Izvješćivanje o održivosti ubrzano se razvija u Europi, ali i u cijelom svijetu. Posebno sad kad je Direktiva o korporativnom izvješćivanju o održivosti (CSRD direktiva) stupila u primjenu s 1. siječnjem 2024.
Regulatorni zahtjevi potaknuli su značajan odgovor i angažman sa strane poslovnog sektora, a mnoge se kompanije ubrzano pripremaju za objavljivanje svojih prvih izjava o održivosti.
CSRD direktiva – kako će struktura izvješćivanja izgledati?
Tvrtke moraju prijaviti sve primjenjive objave koje zahtijevaju ESRS standardi unutar posebnog odjeljka izvješća uprave. Izjava o održivosti bit će strukturirana u četiri dijela, određenim redoslijedom:
- opće informacije
- informacije o okolišu (“E”) uključujući izvješće o taksonomiji
- društvene informacije (“S”)
- informacije o upravljanju (“G”).
Pročitajte više: EU bi ublažila pravila izvještavanja o održivosti. Mazars: Nije jednostavno
Tranzicijski plan
Ključni dio izvješća o održivosti bit će Tranzicijski plan!
Tranzicijski plan odnosi se na napore poduzeća u ublažavanju klimatskih promjena. Prilikom objavljivanja svog tranzicijskog plana, od tvrtke se očekuje da pruži objašnjenje o tome kako će prilagoditi svoju strategiju i poslovni model da bi osigurala kompatibilnost s prijelazom na održivo gospodarstvo i s ograničenjem globalnog zatopljenja na 1,5 °C u u skladu s Pariškim sporazumom i s ciljem postizanja klimatske neutralnosti do 2050.
Kratki pregled novosti vezano za CSRD i širi regulatorni okvir pripremio je Mazars, pogledajte ga u nastavku.
Zašto nova direktiva?
Osnovni cilj CSRD-a je definiranje standardiziranog i zajedničkog jezika za informacije o održivosti, dovodeći izvješćivanje o održivosti na istu razinu kao i financijsko izvješćivanje. Ovim potezom poduzimaju se značajni koraci prema ciljevima Europskog zelenog plana da europski kontinent postane klimatski neutralan do 2050.
Direktiva je usmjerena na poboljšanje kvalitete objavljenih informacija o održivosti, nametanjem obaveznog korištenja europskih standarda izvješćivanja o održivosti (ESRS) za sve tvrtke unutar opsega CSRD-a.
CSRD direktiva proširuje opseg tvrtki koje podliježu obvezama izvješćivanja o održivosti na oko 50.000 tvrtki. Druge tvrtke izvan opsega vjerojatno će se suočiti s povećanim pritiskom da pruže informacije o održivosti s obzirom na obvezu razmatranja cijelog lanca vrijednosti. Preuzmite Mazarsov vodič za više detalja oko kriterija.
Održivost u EU – Kako ostvariti ambiciozni plan
Mazarsova Vali Marszalek na konferenciji „Žene u održivosti“ u organizaciji Women in Adria održat će predavanje „Održivost u EU – Kako ostvariti ambiciozni plan“ na kojem će predstaviti ambiciju Europske unije i regulatorne zahtjeve koji se postavljaju pred poslovni sektor ne bi li se ambicija ostvarila.
Marszalek ima bogato višegodišnje iskustvo u gotovo svim temama iz domene održivosti i ESG-a. Stekla ga je radeći s poduzećima – kako na procjeni utjecaja na okoliš i društvo te izvješćivanju, tako i na razvoju strategije održivosti i integriranju održivosti u strateške poslovne planove. Vodila je akceleratorske programe za poduzeća na teme integriranja ciljeva održivosti u poslovne procese, postavljanja znanstveno utemeljenih klimatskih ciljeva i usvajanja politika raznolikosti i rodne ravnopravnosti.
Danas pomaže tvrtkama odgovoriti na nove EU propise koji se odnose na ESG i zahtjeve za izvještavanje prema CSRD direktivi i ESRS standardima. Neki od projekata koje vodi tiču se pripreme za izvještavanje prema CSRD direktivi, provođenje gap analize prema ESRS standardima te postavljanje Net Zero strategija i strategija održivosti. Članica je nacionalne radne skupine za prijenos CSRD direktive u hrvatsko zakonodavstvo.
Konferencija se održava 25. siječnja u restoranu Lido u Zagrebu, a prijave za sudjelovanje su otvorene!
Foto: Canva / Mazars