Kad jaslice i vrtići „zakažu“, tu je svima dobro poznati „baka-servis“. No, je li vam se ikada dogodilo da baka odbije čuvati vaše dijete ili vas za čuvanje traži plaću? Upravo to dogodilo se 29-godišnjoj ženi koja je zaključila da joj je financijski isplativije platiti jaslice, nego svoju majku, piše The Sun. Baka je za čuvanje unuke tražila satnicu od 20 dolara, odnosno 18 eura.
A što kada istim tim roditeljima bude trebalo nešto?
Upitale smo naše čitateljice što one misle u plaćanju „baka-servisa“ i jesu li ga ikada i same platile. Većina se nalazi u istoj situaciji – nisu plaćale ili ne plaćaju, ali cijene i uzvraćaju na drugi način. Recimo, jedna čitateljica je istaknula da njezina majka ne želi uzeti novac pa joj zato barem kupi neku novu kremu ili plati frizera.
Druga pak dodaje:
„Nisam plaćala, ali ne bih imala ništa protiv da kažu da treba iz nekih razloga. Platim nabavku namirnica tu i tamo, pa pola dana slušam da mi više nikad nije palo na pamet“.
Jedna čitateljica smatra da je sve u kućnom dogovoru.
„Osobno mi je ok platiti bakama i djedovima tu uslugu, kao što bih platila i nekom trećem. Ali s druge strane, što kada tim istim bakama i djedovima bude trebalo nešto, na primjer odlazak liječniku, kuhani ručak kada su bolesni, odlazak u ljekarnu, nabavku?!? Jesu li onda djeca dužna brinuti se o roditeljima, a s druge strane roditeljske dužnosti prema toj istoj djeci prestaju sa završetkom škole, ili ranije, ili odlaskom iz doma?“, zapitala se.
Valja napomenuti da Zakon u Hrvatskoj obvezuje djecu na brigu o roditeljima kada roditelji ostare. Ako dođe do zanemarivanja te obveze, djeca će biti novčano kažnjena s gotovo 1330 eura ili će pak morati odslužiti zatvorsku kaznu od 45 dana, piše Mirovina.hr. Ipak, djeci je nerijetko teško uskladiti brigu o roditeljima sa svim životnim obvezama, iako imaju veliku želju pomoći, a država im u tome dodatno otežava nepriznavanjem statusa njegovatelja.
Pročitajte više: Je li briga o roditeljima uistinu djetetova obveza?
‘Ne traži baka-servis, ostani kod kuće dok partner zarađuje’
Naime, prema Zakonu o socijalnoj skrbi, status njegovatelja mogu dobiti samo supružnici i samo do 65. godine života. Tako djeca, iako upravo ona najčešće skrbe o roditeljima, ne ostaju samo bez statusa njegovatelja, već i bez novčane pomoći od oko 330 eura.
Na cijelu situaciju s početka priče majka se požalila na Redditu, gdje su čitatelji također bili podijeljena mišljenja. Objasnila je da je željela da njezina majka pričuva dijete kako bi se ona mogla vratiti na posao nakon porodiljnog dopusta i ne zaduživati se još više plaćajući naknade za čuvanje djece. Kako kaže, „bori se kako bi financijski opstala“.
Baka je kćerku odbila uz riječi da je prestara i da je već odgojila svoju djecu. Naime, ima 64 godine, a 1992. je prestala raditi i postala je kućanica, ističe kćer. Baka je dodala da je, ako je stvarno željela dijete, trebala razmisliti da ostane kod kuće i brine o djetetu, baš kao što je učinila i ona.
„Dok partner ide na posao i brine za nas kao za ‘tradicionalnu’ obitelj“, poručila je.
Ipak, novopečena majka objašnjava da ona i partner ne bi mogli preživjeti sa samo jednom plaćom, pogotovo kada uzmu u obzir dug od 4000 funti na kreditnoj kartici. Sve je to objasnila majki, ali ona je čvrsto ostala pri svojoj odluci o satnici u iznosu od 20 dolara, a naglasila je i da će zaračunati naknadu za kašnjenje ako dođu po dijete u kasnijem terminu od dogovorenog.
Pročitajte više: Iza svake zaposlene žene stoji majka koja joj čuva dijete
Ipak, treba pokazati zahvalnost
I dok su ju jedni napali da ne razumije da će se život njezine majke promijeniti s dolaskom malene bebe te da je to težak „posao“, a baka ima 64 godine, drugi su stali u njezinu obranu i istaknuli da je potpuno normalno tražiti svoje roditelje, baku i djeda, da pričuvaju svoje unuke. Baka-servis je za njih normalna stvar.
Kao što je navela i jedna čitateljica, sve je stvar dogovora. Naravno da će nekim bakama i djedovima lakše pasti čuvanje unuka. Što zbog godina, što zbog volje ili raspoloženja. Ipak, ako imaju mogućnost uskočiti i pomoći svojoj djeci oko unuka, pogotovo ako su u pitanju i financijski problemi, vjerojatno bi, u svakom zdravom odnosu, bake i djedovi pristali biti desna ruka. I to nikako ne znači da ih se treba uzeti zdravo za gotovo. Treba im biti zahvalan, a tu zahvalnost i pokazati. Ne nužno novčano, ali na neki drugi način koji će njima značiti.
Foto: Canva