Hrvatska olimpijka objasnila zašto je i pad zapravo uspjeh

Ne želim ništa prognozirati, ali zrelija sam u glavi nego na prošlim Igrama. Kaže tako za Sport Klub Barbara Matić, najbolja hrvatska džudašica koja je itekako spremna za svoje treće Olimpijske igre. U Tokyu joj je u borbi za treće mjesto medalja zbrisala “za dlaku”. U kolekciji s velikih natjecanja nedostaje joj samo ta jedna medalja, olimpijska. Put do svoje prve olimpijske medalje potražit će u Parizu, a Pariz će joj svakako ostati u sjećanju jer će na svečanosti otvaranja nositi hrvatsku zastavu. Uz nju će biti i hrvatski strijelac Giovanni Cernogoraz.

Pariški cilj? Medalja

Matić je bila ozlijedila oba palca, a zbog jednog je i propustila prošlo Svjetsko prvenstvo. Ono nosi dobre bodove za kvalifikacije za OI, ali Matić je put do Pariza pronašla i bez njega. Ipak, može se reći da su joj kvalifikacije bile stresne.

“Bile su mi stresnije na početku godine. Iako sam već tada imala normu, morala sam se izboriti da Hrvatski judo savez donese odluku da ja idem. Borila sam se za olimpijsku ulaznicu s Larom Cvjetko. Ja sam imala zaista dobru godinu – tri zlata i jednu broncu, a Lara se nažalost ozlijedila, tako da je već prije Europskog prvenstva donesena odluka da ja idem”, rekla je za Sport Klub.

Iako ozljeda zbog koje je propustila Svjetsko nije bila velika, ona i njezin tim htjeli su da se oporavi kako treba. I danas preventivno nosi tape, ali ozljeda ju, kaže, “više ne ometa”. Pariški cilj je, naravno, medalja. Olimpijsko odličje jedino je koje joj nedostaje s velikih natjecanja.

“Olimpijska je medalja san svakog sportaša i što je ona sjajnija, to je bolje. Dat ću sve od sebe”.


Pročitajte više: Supergirl Workout – Svjetska judo prvakinja Barbara Matić trenira u atomskom skloništu


‘Bila sam presretna kad je trener dopustio da nosim zastavu’

Iako je u Tokiju izgubila priliku za broncu, prošle je godine za Women in Adria objasnila da sve uspone i padove smatra uspjehom.

“Što se tiče nekakve krune sportskog rezultata naravno i logično je da su to po težini moje obje titule svjetske prvakinje u konkurenciji seniora. Više ova druga nego prva, jer teže je ostati na vrhu nego doći na njega, ali kada gledam svoju sportsku karijeru, sve svoje uspone i padove smatram uspjehom, jer bez toga danas ne bi bila tu gdje jesam”, rekla je tada za Women in Adria.

U razgovoru za Sport Klub osvrnula se i na to što je dobila priliku nositi hrvatsku zastavu na otvaranju. Kako kaže, to joj je ogromna čast.

“Trener mi je javio da su me izabrali, odnosno pitali želimo li to prihvatiti. Cijela ta ceremonija iziskuje šest do osam sati stajanja na nogama, ali ja se borim tek nakon pet dana pa smo odlučili da mogu. Bila sam presretna kada mi je dopustio da prihvatim, prezadovoljna sam i sigurna da će to biti uspomena koju ću pamtiti cijeli život”.


Pročitajte više: TV će morati ravnopravno pratiti muški i ženski sport – Je li to rješenje za ravnopravnost u sportu?


Ravnopravnost spolova je u judu na visokoj razini

Progovorila je i o ravnopravnosti spolova u sportu. Na njoj se u judu, smatra, radi već dugo.

“Sjećam se da je u Riju kvota za žene bila 16 mjesta, a za muške 22. Sada se to izjednačilo i iznosi 18 mjesta za oboje. Svaki dan je jedna muška i jedna ženska kategorija te misle na svaki detalj. Recimo, da se jedan dan natjecanje započne muškom, a drugi dan ženskom kategorijom. Također, nagradni fond je od početka isti za muškarce i žene. Ipak, zbog majčinstva nema puno ženskih trenerica. Ženama se teže posvetiti takvom poslu, ali to je nešto što će nas pratiti cijeli život”.

Za Women in Adria objasnila je da se jako puno cura, djevojaka i žena se bavi ovim sportom iako je riječ o borilačkom i na prvu pomisao muškom sportu. Sve je više žena na poziciji trenera, žena na čelu saveza i organizacija… IJF je u judu izjednačio i broj normi kod muškaraca i žena za OI.

“Tako da bih mladima voljela poručiti da ne postoje muški i ženski sportovi, nego sport koji voliš i koji te zanima i kojim bih se voljeli baviti i onaj koji možda ne privlači toliko. Svi smo ponekad subjektivni, ali bitno je da se djeca, odrasli i opća populacija bave bilo kakvim sportom”.

Foto: Canva / Instagram screenshot @barbimatic

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

početak jeseni savjeti

Teško vam pada početak jeseni? Niste jedini. Evo kako izdržati kraj...

Ako osjećate psihološki pad na kraju ljeta, niste jedini. Za mnoge ljude ljeto ima nostalgičnu i emocionalnu težinu, govore psiholozi. “Kad...
- Advertisment -