Ove mlade poduzetnice upoznale su se 2015. godine u Deloitte-u gdje je Ana radila već 3 godine, a Ivana došla kao nova kolegica. Ubrzo su kroz razgovor shvatile da su uplatile isto putovanje preko iste agencije na koje su trebale ići za 3 tjedna. Radilo se o jugoistočnoj Aziji i obje su jedva čekale datum polaska. Igrom slučaja, dijelile su i hotelsku sobu te naposljetku zajedno i obilazile ljepote Tajlanda, Vijetnama i Kambodže.
Nakon putovanja, nastavile su raditi zajedno i družiti se te maštati o novim putovanjima. Slijedeća destinacija bila je Tanzanija, a ovoga puta sve su isplanirale samostalno. Tako se na listi našao i posjet plantaži kave gdje se, osim kave, počela kuhati i ideja o zajedničkom biznisu.
„Taj dan, na izletu, doslovno nam je „mozak bio na paši“. No, kad smo došli na plantažu i probale tu kavu, odjednom smo imale tisuću pitanja za vodiča, samo to nas je zanimalo. Kava je bila fantastična!“
Prednosti i nedostaci zajedničkog biznisa
Toliko fantastična da im ideja o pokretanju zajedničkog biznisa nije izlazila iz glave! Ivana nam priča kako je u početku bio prisutan strah i propitkivanje: „Bilo mi je teško donijeti odluku jer oko sebe nemam ni jednog poduzetnika, nisam znala što je to, jesam li spreman ili ne“.
Ana dodaje kako su je pratile iste misli: „Nije mi bilo svejedno dati otkaz, jer ovisiš sam o sebi. Bilo mi je lakše iz tog aspekta što sam imala poduzetnike u obitelji, no opet se radilo o napuštanju sigurnog i dobrog radnog mjesta“.
„Omjer je bio pola – pola. Neki su nam govorili da smo hrabre, a neki da smo lude. Bilo je i teško objasniti cijelo taj koncept kave i što mi mislimo raditi. No, jedna drugu smo poticale.“
Puno pitanja stizalo je i u obliku njihova odnosa te čuđenja kako nisu potpisale nikakav međusobni ugovor. No, cure su odlučile slušati vlastitu intuiciju te povući paralelu između partnerskog i bračnog odnosa – u oba je potrebno jednostavno preuzeti rizik. Iako obje imaju puno prijatelja, rado ističu kako bi jedino jedna s drugom bile u poslovnom odnosu. Neće svatko biti spreman raditi po cijele dane u svrhu buduće vizije i biznisa, a upravo su tu strast dijelile. Kao prednost ističu podjelu odgovornosti i lakše donošenje odluka te zajedničku strast prema poslu koji rade.
Povezano:
- Je li moguće razbuditi se bez kave? Naše članice znaju kako
- Odlična vijest za strastvene kavopije – konzumacija kofeina povezana je s dugovječnošću
Afrička priča na hrvatski način
Cure nam pričaju kako postoje dvije vrste kava – Robusta i Arabica i da se iz Afrike ili Južne Amerike šalju u ostatak svijeta. U Europi je najviše prisutna Robusta pa ih je zato posebno oduševila ova vrsta, koja je bila 100% Arabica. Iako su oduvijek voljele kavu, nikada nisu imale priliku probati ovu vrstu. Do tada nisu znale ništa ni o trgovanju, uvozu i pripremi koja je potrebna da bi krajnji potrošač uživao u svojoj šalici kave.
Ana i Ivana su htjele upravo to – da što više ljudi uživa kao i one u kavi vrhunske kvalitete. Tako su se nakon povratka u Zagreb odmah bacile u istraživanje mogućnosti suradnje s dobavljačima sa plantaže. To ih je dovelo do pržionice vrhunske kave Cogito Coffee koja se nalazi u Zagrebu. Shvatile su da je prvi korak edukacija pa su tako ovdje imale priliku naučiti sve o pripremanju kave, ali i cijeloj filozofiji koja stoji iza tog rituala.
„Prvobitno smo htjele imati samo webshop sa raznim vrstama vrhunske kave (eng. specialty coffee), no dečki sa edukacije su nam savjetovali da bi bilo dobro imati mjesto gdje bi kupac mogao probati ono što nudimo. Znali smo da su u pravu, no odakle nam 30.000 eura za otvaranje kafića?“
Tako su paralelno uz edukacije pisale i projekt kojim su aplicirale za sredstva u HAMAG BICRO. Kako je edukacija postajala sve intenzivnija, Ana je 2017. godine dala otkaz i ljeto provela radeći u shopu edukatora kako bi praktično primijenila sve naučeno. Uskoro je radni odnos prekinula i Ivana te su cure intenzivno krenule u potragu za prostorom.
Početak koji dijele mnogi poduzetnici
Traženje prostora je potrajalo, posebno jer su željele da ima i malo zelenila. U vrijeme kada su ga napokon našle, sredstva još uvijek nisu bila odobrena, pa su uložile vlastitu ušteđevinu kako bi zakupile prostor i dale polog. Radilo se o prostoru koji je zahtijevao dodatni angažman i usklađivanje sa potrebama kafića.
