Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju u svemir poslati ženu. Noura Al Matrooshi ispunit će svoj san iz djetinjstva i postati prva astronautkinja iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Izabrana je između više od 4000 kandidata za obuku u NASA-i, piše Women’s Agenda.
Noura Al Matrooshi pridružit će se nizu od 65 žena koje su do sada imale priliku istraživati svemirska prostranstva. U dobi od 27 godina također bi mogla postati jedna od najmlađih žena u svemiru. Prije nje rekord je oborila Ruskinja Valentina Tereškova, koja na samostalnu misiju poslana 1963. godine kada je imala 26 godina.
Pročitajte više: Prva ženska posada polijeće u svemir!
Izabrana između 4000 kandidata
Noura je po struci strojarska inženjerka, a izabrana je u sklopu projekta u kojem će mladi astronauti dobiti obuku u NASA-i kako bi bili spremni za buduće projekte istraživanja svemira. Noura je izabrana među više od 4000 kandidata s 32-godišnjim Mohammedom al-Mullom, koji radi kao pilot za policiju u Dubaiju. Veliku novost javnosti je obznanio šeik Mohammed bin Rashid Maktoum, potpredsjednik i premijer Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Noura će svemirsku obuku proći u NASA-inom Johnson Space Centeru u Houstonu. Stekla je diplomu inženjerke strojarstva na prestižnom Sveučilištu Ujedinjenih Arapskih Emirata, koje je poznato po kvalitetnom studiju strojarstva. Članica je Američkog društva strojarskih inženjera.
Ako Noura u budućnosti bude izabrana za svemirsku misiju, postat će ne samo prva astronautkinja iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, nego i prva Arapkinja u svemiru. Prva žena muslimanske vjeroispovijesti u svemiru bila je Iranka Anousheh Raissyan koja je svemir posjetila 2016. godine kao turistkinja. Putovanje je financirala sama, a navodno je koštalo gotovo 20 milijuna dolara.
Pročitajte više: Ususret prvoj ženi na Mjesecu: Povijest žena u svemiru
Povijest žena u svemiru
Žene osvajaju svemir od 1963. godine, kada su Sovjeti na samostalnu misiju poslali Valentinu Tereškovu. Ona se nakon dugotrajnih priprema otisnula u svemir na samostalnoj misiji Vostok 5 i u svemiru ostala puna tri dana. Do danas je jedina žena koja je u svemir otišla samostalno.
Prošlo je gotovo 20 godina dok druga žena nakon Valentine nije otišla na svemirsku misiju. Svetlana Savitskaja je 1982. bila dio misije Salyut 7, a dvije godine kasnije postala je prva žena koja se prošetala svemirom. SAD je prvu ženu, Sally Ride, u svemir poslao 1963. godine, a ona je s 32 godine koliko je imala za vrijeme misije STS-7 bila i ostala najmlađi američki astronaut.
Ujedinjeni Arapski Emirati su svog prvog astronauta poslali u svemir prije svega dvije godine, ali imaju ambiciozne planove. Do 2117. godine planiraju izgraditi ljudsku koloniju na Marsu, a rade i na izgradnji svemirske letjelice bez posade koja bi trebala biti gotova u iduće tri godine. Nema sumnje da će novi projekti značiti i nove prilike za žene koje će svojim radom i sposobnošću i dalje osvajati svemir.
Foto: Noura Al Matrooshi Twitter