Iako je ispadanje kose normalan dio njezinog ciklusa rasta, ono je često razlog zabrinutosti, posebice u žena. Nekim ljudima kosa prirodno ispada jače, no izraženo ispadanje može predstavljati medicinsko stanje koje nazivamo alopecijom. Alopecija je jedna od najčešćih oblika bolesti vlasišta koja se javlja kod 50 do 80% muškaraca, te u 40% do 50% žena nakon 40. godine života, piše Poliklinika Dermaplus.
Ovo je stanje veliko opterećenje za oboljelu osobu, a briga zbog ispadanja najčešće proizlazi iz estetskih posljedica koje alopecija ostavlja. Osim estetskih posljedica, alopecija može biti i simptom neke druge bolesti. Često je mišljenje kako stres uzrokuje gubitak kose, ali u stvarnosti alopecija ima razne moguće uzroke, piše Poliklinika Mazalin.
Što je alopecija i koje vrste postoje?
Alopecija je medicinski pojam koji označava gubitak kose i može se javiti u različitim oblicima. Najpoznatija vrsta je alopecija areata, koja je autoimuna bolest i uzrokuje iznenadni gubitak kose, obično u obliku okruglih mrlja na tjemenu ili drugim dijelovima tijela.
Androgena alopecija je također vrlo česta, poznata kao muška ili ženska plešavost, a uzrokovana je genetskim faktorima i hormonalnim promjenama. Telogeni efluvij predstavlja privremeni gubitak kose koji može nastati kao posljedica stresa, hormonalnih promjena, lijekova ili bolesti. Ožiljna alopecija (Cicatricial alopecija) je oblik gubitka kose koji nastaje uslijed ožiljaka na koži.
Bolest se, ovisno o uzroku, može pojaviti u bilo kojem razdoblju života. Tako je primjerice, alopecija kod djece najčešće povezana s infekcijama vlasišta, autoimunim bolestima ili upalnim bolestima kože. Ako se prvi simptomi razviju prije puberteta, uzrok može biti alopecija areata koja je povezana s pojavom atopijskog dermatitisa ili sistemskog lupusa, a u tinejdžersko doba i s pojavom psorijaze.
Pročitajte više: Jesu li kopče za kosu s kandžama loše za zdravlje kose?
Alopecija areata
Alopecija areata posebno je došla u središte svjetske javnosti prije nešto više od dvije godine kad je Will Smith usred dodjele Oscara udario Chrisa Rocka koji se našalio na račun obrijane glave Jade Pinkett Smith. Događaji poput šamara na dodjeli Oskara, čak i nehotično, mogu imati barem djelomično pozitivan ishod. Tako je i ispad Willa Smitha podigao svijest u javnosti o poremećaju poznatom kao alopecija areata.
Riječ je o čestom autoimunom poremećaju koji često rezultira s nepredvidivim gubitkom kose. U većini slučajeva, kosa ispada u malim mrljama veličine otprilike kovanice od 50 centi. No, u nekim slučajevima, gubitak kose može biti i ekstremniji, pa dovesti do potpunog gubitka kose na tjemenu (alopecia totalis) ili čak dlaka na cijelom tijelu (alopecia universalis).
O svojoj borbi s alopecijom često progovara i Leonarda Boban. Ova dizajnerica je 2022. godine ošišala svoju dugu i bujnu kosu, piše vecernji.hr.
“Ponovno mi se, nakon 25 godina, aktivirala alopecija. Uslijed stresa koji proživljavam posljednjih mjeseci počela mi je opadati kosa, na pojedinim dijelovima vlasišta mi se baš prorijedila, pa sam shvatila da je najbolje ošišati se na kratko i tako smanjiti opterećenje na korijen kose. Uz to, naravno, koristim i tretmanske ampule”, otkrila je Boban 2022. za Gloriju.
Iako se javlja i kod muškaraca i kod žena neovisno o životnoj dobi, u većini slučajeva se događa prije 30. godine života.
Brze činjenice o alopeciji areati
Evo nekoliko ključnih točaka o alopeciji areati:
- Postoji genetska predispozicija – jedna od pet osoba s alopecijom areatom također ima člana obitelji koji je iskusio gubitak kose.
- Alopecija areata se često razvija iznenada, tijekom samo nekoliko dana.
- Malo je znanstvenih dokaza koji bi podupirali tvrdnje da je alopecija areata uzrokovana stresom.
