Iz stana trebali izaći za 15 dana, ostali 16 godina. Kći ga potom kupila za ‘siću’ pa ga renta turistima

Nastavlja se saga o državnom stanu koji je od MORH-a za bagatelu kupila Anna Dujić, kći šefa Hrvatskih šuma Nediljka Dujića. Taj je državni stan kao tadašnji djelatnik šibenske policije, Dujić dobio na čuvanje 1991. godine od MUP-a. On i članovi uže obitelji nastavili su ga koristiti sljedećih 29 godina, sve dok ga nije otkupila njegova kći. Okolnosti pod kojima je to učinila posve su neshvatljive, piše Telegram.

List 24sata jučer je objavio sudske presude prema kojima je Dujiću još prije 18 godina naređeno da se iseli iz državnog stana u Šibeniku. Dakle, nejasno je kako je uopće ostao u stanu sve dok nekretnina 2020. nije prodana njegovoj kćeri.

Jutarnji list sada je objavio detalje presude općinskog suda u Šibeniku, donesene 7. travnja 2008. godine. Tom je presudom Dujiću i obitelji naloženo da se u roku od 15 dana moraju iseliti iz državnog stana u Šibeniku jer ga godinama koriste bez ikakve pravne osnove. Dosuđeno im je i da plate 2630 kuna sudskih troškova.

Sudsku presudu jednostavno su ignorirali?

Podsjetimo, stan je bio državno vlasništvo, a 1992. godine je dan na upravljanje MORH-u. Danas ga Anna Dujić iznajmljuje turistima, nakon što ga je 2020. kupila za oko 830 eura po četvornom metru. Riječ je o četverosobnom stanu u Šibeniku koji je platila 76.000 eura.

Prošlog tjedna Dujić je za 24 sata rekao da ga je MORH pokušao izbaciti iz stana, ali ga je on uspio “zadržati sudskim putem”. Jutarnji piše kako je obitelj Dujić presudu iz 2008. jednostavno odlučila – ignorirati.

No, nejasno je zašto MORH, koji je i pokrenuo sudski postupak iseljenja obitelji Dujić, nije zatražio izvršenje presude. Umjesto toga, MORH je i nakon presude pustio obitelj Dujić da koristiti veliki državni stan da bi 2020. Anni Dujić odobrio povoljni otkup.


Pročitajte više: Brojat će se prekršaji, a pričuva rasti: Evo što više nećete smjeti čak ni u svom stanu


Nije imao MUP-ovo rješenje o čuvanju stana

Za Jutarnji su s Općinskog suda u Šibenku potvrdili i da na pravomoćnu presudu o deložaciji iz 2008. Nediljko Dujić nije uložio izvanredni pravni lijek, dakle nije zatražio reviziju presude pred Vrhovnim sudom. Prema tome, nije postojala nikakva pravna prepreka za njezino izvršenje.

Prema sudskim dokumentima koje posjeduje Jutarnji, Nediljko Dujić je pred sudom u Šibeniku u postupku vođenom od 2004. do 2008. tvrdio da je stan u šibenskoj ulici Put kroz Meterize, u ratnu jesen 1991., kao tadašnji hrvatski policajac dobio od MUP-a na čuvanje.

Tvrdio je i da je taj stan država dala na upravljanje MUP-u te da je od MUP-a zatražio i otkup, ali da na njegov zahtjev nikada nisu odgovorili. Međutim, Nediljko Dujić sudu, prema presudi, nije priložio nikakve dokaze za ono što je tvrdio. Nije imao ni MUP-ovo rješenje o čuvanju stana temeljem kojeg je ušao u njega, niti da je taj stan dan na upravljanje MUP-u, piše novinarka Slavica Lukić.

Žalio se na nepravomoćnu presudu, odbijen je

U presudi se navodi da je MORH odbio Dujićev zahtjev za otkup stana te da je dva puta pisanim putem od njega zatražio da se iseli iz državnog stana u kojem bespravno boravi, 2003. i 2004. godine.

Nakon što se Dujić s obitelji odbio dragovoljno iseliti, Ministarstvo obrane je 2004. pokrenulo sudski postupak. Općinski sud u Šibeniku je 2006. donio nepravomoćnu presudu prema kojoj Nediljko Dujić i supruga Neda koriste državni stan u Šibeniku bez ikakve pravne osnove i nalaže im da ga napuste u roku od 15 dana.

Na tu se nepravomoćnu presudu Dujić žalio. Žalba mu je 2008. odbijena, a presuda iz 2006. kojom se Dujićima nalaže da u roku od 15 dana napuste stan i plate sudske troškove postala je pravomoćna.

Stambeni fond bivše JNA

Jutarnji piše i kako je sud prikupio dokaze da je stan u koji se Dujić doselio 1991. pripadao stambenom fondu bivše JNA, a da je jedini ugovor o korištenju stana sklopljen 21. prosinca 1990. Tada ga je Vojna ustanova za upravljanje stambenim fondom tadašnje JNA dala na korištenje Živoradu Ranđeloviću.

O tome što se ratne 1991. dogodilo s Ranđelovićem, pripadnikom bivše JNA, u sudskom spisu nema govora. U presudi Općinskog suda u Šibeniku navodi se da je temeljem Uredbe o preuzimanju sredstava JNA i SSNO (Saveznog sekretarijata narodne obrane) donesene u listopadu 1991. Hrvatska postala vlasnik svih stanova iz stambenog fonda bivše JNA-a na hrvatskom teritoriju, pa tako i onoga u koji se te jeseni uselila obitelj Dujić.

Podsjetimo, Dujić je dospjela u fokus javnosti kad je s majkom vrijeđala vatrogasce i policiju zbog načina na koji gase požar kod Skradina nazvavši ih pritom “nakazama”.

Foto: Canva / Facebook screenshot Šibenik News

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

što ne jesti uz kavu

5 namirnica koje ne biste trebali jesti uz kavu

Kava ima niz zdravstvenih dobrobiti, što je čini snažnim dodatkom dobro uravnoteženoj prehrani. Na primjer, istraživanje je dokazalo da umjerena konzumacija...
- Advertisment -