Nakon masovnog bojkota nastave u ponedjeljak u zagrebačkoj osnovnoj školi, svi su se učenici vratili u klupe osim četvrtog razreda u koji je upisan novi učenik. Riječ je o dječaku zbog čijeg se problematičnog ponašanja iz prethodne škole ispisao gotovo cijeli razred, piše HRT.
“Djeca ne mogu pohađati nastavu ako nije zadovoljen uvjet nulte tolerancije na nasilje”, poruka je roditelja koji treći dan nisu poslali djecu na nastavu u zagrebačku osnovnu školu.
Roditelji žele zaštititi djecu
Nakon više ispada novog učenika, zbog čijeg se ponašanja u prethodnoj školi ispisao gotovo cijeli razred, i danas su održani brojni sastanci. Roditelji osporavaju način na koji je učenik upisan u školu. Mjere koje predlaže Ministarstvo – asistenta, dodatnog psihologa i stručnu službu na raspolaganju – nazivaju gašenjem požara.
“Roditelje 700 djece optuživati za ‘balvan revoluciju’ je sramotno i nismo to očekivali. Da su djelovali prije 3, 4, 5 godina, i usmjerili ga kako treba, a ne ‘brigo moja prijeđi na drugoga’, sigurno se ovo ne bi dogodilo. Problem je očito sustavan. Kako je moguće nakon svega što je izašlo u javnost, i za što postoje svjedoci, da je on ovdje upisan kao učenik s uzornim vladanjem? Znači da je treći razred završio s uzornim vladanjem”, rekao je jedan otac.
Odvjetnik grupe roditelja istaknuo je da nijedna mjera koja bi prevenirala nastanak bilo kakvih situacija na sastanku njima nije predstavljena. Zbog toga su, zapravo, nezadovoljni.
“Oni žele da se odradi obrada prije i da se napravi priprema za uključenje dječaka u razred. U suprotnom, sigurnost njihove djece nije zajamčena”, rekao je odvjetnik Klaudio Čurin.
Dodao je da su izjave iz ministarstva prilično šokantne.
“Mi želimo istaknuti da roditelji ne uspostavljaju ‘SAO Savski gaj’. Oni samo izvršavaju svoju zakonsku dužnost brige za vlastito dijete, ali i za to dijete. Želimo istaknuti da dijete nije protivnik i da njegovi roditelji nisu protivnici roditelja. Nama je zajednički cilj potaknuti sustav da odradi ono što mora odraditi po zakonu i konvencijama”, dodao je Čurin.
Pročitajte više: Stručnjak otkrio što bi zabranio u školama: ‘Potrebna su nam proaktivna djeca’
Pravobraniteljica: Slučaj dječaka ne trebaju rješavati mediji i ‘ulica’, nego struka
Reagirala je i Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević, potaknuta brojnim medijskim objavama. Ocijenila je da tu iznimno složenu situaciju ne mogu i ne trebaju rješavati mediji i ulica, nego struka.
“Senzacionalistički pristup u izvještavanju nikako ne pridonosi smirivanju nastale situacije do koje je, nažalost, došlo i koju zbog složenosti ne može i ne treba rješavati ‘ulica’, kao ni mediji. Na struci je i na relevantnim sustavima da što je moguće prije pronađu i osiguraju primjereni oblik školovanja te sigurno okruženje za svako dijete, a na roditeljima je da uvaže preporuke struke”, poručila je pravobraniteljica u priopćenju.
Naglasila je i da je riječ o iznimno složenoj situaciji koja nije nastala preko noći pa se preko noći ne može ni riješiti.
Iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih pozvali su na smirivanje situacije i sve uključene na suradnju u pronalasku rješenja, a tom se apelu priključila i Pirnat Dragičević.
Mediji se, kaže, pritom moraju voditi etičkim i profesionalnim načelima koja ih obvezuju na poštovanje dostojanstva privatnog i obiteljskog života, posebice zaštite interesa i dobrobiti sve djece – i počinitelja i žrtava vršnjačkog nasilja. Konvencijom o pravima djeteta, podsjetila je, svakom se djetetu jamči pravo na zakonsku zaštitu protiv miješanja u njegovu privatnost, obitelj, dom ili prepisku, kao i zaštita protiv nezakonitih napada na njegovu čast i ugled.
Foto: Canva