima nude personalizirana idejna rješenja. Ona su zatim evoluirala u konkretne projekte dizajna interijera.
S vremenom su proširili ponudu. Više ne nude samo idejna rješenja, već i usluge implementacije tih rješenja. Od početne ideje do konačnog fit-outa i opremanja prostora. Taj pristup bio je ključan u njihovom prelasku u svijet građevine. Kao firma su se postupno pozicionirali u građevinskoj industriji, a ona se prilagodila novim izazovima i pronašla strast u ovom novom i dinamičnom okruženju.
„Naša sposobnost da kombiniramo znanje iz ekonomije, razumijevanje potreba klijenata u real estate sektoru i stručnost u građevini rezultirala je jedinstvenom poslovnom nišom koja nam je omogućila izgradnju uspješne i inovativne tvrtke“.
Što je design + build pristup?
DC&T jedini u Hrvatskoj „njeguje“ Design+Build pristup – inovativni pristup u arhitekturi i dizajnu interijera koji integrira sve faze projekta, od početnih skica do finalne izgradnje, pod jednim krovom. Ovaj model omogućuje harmonizaciju dizajna s tehničkim i strukturnim mogućnostima, povećavajući efikasnost i smanjujući troškove. Tradicionalni modeli odvajaju arhitekte, dizajnere i izvođače radova, dok Design+Build integrira ove funkcije, osiguravajući bolju koordinaciju i kvalitetu izvedbe.
Klijenti su uključeni u svaku fazu projekta, što osigurava da krajnji proizvod odražava njihove specifične potrebe i želje. Tipičan primjer projekta na kojem su radili po principu design + build koncepta je projekt Moj Posao.
Dubravka objašnjava da najveći izazovi Design+Build modela uključuju usklađivanje i integraciju različitih disciplina i timova, efikasno upravljanje promjenama koje se javljaju tijekom projekta te održavanje visoke razine komunikacije i suradnje s klijentima. Osim toga, bitno je uskladiti kreativne vizije i tehničke zahtjeve te upravljati rizicima i odgovornostima koje ovaj model nosi.
Ovakvim pristupom, objašnjava Dubravka kojoj je iznimno stalo da projektom budu zadovoljni svi – kako oni u DC&T tako i posebice klijenti – nastaju najbolji projekti. Jer se ulažu vrijeme i energija s mnogo pažnje i posvećenosti. I to se u prostorima uvelike osjeti.
Autorice: Petra Orešković i Korana Povijač
Foto: DC&T