„Morale smo obnoviti cijeli sanitarni prostor, a za većinu poslova bili smo sami svoji majstori. Naravno, uključili smo i svu obitelj te prijatelje. Cijeli studeni 2017. proveli smo radeći u prostoru, od jutra do sutra, svake subote i nedjelje.“
Kafić je za prve goste svoja vrata otvorio u prosincu 2017. godine. Cure se prisjećaju kako su počeci bili teški, posebice jer se kroz kredit dobivaju obrtna sredstva za 2, 3 mjeseca, a za dalje nisu bile sigurne kako će se pokriti. Samo su znale da se plaća mora isplaćivati pa je svaka kuna bila važna. Srećom, dotadašnje karijere rezultirale su velikim poznavanje financijskog zakonodavstva što im je puno značilo.
„Promet je u počecima bio zaista minimalan jer nitko još nije znao za nas. Marketing je nekako došao kasnije. Nije pomoglo ni što smo otvorili u zimu, najbolji period za otvaranje kafića je svakako proljeće. Tada se nije još moglo sjediti vani, ljudima nismo „zapeli za oko“ u prolazu. Bilo je teško utjecati na vidljivost i raditi na brandu. Sada imamo šarene stolice i terasu.“
Do prvih mušterija došli su kao i mnogi – usmenom preporukom i podrškom brojnih prijatelja i poznanika. „Važno je imati puno poznanika i prijatelja. Kako smo obje mijenjale tvrtke, družile smo se s raznim ljudima i širile taj krug.“
Web shop za ljubitelje aromatske i egzotične speciality kave
Svoj kafić cure su nazvale Karibu Kaaawa, što u slobodnom prijevodu sa svahilija znači „uživajte u kavi“. Naziv su osmislile prije svega, još u Tanzaniji. Ime samo potvrđuje ono što im je i bio primarni cilj, a to je upoznati Hrvate sa tzv. speciality coffee scenom. I dalje su željele gostima ponuditi mogućnost kupnje paketa kave koju su pili i time se razlikovati od klasičnih kafića.
„Kontaktirali smo nekoliko europskih pržionica te čak i kroz te razgovore naučili puno toga o poslovanju te naposljetku odlučili posjetiti neke od njih. Iako je to bio dodatni trošak, smatrali smo ga investicijom jer smo osobnim kontaktom uspjele izboriti bolje uvjete suradnje. U pregovorima nam je svakako pomoglo iskustvo stečeno u velikim tvrtkama prije.“
Uskoro su shvatile i da je trošak prijevoza bitna stavka jer Hrvatska nije jednako dobro povezana sa cijelom EU. Također se prema hrvatskom zakonu plaća i poseban porez na svu uvoznu prženu kavu, zbog čega stalno moraju pratiti aktualne zakone. No, unatoč svemu tome, ove godine u travnju uspjele su pokrenuti e-trgovinu s raznim vrstama kava malih europskih pržionica.
Kako se radi o kavi koja uvijek mora biti svježa, naručuju je jednom-dvaput mjesečno i u manjim količinama pa nemaju potrebe niti troškove velikog skladišta. Iako direktne konkurencije nemaju, tu su druge pržionice koje također nude kave, no one prodaju samo jednu vrstu. Stoga su Ana i Ivana odlučile ponuditi nešto još drugačije, a to su mjesečne preplate na kavu, poklon paketi i poslovni pokloni te kutije iznenađenja.
Inovativan koncept i raznolika ponuda
Preko web shopa za kavu moguće je kupiti kavu pržionice koje je taj mjesec u ponudi, a ista se može i probati/kupiti i u samom kafiću. Također možete odabrati mjesečnu preplatu na kavu gdje vam na adresu dolazi kava mjeseca, po izboru cura. Ako sami možda niste toliki ljubitelj kave, mjesečna preplata može biti super poklon za onoga tko jest. Sličan princip se nudi i kroz kutiju iznenađenja, no kava koja stiže u tom je slučaju iznenađenje!
Kako curama cilj nije bio samo pokretanje biznisa već i prenošenje cijele jedne kulture i tradicije, kutije iznenađenja nastaju u suradnji s raznim umjetnicima i dizajnerima. Tako prvi primjerak kutije sadrži strip koji prikazuje proces proizvodnje kave, a koji su oslikali učenici Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn (ŠPUD). Proces je to u kojem veliku ulogu igraju i žene pa se priča dotiče i tih detalja. Naredne kutije sadržavat će razne kave i chai latte raznih okusa, za koji se nadaju uskoro postati distributeri za Hrvatsku.
Bez obzira na količinu posla koju sada imaju i dalje su im u planu nova putovanja, posebice u Afriku. Dugoročni plan uključuje i putovanja po farmama i zajednički projekti s njima. Stoga se unaprijed vesele periodu kada će biznis moći preživjeti nekoliko tjedana njihova odsustva.
„Imamo studente koji nam povremeno pomažu u kafiću. No, mi smo te koje su tamo svaki vikend, a ako nismo u kafiću, imamo drugih poslova, stalno nešto za tipkati.“
Tipkanje je neizbježno, posebice kada se posao želi i proširiti. Upravo tome teže pa im je tako u planu suradnja s korporacijama, kroz kutije iznenađenje za koje smatraju da bi bile izvrstan poslovni poklon. U planu je i suradnja s hotelima, a u hrvatskom turizmu svakako vide veliki potencijal. Također se planiraju putem web shopa proširiti i izvan Hrvatske. S obzirom na veliku ljubav, hrabrost i strast koja ih je poticala od samih početaka, ne sumnjamo da će svaku ideju provesti u djelo!
Posjetite kafić Karibu Kaaawa na adresi Ozaljska 34 na Trešnjevci. Sve WiA članice uz naručenu šalicu kave, drugu dobivaju gratis.
Foto: PR