Kupci nalaze crve u raznim namirnicama. Stručnjakinja objašnjava jesu li opasni

Razne potrošačke stranice na društvenim mrežama vrve objavama potrošača koji u prehrambenim proizvodima kupljenima u domaćim trgovinama pronalaze crve.

Na desetke je takvih objava fotografija na kojima se vide bijele gmižuće ličinke koje kod malo koga ne izazivaju zazor i gađenje, piše N1. Najčešće se crvi mogu naći u brašnu, žitaricama, sušenom voću i orašastim plodovima.

Potrošači koji su prijavljivali prisutnost crva u namirnicama najčešće su ih uočavali u slasticama – čokoladama i keksima, ali i u grickalicama poput pistacija i indijskih oraščića.

‘Sve je podložno infestaciji, čak i flaširana voda’

I dok ne čudi toliko prisutnost crva u, primjerice, orašastim plodovima koji se u trgovinama prodaju rinfuzno ili prepakirani, zbunjuje njihova prisutnost u neoštećenoj i hermetički zatvorenoj ambalaži, odnosno originalnim tvorničkim pakiranjima. S tim da većini prijavljene hrane “s crvima” rok trajanja nije istekao.

“Gotovo da nema prehrambenog proizvoda koji nije podložan infestaciji jajašcima i crvićima različitog podrijetla zavisno od insekta koji je izazvao infestaciju – veliki broj vrsta mušica, moljaca, kućnih muha i sličnih”, objašnjava za N1 mag. pharm. Zdenka Kocmur, savjetnica za hranu u Hrvatskoj udruzi za zaštitu potrošača.

Kocmur kaže da su od pakiranih proizvoda najpodložniji infestaciji proizvodi koji sadrže mlijeko i jaja u prahu, kakao maslac i kakao prah, razne masnoće i emulgatore. Ukratko, konditorski proizvodi. Zatim sve vrste brašna i krupica, zrnati proizvodi poput riže, ječma, raznih popularnih cjelovitih žitarica i sličnih kombiniranih proizvoda, mliječni proizvodi, meso i suhomesnati proizvodi, voće i povrće.

“Dakle gotovo sve, a nisu izuzetak ni flaširana voda i napitci, iako vrlo rijetko”, dodaje ona.


Pročitajte više: Ova ultraprerađena hrana vam može skratiti život


Često se otkriju tek kad se otvori ambalaža

Napominje kako se, zavisno od proizvodno-distributivnog segmenta u kojem se infestacija dogodila, može raditi o zagađenju već izvorne sirovine.

“Moguća je i sekundarna kontaminacija već pakiranog proizvoda u skladištima proizvođača ili trgovca, kao i na policama trgovca. Bez obzira u kojem segmentu tehnološkog lanca je došlo do infestacije, iz nevidljivih jajašaca i larvi će se u određenim uvjetima razviti crvići i zatim odrasli insekti koji su infestaciju izazvali. U skladištima i na policama lako je moguće da se sekundarno infestiraju i susjedni slični proizvodi a da sam proizvođač doista za to nije kriv. Nažalost infestacije se vrlo često otkrije tek kad potrošač kod kuće otvori ambalažu proizvoda”, ističe za N1 mag. pharm. Kocmur.

Dodaje kako uvijek može biti u pitanju propust u poštivanju zdravstveno-higijenskih standarda u tehnološkom proizvodnom procesu, što uključuje i pakiranje prehrambenog proizvoda.

Nisu nužno opasni po zdravlje, ali…

Koliko god izazivali odvratnost, crvi nisu prevelika opasnost za zdravlje.

“Prisutnost jajašaca, larvi i crvića kao i odraslih jedinki insekata koji su izazvali infestaciju prehrambenog proizvoda ne mora nužno biti opasno po zdravlje potrošača, ali treba biti oprezan. Zavisi od podrijetla i vrste samog insekta, virulentnosti larvi i crvića te eventualnih toksina kao popratne pojave, opasnost za zdravlje čovjeka može biti alarmantna. U svakom slučaju takav proizvod nije za konzumaciju i mora se odmah povući s tržišta”, upozorava ova stručnjakinja.

Kao savjetnica za hranu u Hrvatskoj udruzi za zaštitu potrošača, napominje da trgovci, distributeri, uvoznici i proizvođači moraju biti o tome obaviješteni i poduzeti promptne mjere za suzbijanje i eliminaciju daljnje infestacije.

“Potrošač bi trebao obavezno uložiti pisanu reklamaciju spornog proizvoda s opisom i fotografijom trgovcu i/ili Državnom inspektoratu RH. O svemu bi trebala biti obaviještena i javnost kroz sve dostupne medije”, kazala je.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -