Bivša medicinska sestra i majka četvero djece Iris Matković od zaposlenice postala poduzetnica s vlastitom tvrtkom u osiguranju

Drugu polovicu svog 23-ogodišnjeg radnog iskustva Iris Matković provela je u području osiguranja, gdje se zadržala do danas. Sada djeluje pod vlastitom upravljačkom palicom, a sve o tome kako se odlučila na čak dvije velike poslovne promjene i kako se to odrazilo na njenu veliku obitelj ispričala nam je u intervjuu.

Obitelj vs. posao

Iako je po struci medicinska sestra s gotovo 4 godine staža, zbog nemogućnosti usklađivanja obiteljskog života i posla u smjenama, odlučila je iskušati se u kompletno drugačijem području.

„Taj prijelaz dogodio se silom prilika. Uz tada dvoje male djece, muža koji radi na terenu i izostanak pomoći sa strane, teško je bilo uskladiti naše obaveze pa sam morala odustati od svoje struke.“

Dobila je posao na mjestu voditelja jedne strane poslovne jedinice, gdje je radila gotovo 5 godina.

„Imala sam ispod sebe 13 zaposlenika i bio je to odgovoran i zahtjevan posao. Bila sam dostupna 24 sata na dan, a radilo se u 3 smjene. Nakon trećeg djeteta shvatila sam da je to sve malo previše.“

Uskoro je dala otkaz i odlučila nastaviti karijeru u osiguranju. Zaposlila se kao zastupnik, a 2010. godine prešla je u Allianz.

„Bilo koje osmosatno radno vrijeme bilo mi je nemoguće. Posao zastupnika u osiguranju jedan je od najboljih poslova za majke. Fleksibilnost i mogućnost samostalne organizacije radnog vremena, uz jaku tehničku podršku Allianza, samo su bili dio prednosti ovog posla.“

Zastupnici – poduzetnici

Prije točno tri godine Iris je s kolegicom osnovala društvo za zastupanje u osiguranju pod nazivom Colosseum Vita. Ono ekskluzivno zastupa Allianz Zagreb d.d. u poslovima osiguranja te nudi sve vrste životnih i neživotnih osiguranja, kao i dobrovoljne i investicijske fondove (AZ fond i Allianz Invest).

„Specijalizirani smo za životna i imovinska osiguranja u kojima, zahvaljujući bogatom višegodišnjem iskustvu, klijentu pomažemo u kreiranju paketa koji najbolje odgovaraju njemu i njegovim potrebama. Iskustvo u prodaji životnih osiguranja koje nosim iz Allianza nešto je što nas definitivno razlikuje od drugih, posebno u ovom trenutku kada se zbog promjena na financijskom tržištu i sam proizvod mijenja, stavlja veći naglasak na osiguranje i preuzimanje dijela odgovornosti za ulagačku strategiju na samog klijenta.“

A kako je uopće došlo do ove poslovne prilike?

Model prodajnih zastupnika-poduzetnika Allianz razvija već nekoliko godina i već je puno zaposlenika potaknuo na ulazak u poduzetništvo i osnivanje vlastitih agencija.

Takvi zaposlenici postali su ekskluzivni poslovni partneri u prodaji osiguranja koji imaju podršku Allianza u razvoju njihovih agencija, ali i u njihovom osobnom razvoju kao poduzetnika.

„Kad nam je Allianz dao priliku da uz njihovu podršku otvorimo vlastitu tvrtku nismo se previše premišljale. Tadašnji zastupnici poduzetnici prezentirani su nam već na početku rada u Allianzu i upravo je poduzetništvo bilo naš cilj. Istina, očekivale smo taj korak nešto kasnije u karijeru, ali prepoznale smo dobru priliku i iskoristile ju.“

Ovaj Allianzov poduzetnički klub pokrenut je s ciljem osiguravanja podrške malim poduzetnicima u edukaciji, informiranju i umrežavanju.

„U zemljama zapadne Europe ovakav model postoji već godinama i pokazao se odličnim i za klijente i prodavače osiguranja. Možda je ovakav način malo suroviji za neke koji su se godinama provlačili kroz sustav, ali očito je da je ovo zanimanje baš zbog takvih iskrivljeno u javnosti i nepovjerenja klijenata.“

Novi koncept osvojio klijente

Što se promijenilo u samom poslovanju prelaskom na drugačiji model?

„Klijenti su nam, barem imamo takav osjećaj, postali još privrženiji. To se posebno odnosi na male pravne osobe koje možda u nama prepoznaju sebe na počecima svog poslovanja i daju nam podršku kakvu nisu davali dok smo bili zaposlenici u sustavu“, smatra.

Korisnicima osiguranja i onima koji to tek žele postati, police osiguranja približava otvorenim razgovorom kroz koji im pojašnjava sve prednosti i rizike.

