Benčić: ‘Ne može se jednako oporezivati osobu s jednom i onu s osam nekretnina’

Sandra Benčić za N1 se osvrnula na goruća pitanja poreza na nekretnine i priuštivog stanovanja. Naglasila je kako se dosta bave temom priuštivog stanovanja, a jedna mjera poput uvođenja poreza je neće riješiti.

Nekretnina kao štednja

“Nama je ključni problem što se u Hrvatskoj štedi u nekretninama i spekulativno se ulaže. Nekretninsko tržište nam služi kao alternativno tržište kapitala. Mi se zalažemo za porez na nekretninsko bogatstvo. Ne bismo mijenjali ništa za kuću ili stan koji služe za stanovanje i jednu vikendicu. Zašto? Jer to čini okosnicu dobrog života, standarda koji želimo za sve građane. Porez na nekretnine, da bi bio pravedan, mora biti progresivan. Ne možemo jednako oporezivati nekoga tko ima jednu nekretninu, kao onoga tko ih ima osam. Ovisno o broju nekretnina taj porez mora rasti”, objašnava dodajući kako žele da stanovi služe za stanovanje.

“To više nije tako, mnogima služe kao oblik štednje ili špekulativnog ulaganja”, kaže Benčić.


Pročitajte više: Prije uvođenja poreza na nekretnine treba riješiti veliki problem


’10 najbogatijih drži polovicu svega’

Prema njenim riječima, porezni teret je na srednjoj klasi i nižoj srednjoj klasi.

“Ministar Primorac se tome čudi, a stranka za koju radi je to napravila”, kaže.

“Oni imaju Superhik logiku, štitimo bogate, stavljamo teret na siromašne. S tim se treba prestati. Ne vjerujem da je HDZ sposoban provesti tu vrstu reforme na pravedan način. Nisam to dosad vidjela, nikad nisu imali političke hrabrosti da to naprave. Kad se rade intervencije u porezni sustav, teret se treba prebaciti na nekretnine i kapital. Sad su to privilegirani sektori. Kad bi to napravili, mogli bi smanjivati poreznu presiju na potrošnju i rad i tada bi se stvorila prilika da većina u ovoj zemlji živi bolje. A kod nas rastu nejednakosti, 10 posto najbogatijih drži polovicu svega, najsiromašniji imaju izuzetno mali dio ukupne imovine”, objašnjava.

Govoreći o vladinim mjerama i subvenciji za energente, Benčić kaže kako nije dobra logika koja jednako subvencionira cijene energenata umirovljeniku s 500 eura mirovine i jednom ministru.

“Mi hoćemo da se mjere kalibriraju. Ne može cijena rasti horizontalno svima, ne može svima rasti za isti postotak. Moramo naći način kako da kućanstvima s niskim dohotkom, a posebno umirovljenicima, maksimalno subvencioniramo cijenu energenata”, kaže.

Foto: Screenshot N1 / Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -