Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama: U Hrvatskoj ove godine ubijeno 12 žena

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u Republici Hrvatskoj obilježava se 22. rujna, u znak sjećanja na tragične događaje iz 1999. godine kada su tijekom brakorazvodne parnice na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu ubijene tri žene – sutkinja Ljiljana Hvalec, stranka u postupku Gordana Oraškić i njena odvjetnica Hajra Prohić, a teško je ozlijeđena sudska službenica Stanka Cvetković.

Situacija je i danas zabrinjavajuća. Iako je femicid ove godine uvršten u Kazneni zakon, u 2024. bilježimo osam slučajeva femicida, a u tih osam slučajeva ubijeno je ukupno 12 žena, a jedna je teže ozlijeđena.

Femicid uvršten u Kazneni zakon, ali ne postoji niti jedan slučaj pravomoćne sudske presude

Važnost prepoznavanja i prijavljivanja nasilja kao krajnje neprihvatljivog oblika društvenog ponašanja kojim se krše temeljna ljudska prava i slobode te razumijevanje nasilja kao najčešćeg oblika diskriminacije žena ključna je činjenica u suzbijanju nasilja. Republika Hrvatska učinila je značajan iskorak u kažnjavanju nasilja nad ženama uvođenjem u kazneno zakonodavstvo novo kazneno djelo femicida, odnosno teškog ubojstva ženske osobe, koje karakterizira da je počinjeno prema bliskoj osobi, osobi koju je počinitelj već ranije zlostavljao, ranjivoj osobi, osobi koja se nalazi u odnosu podređenosti ili zavisnosti ili je počinjeno u okolnostima spolnog nasilja ili zbog odnosa koji žene stavlja u neravnopravan položaj.

“Iako je Hrvatska potpisnica svih važnih međunarodnih ugovora i konvencija vezanih uz zaštitu žena od nasilja, provedba propisa u praksi i na terenu ne funkcionira“, upozorava predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Marija Lugarić, piše HRT.

Kazneni postupci traju predugo, sankcije nisu dovoljno velike, žrtve se u postupcima ponovno viktimizira, zbog čega često izbjegavaju prijavljivati nasilje, a kada odluče napustiti nasilno okruženje, to postaje glavni okidač za daljnje nasilje i femicid. Statistički podaci pokazuju da se broj kaznenih djela među bliskim osobama u osam posljednjih godina učetverostručio. Naime, 2015. bilo je malo više od dvije tisuće evidentiranih takvih djela, a 2023. više od osam tisuća.

“Hrvatska je 2024. napravila značajan korak prema prepoznavanju femicida, uvrstivši teško ubojstvo žene u Kazneni zakon. No do sada ne postoji niti jedan slučaj pravomoćne sudske presude za novo kazneno djelo”, teško ubojstvo ženske osobe, upozorava Lugarić.

Prema podacima MUP-a, u prvih šest mjeseci, od kada je uvedeno to novo kazneno djelo, prijavljena su četiri teška ubojstva ženske osobe i tri teška ubojstva ženske osobe u pokušaju.


Pročitajte više: Postaje li sada jasnije da je femicid predvidljivi zločin?


Plenković: Borba protiv nasilja obveza je svih institucija

Premijer Andrej Plenković u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama naglasio je da nasilje nema opravdanja i ne smije se tolerirati, a borba protiv njega obveza je svih institucija. Ističe kako su recentnim izmjenama kaznenog zakonodavstva ove godine proširena i osnažena prava žrtava te povećane kazne za kaznena djela silovanja, teška kaznena djela protiv spolne slobode i spolne zlouporabe djeteta.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković rekao je kako je problem nasilja nad ženama u našem društvu još bolno prisutan te da borba protiv nasilja mora biti dio šireg društvenog nastojanja. Istaknuo je da treba ulagati u edukaciju i u prevenciju nasilničkog ponašanja te težiti najučinkovitijoj mogućoj provedbi svih zakonski dostupnih mehanizama, a ako su postojeće mjere nedovoljne da odvrate nasilnike, zakonodavstvo je nužno unaprjeđivati.

U povodu obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, izaslanstvo SDP-a predvođeno predsjednicom Foruma žena te stranke Sandrom Krpan položit će u nedjelju cvijeće i zapaliti svijeće kod Općinskog građanskog suda u Zagrebu. Vijence će ondje položiti i izaslanica gradonačelnika Zagreba Ivana Kekin te predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Rada Borić. U Osijeku Udruga Adela organizira 2. ženski marš, tijekom kojeg će obići osječke institucije zadužene za sigurnost i povjerenje žena u sustav.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

umjetna inteligencija i tržište rada

AI mijenja tržište rada: Stručnjaci upozoravaju na nužnost prilagodbe

U okviru Weekend Media Festivala održan je panel “Nitko mi ne treba” u organizaciji udruge Glas poduzetnika, na kojem se raspravljalo...
- Advertisment -