- Osobe s alopecijom areatom koje imaju samo nekoliko manjih područja gubitka kose često doživljavaju spontani, potpuni oporavak, bez potrebe za liječenjem.
- Ne postoji lijek za alopeciju areatu.
Kako piše adiva.hr, alopecija areata također može zahvatiti nokte na rukama i nogama, a ponekad su te promjene prvi znak poremećaja. Postoji niz malih promjena koje se mogu dogoditi na noktima: udubljenja, bijele mrlje i crte, nokti postaju grubi, gube sjaj, postaju tanki i listaju se. Dodatni klinički znakovi uključuju razne promjene u izgledu dlaka/vlasi, a na područjima gdje ispadaju mogu rasti bijele dlake, odnosno vlasi.
Trenutno ne postoji lijek za alopeciju areatu, iako postoje neki oblici liječenja koje liječnici mogu predložiti kako bi pomogli da kosa brže raste. Prema MSD priručniku dijagnostike i terapije, alopecija areata liječi se kortikosteroidima. Posljednjih se godina u svijetu primjenjuje i fotokemoterapija u liječenju alopecije, postupak koji se koristi kao tretman za psorijazu.
Pročitajte više: 3 mita o rastu kose koja su potpuna laž
Androgena alopecija kod žena
Iako su muškarci češće pogođeni problemom ćelavosti i ispadanja kose, od alopecije mogu oboljeti i žene, tipično nakon menopauze. Najčešći oblik alopecije i u muškaraca i u žena jest androgena alopecija.
Androgena alopecija je vrsta alopecije kod koje najveću ulogu ima disbalans muških spolnih hormona, odnosno pojačani utjecaj testosterona u vlasištu. Testosteron blokira rast vlasi i potiče njezino sazrijevanje i ispadanje, dok estrogeni djeluju suprotno. Zbog toga je androgena alopecija kod žena često udružena s pojavom akni i pretilošću u sklopu sindroma policističnih jajnika.
Kod androgene alopecije razlikuje se muški i ženski tip ispadanja kose. Kod muškog tipa, najčešće dolazi do promjene linije vlasišta, odnosno do gubitka kose koji počinje na rubovima. Kod ženskog tipa, linija vlasišta ostaje očuvana, a kosa se prorjeđuje na tjemenu, piše Poliklinika Mazalin.
Procjenjuje se da će više od 50 posto žena doživjeti primjetan gubitak kose, piše vasezdravlje.com. Gubitak kose po ženskom uzorku pogađa otprilike jednu trećinu osjetljivih žena i obično se češće javlja nakon poroda, u perimenopauzi i menopauzi, zbog načina na koje se tretira kosa ili kao posljedica kemoterapije.
Iako gubitak kose sam po sebi nije opasan, žene s gubitkom kose obično su vrlo uznemirene promjenama u svom izgledu, što se može negativno odraziti na samopouzdanje i društveni život. Nedavne studije pokazuju da se ženski uzorak gubitka kose može povezati sa stanjima koja uključuju metabolički sindrom, endokrine poremećaje i dijabetes.
Mitovi o ženskoj alopeciji
Ništa sa sljedećeg popisa nije točno…
- Gubite kosu jer je previše šamponirate ili zato što ste je obojali ili napravili trajnu.
- Prhut uzrokuje trajni gubitak kose kod žena.
- Stres uzrokuje trajni gubitak kose kod žena.
- Ako obrijete glavu, kosa će ponovno izrasti dvostruko gušća.
- Ako stojite na glavi, pojačat ćete cirkulaciju i potaknuti rast kose.
- Ako četkate kosu u 100 poteza dnevno, to će učiniti vašu kosu zdravijom.
- Šeširi i perike uzrokuju gubitak kose kod žena.
- Gubitak kose pogađa samo intelektualne žene.
Alopecija predstavlja značajan izazov za mnoge pojedince, bez obzira na dob i spol. Razumijevanje različitih vrsta alopecije i njihovih uzroka ključno je za pravilan pristup liječenju i podršci. Iako se gubitak kose može činiti kao isključivo estetski problem, emocionalni i psihološki učinci često su jednako važni. Stoga je važno potražiti stručnu pomoć i informacije kako bi se pronašao adekvatan tretman ili podrška. Svaka osoba koja se suočava s alopecijom trebala bi biti svjesna da nije sama u ovoj borbi, te da postoji zajednica i resursi koji mogu pomoći u suočavanju s ovim izazovom.
Foto: Canva / Unsplash