Muči li vas bol u leđima? Evo kako si pomoći

Ljudski organizam stvoren je za kretanje, a od posljedica sjedilačkog načina života poput bolova u leđima ili vratu pati sve veći broj ljudi.  

Oslabljena muskulatura glavni je uzrok krivog držanja, ali i bolova u leđima. Neaktivan stil života dodatno oslabljuje mišiće, te narušava njihovu funkciju. Kada su prisutni kronični bolovi, neophodan je fizioterapijski pristup. U našoj ustanovi Neuro Ortho Physio detaljnim pregledom fizioterapeut radi procjenu stanja i utvrđuje ozbiljnost situacije. 

Bol u leđima posljedica je nedovoljnog kretanja


U većini slučajeva nekretanje uzrokuje lošu cirkulaciju, slabost u mišićima, krutost i nefleksibilnost kralježnice, a učinkovito i pozitivno djelovanje za navedene simptome ima znanstveno dokazana MAITLAND manualna terapija.

U pitanju je manualni tretman koji izvode isključivo specijalizirani fizioterapeuti. Pažljivim pokretima fizioterapeut mobilizira kralješke, tretira mišiće i živce te na taj način olakšava stanje oslobađajući od boli. Terapija je vrlo ugodna i nimalo agresivna. Manualna terapija je idealan način održavanja za osobe koje su vremenski ograničene dolaziti na kontinuirane terapijske postupke.

Osim same terapije pod nadzorom ste fizioterapeuta i dobivate preporuku za ciljane vježbe kod kuće ili na poslu. Manualnu terapiju preporučamo jednom mjesečno u svrhu preveniranja bolnih stanja.


Pročitajte više: Fizioterapeut otkriva zašto je važna prevencija bolova u kralježnici


Istezanje za opuštanje tijela


Kratkim svakodnevnim vježbanjem znatno možemo utjecati na bolove u vratu i leđima. Tek 10 minutno jutarnje istezanje djeluje opuštajuće na cijeli organizam. 

Razgibavanjem vratnih mišića osloboditi ćete se napetosti u stražnjem dijelu vrata i pojačati pokretljivost. Laganim pokretima istegnite vrat na lijevu i desnu stranu. Nakon toga gurajte glavu naprijed prema vratu (bradu u grlo). Ponovite 3 puta po 10 ponavljanja. 

Jedna od najjedostavnijih vježbi istezanja je dodirivanje tla dlanovima iz stojećeg položaja. Laganim zagrijavanjem, podignite obje ruke u zrak i zatim lagano prema tlu, ponoviti laganim pokretima 5 puta i zatim se zadržati 15 sekundi sa dlanovima prema tlu.

Kod višesatnog sjedenja, često imamo potrebu protegnuti gluteusni mišić. Lezite na leđa na čvrstu podlogu. Savijte noge u koljenu i prekrižite ih, lijevu nogu prebacite preko desnog bedra lagano rukama povlačite desno bedro prema sebi i obrnuto. Zadržati se u položaju istezanja 15 sekundi, i svaku stranu ponoviti 3 puta.


Pročitajte više: Kako se riješiti bolova u leđima?


Svakodnevno kretanje za zdravlje


Ključna stvar je osvijestiti važnost kretanja. Brza šetnja ili bicikliranje u trajanju 45-60min dnevno također su jednostavna opcija, a njihov učinak je odličan.

Kod zahtjevnijih stanja poput hernije diska ili išijasa, klijente upućujemo na individualne terapijske programe pod nadzorom fizioterapeuta i kineziologa. Programi uključuju razne metode rehabilitiranja poput MAITLAND manualne terapije, suvremene INDIBA tecar terapije za protuupalno i regenerativno djelovanje te jedinstvenu aktivnu rehabilitaciju na DAVID aparatima koja je trenutno u Hrvatskoj dostupna isključivo u našem centru.

DAVID sistem uključuje vježbanje na 6 zasebnih aparata, a svakom pacijentu uvodnom dijagnostikom određujemo individualni program vježbanja. 
Vježbanje je maksimalno kontrolirano, ciljano i dozirano u skladu sa stanjem i potrebama klijenta. Digitalni DAVID sistem omogućuje nam temeljito praćenje napretka od samog početka rehabilitacije do završnog testiranja.

Trajanje ovakvog tipa rehabilitacije je 4-12 tjedana ovisno o ozbiljnosti slučaja. Nakon odrađene rehabilitacije neophodna je prevencija poput povremene manualne terapije, vježbanja pod nadzorom u specijaliziranim ustanovama ili preporučene vježbe kod kuće sa pojačanim kretanjem u slobodno vrijeme.

Članice Women in Adria ostvaruju 25% popusta na DAVID rehabilitacijski program i 15% popusta za druge usluge Neuro Ortho Physio.

Tekst pripremila: Jelena Dvorski Klasić, Ustanova za fizikalnu terapiju Neuro Ortho Physio

Foto: Canva/Martina Cvek

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

sterilizacija mačaka

Zašto je važno kastrirati ili sterilizirati vaše mace

Životinje se ne kastriraju, odnosno steriliziraju samo zbog sprečavanja razmnožavanja, već se time sprečavaju i kontaktno prenosive zarazne bolesti kao što...
- Advertisment -