Odluka o širenju obitelji važan je korak u životu svake žene ali i muškarca. Isto tako, kad se ta želja ne ostvaruje, dolazi do brojnih razočaranja i frustracija. S tim se susrela i poduzetnica Maja Bujas koja je odlučila napraviti uređaj i aplikaciju za određivanje plodnih dana na temelju sline – me.mum.
Pročitajte više: Plodni dani u kalendaru zajedno s poslovnim obvezama
Rekla sam mužu da prototip košta 3 tisuće eura i da to sad želim raditi
“Njegova svrha je omogućiti ženama da preciznije odrede ovulaciju i postignu ultimativni cilj, a to je trudnoća“, otkrila je. Na ideju je došla tijekom razdoblja praćenja vlastite ovulacije kad je koristila različite metode, a jedna od njih je detektirala ovulaciju u slini. „Zahvaljujući tome uspjela sam zatrudnjeti jer sam znala kad točno dolaze plodni dani. Shvatila sam kako je to praktično, ali da bi se moglo poboljašati korištenjem novih tehnologija, odnosno povezivanjem sa smartphone-om”, ispričala je, a iako je tada već bila poduzetnica, počela je razmišljati o novom konceptu. U poduzetništvu je tada već bila nekih 12 godina, ali shvatila da je za njihov obiteljski život veliki stres što rade zajedno.
„Otišla sam na prvi sastanak s firmom koja radi prototipe, dobila sam sve informacije, došla kući i rekla mužu da to košta 3 tisuće eura i da to sad želim raditi”, rekla je Maja. On ju je podržao jer je uvidio koliko joj je to važno.
Pročitajte više: Plodni dani, 30-te, jajašca i baby panika
Aplikacija za plodne dane uz umjetnu inteligenciju
Projekt me.mum traje više od 3 godine jer je bilo potrebno stvoriti hardware i software. Ulagali su svoj novac, ali za veću proizvodnju odlučili su iskoristiti EU fondove. Upravo ti novci su im omogućili da naprave prvih 1200 komada s kojima će izaći na tržište. „Proizvod je u razvoju, točnije u pripremi proizvodnje, a planiramo ga plasirati na tržište početkom sljedeće godine. Planiramo se pozicionirati u Europskoj uniji i SAD-u.“
Uređaj, koji u sebi sadrži mikroskop, funkcionira tako što se na predmetno stakalce stavi kap sline, a nakon što se ona osuši, spaja se sa mobilnom aplikacijom koja očitava ono što se nalazi na mikroskopskoj leći. Aplikacija potom detektira nalazi li se u njoj lutenizirajući hormon koji kod žena uzrokuje ovulaciju. „Trenutno nema ‘pametnog uređaja’ koji otkriva plodnost na temelju sline.“
No, Maja naglašava da me.mum nije kontracepcijsko sredstvo.
Pročitajte više: Zamrzavanje jajašaca kao karijerna strategija
Proizvod razvijaju u suradnji s tvrtkom Capital Hook koja je napravila prototip i proizvod. „Uređaj se sastoji od hardwarea i softwarea, a software koristi umjetnu inteligenciju za prepoznavanje uzoraka sline.“
U suradnji ginekološkom klinikom uzeli su uzroke te ‘učili’ aplikaciju kako ih prepoznati.
Temelj njihovog poslovanja bit će internet prodaja, a traže partnere u aplikacijama za menstrualne kalendare. „Cilj mi je u prvoj godini prodati 15 tisuća komada, to je visok cilj, ali po meni on mora biti dovoljno visok da me drži fokusiranom i tjera me naprijed.“
Pročitajte više: 7 najboljih aplikacija kalkulatora plodnih dana
Naš privatni i poslovni život je isprepleten
Uz to što dolazi i sama iz poduzetničke obitelji, isto tako je sa suprugom krenula u poduzetništvo. Imaju 4 različita brenda na kojima rade i na dobar su način podijelili odgovornosti. Zbog toga što su oboje u poslu, ne razdvajaju život na poslovni i privatni. „Naš privatni je i naš poslovni život, posao je u našoj kući od 0 do 24 sata. Posao jedino ‘staje’ ako je dijete u pitanju, no i naš devetogodišnji sin je rekao da će biti poduzetnik kad odraste.“
Maja je i mama poduzetnica koja ističe da joj je najčešća rečenica ‘evo čekaj mama radi, samo da napravim ovo’. „Mislim da je za mame poduzetnice najvažnije imati podršku sa strane, no prednost je sloboda pa ako te dijete stvarno treba nisi ograničena uredskim vremenom nego mu se možeš posvetiti. No, naravno, tu će ipak posao malo patiti.“
Foto: Privatna arhiva