Kad rokovi pritisnu, a poslovni sastanci i pozivi se zaredaju, često se preskače ručak. To ne znači da smo zaboravili na glad, jer kad uhvatimo malo vremena, onako pregladnjele, bacamo se na hranu takvom brzinom da ne razmišljamo o tome što i kako jedemo.
I onda ne samo da stradava naša garderoba (jer suvišni kilogrami kao da se pojavljuju preko noći), već i naše zdravlje (jer se hranimo masnom hranom iz fast fooda).
Kako se to ne bi dogodilo i vama pronašli smo nekoliko recepata koje možete napraviti kod kuće i ponijeti na posao te gricnuti u trenucima kad jednostavno nemate vremena pojesti puni obrok.
Brzi zalogaji za međuobrok ili umjesto ručka
Iako su ovo brzi zalogaji, zahtijevaju određenu pripremu. Trudili smo se pronaći recepte koji su jednostavni za pripremu i brzo gotovi, a dobro se drže u hladnjaku i na sobnoj temperaturi. Najbolje ih je napraviti kod kuće i onda po potrebi staviti u torbu te konzumirati kad jednostavno nemate vremena za ručak.
Slatke energetske pločice
Savršene za one trenutke kad vam treba doza šećera, a ne želite posegnuti za čokoladicom. Čak i ako ne volite sušeno voće, kombinacija okusa u ovim pločicama oduševiti će vas.
Dakle, potrebne su vam sušene grožđice, datulje i bademi. Količina ovisi o vašim željama i količini pločica koju želite napraviti. Pojedine sastojke možete zamijeniti i sušenim marelicama, brusnicama, bademima i ostalim sušenim voćem ili komadićima tamne čokolade.
Sastojke ubacite u blender ili sjeckalicu i usitnite dok ne dobijete gustu pastu. Potom dobivenu smjesu istresite na prianjajuću foliju i oblikujte u veliku kobasicu ili kocku. Ostavite u hladnjaku da se malo smjesa stvrdne.
Kad god vam ustreba energetska pločica, izvadite smjesu iz hladnjaka i odrežite komad. Odrezani komad zamotajte u foliju ili papir za pečenje i ponesite na posao za one trenutke kad trebate energiju ili ne stignete na ručak.
Energetske kuglice
Ove kuglice su izvrsne ne samo za žene u pokretu, nego i za vašu djecu kad im se jede nešto slatko, a ne želite im davati čokoladu ili bombone. Priprema je veoma brza i jednostavna i kad ih jednom isprobate neće ih prestati raditi.
U velikoj zdjeli pomiješajte pola šalice kikiriki maslaca, trećinu šalice meda, jednu šalica zobenih pahuljica, jednu šalicu nasjeckanih oraha ili badema, malo soli, pola šalice sušenog voća po izboru i 1-2 žličice začina po izboru poput cimeta, klinčića ili ribanog đumbira.
Dobro promiješajte sve sastojke. Ako se teško miješaju ili se lijepe, stavite zdjelu nad toplu vodu na nekoliko minuta. Nakon što dobijete ujednačenu smjesu, stavite ju da se ohladi u hladnjaku pola sata.
Kad se ohladi, izvadite iz hladnjaka i žličicom oblikujte kuglice. Ako vam se smjesa jako lijepi, uvaljajte kuglice u mljevene orahe ili kokos. Tako pripremljene kuglice mogu stajati u hladnjaku, u dobro zatvorenoj plastičnoj posudi i do mjesec dana. Ali znamo da neće toliko izdržati.
Zdravi voćni zalogaji
Ako niste ljubitelj orašastih plodova, ovaj voćni recept oduševit će vas i vaše najmilije.
U posudu za kuhanje stavite šalicu smrznutog ili svježeg bobičastog voća (maline, kupine, borovnice, jagode) i zalijte sa šalicom svježe iscijeđenog soka od limuna (ako volite kiselije) odnosno naranče (za one koji vole slađe). Na srednje jakoj vatri kuhajte dok voće ne omekša i počne se raspadati. Maknite s vatre, dodajte jednu-dvije žlice meda i miješajte dok ne dobijete smjesu sličnu kompotu.
Prebacite smjesu u mali mikser ili se poslužite štapnim mikserom i usitnite eventualne bobice koje su ostale u komadu. Ostavite nekoliko minuta da se ohladi.
U međuvremenu potopite pločice želatine u vodu da omekšaju. Koristite li želatinu u prahu, možete ju odmah umiješati u voćni pire. Dobro miješajte kako biste izbjegli stvaranje grudica. Ako vam se grudice stvore, razbijte ih mikserom.
Smjesu izlijte u pravokutnu posudu koju ste obložili prianjajućom folijom (manji protvan ili vatrostalna posuda za pečenje). Stavite u hladnjak na pola sata i potom izrežite na manje komade (kockice ili štapiće). Možete se poslužiti i jednostavnim trikom – smjesu ulijte u kalupe za led pa ćete odmah imati kockice odnosno zanimljive kalupe poput leptirića ili jagodica koji će biti zanimljivi i djeci.
Voćne zalogaje čuvajte u hladnjaku, ali neće se rastopiti ni na sobnoj temperaturi. Na posao ih možete ponijeti i u plastičnoj posudi i gricnuti kad vam zatreba brzi obrok.
Čips od …
Da, da, znamo. Čips nije zdrav. No, mi tvrdimo da može biti. Umjesto da u trenutku slabosti posegnete za čipsom od krumpira, napravite vlastitu, zdraviju verziju od jabuka ili tikvica.
Jabuke (tikvice) narežite na tanke kriške. Neka vam kovanica od 5 kuna bude mjerilo. Koristite ili veoma oštar nož i mirnu ruku, ili iskoristite ribež.
Na protvan stavite papir za pečenje i lagano nauljite (možete i bez ulja, ali postoji šansa da vam se kriške zalijepe za papir). Posložite kriške na papir te lagano pouljite gornju stranu. Sad je vrijeme za začine.
Jabuke možete ostaviti bez začina, ali ih isto tako možete začiniti cimetom, mljevenim klinčićima ili, nama omiljenom, smjesom začina za medenjake.
Tikvice posolite i začinite mljevenom paprikom (slatkom ili ljutom), češnjakom u prahu, začinskim biljem poput origana ili čime god vam je drago.
Prilikom stavljanja začina vodite računa da će se kriške jabuka/tikvica smanjiti tijekom pečenja, pa je bolje staviti manje nego više.
Stavite u zagrijanu pećnicu na 100 stupnjeva i ostavite da se suše 45 minuta. Okrenite kriške i pecite još toliko dok ne posmeđe i ne osuše se onoliko koliko se vama sviđa.
Preporučujemo da napravite čips od nekoliko tikvica odnosno jabuka jer nestane u trenu. Kad se ohladi možete ga spremiti u dobro zatvorenu posudu i jesti nekoliko dana. Ako uspijete izdržati toliko dugo.
Imate li vi kakav dobar i jednostavan recept za brze zalogaje? Podijelite s nama.
Foto: screenshots, 123rf