„Najbitniji je inicijalni prodajni razgovor u kojem prepoznajem osobne potrebe pojedinog klijenta te potencijalne opasnosti. Iz tih informacija odabirem koja bi ponuda odgovarala pojedinom klijentu. Prema klijentima uvijek pristupam otvoreno. Ako im proizvod ne odgovara, bolje da ga ne kupe nego da kasnije budu nezadovoljni. Samo briga o klijentu donosi preporuke i radim isključivo na taj način. Nije bitan broj klijenata, nego čvrsti korijeni koji stvaraju veliku obitelj sačinjenu od klijenata koji se međusobno poznaju.“

allianz zastupništvo

Danas ovo društvo Iris vodi sama u stopostotnom vlasništvu i to vrlo uspješno. Ipak, nije baš potpuno sama jer uz nju u tvrtki radi još dva zaposlenika.

„Radi se o kvalitetnim i dobrim prodavačima s višegodišnjim iskustvom rada u Allianzu. Ipak, koliko god bi dodatno htjela širiti poslovanje i povećavati broj zaposlenih, jako sam oprezna po pitanju zapošljavanja. Iako nam Allianz i na ovom području nudi podršku, svjesna sam da je za stvaranje dobrog prodavača potrebno puno vremena i angažmana.“

Obavezan multitasking

Ova promjena značila je i upuštanje u poduzetničko područje, koje je dotad Iris bilo relativno strano.

„Kod prelaska u vlastiti posao u kratko sam vrijeme morala naučiti osnove poduzetništva. Za razliku od vremena kada sam bila samo zaposlenica, sada moram pokazati sve svoje vještine multitaskinga koje sam godinama gradila kao zaposlena žena i majka. Sada imam odgovornost za sve aspekte posla, sve odluke i poslovne poteze. Prije svakog postupka razmišljam kako bi se on mogao odraziti na imidž tvrtke i poslovnih partnera, ali i obitelji.“

Bez obzira na sve izazove, poduzetništvo je u njen život došlo u pravo vrijeme.

„Kada mi je ponuđena ova prilika, dvoje djece već je bilo veće pa sam imala nešto više vremena za posvetiti se poslu i zato mi ta odluka nije bila teška. Sada imam manje vremena za sebe, ali kao poduzetnica uživam u gradnji i stvaranju nečeg novog.“

Ipak, misli kako se mnogi u poduzetništvo upuštaju previše olako, ne razmišljajući unaprijed.

„Bez vizije o razvoju i napredovanju ne treba se upuštati u poduzetništvo. Mislim da se većina poduzetnika izgubi već na samom početku koji je zapravo najbitniji. Potrebno je dobro proučiti sve propise i troškove prije ulaska u posao, baš kao i procijeniti kada je potrebno uložiti u profesionalnu uslugu poreznog savjetnika, knjigovođe, administrativnog djelatnika ili odvjetnika.”

Zato je Iris u osnivanje tvrtke ušla oprezno i pripremljeno.

“Prošli smo detaljne konzultacije, pronašli odličnog knjigovođu te i dalje pratimo sve promjene na tržištu i u zakonima. Osigurali smo se sa svih strana kako bi maksimalno smanjili eventualne rizike. I oprezno upravljamo financijama.“

Organizacija i regeneracija

Četvoro djece i vlastiti posao ne ostavljaju puno vremena za „plandovanje“ i u svakodnevici je prisutna već općeprihvaćena doza stresa.

„Danas je balansiranje puno lakše nego onda kad su djeca bila mala, a i kroz 22-ogodišnje iskustvo razvila sam svoje organizacijske sposobnosti. Dobra organizacija je pola posla, a imam sreću da mi suprug pruža maksimalnu moguću potporu u svakodnevnim poslovima. Kao i u svakom poslu s ljudima, postoje stresni dani kada nas ljudska priroda i karakteri iscrpe. Tada je jako bitno izdvojiti vrijeme za sebe i pronaći način za regeneriranje“, ističe.

Ova, još mlada tvrtka nastavlja svoje poslovanje „naoružana“ kvalitetom i ulaganjem u odnose.

„Naša budućnost su naši klijenti. Moramo biti spremni na prilagodbe, ali klijenti su ti koji svojim preporukama šire naš posao, a to povjerenje im nastojimo vratiti kroz kvalitetnu uslugu. Zarada nije nevažna, no ona nije ključni detalj. Ono što nas najviše potiče na još veći angažman su naši klijenti i naše obitelji. Gradimo dan po dan nešto što ćemo moći, nadamo se i u to čvrsto vjerujemo, s ponosom moći ostaviti svojoj djeci“, zaključuje Iris.

Foto: privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -