Mnogima je omiljeno jelo, a iako su ljubitelji uvjereni da potječe iz Italije, pizza korijene vuče još iz antičke Grčke i Egipta. Pizzom su tada smatrali kuhano tijesto koje nalikuje na lepinju, preliveno maslinovim uljem i začinima. “Moderna pizza”, kakvu danas poznajemo evoluirala je u Napulju u Italiji, kada joj je dodana rajčica krajem 18. stoljeća, piše Deniro’s Pizza. Od tada postoji mnogo verzija, a svakome je na ukus ostavljeno da radi i nove verzije. Mi vam donosimo temeljni recept za pizzu, koju, po željama, možete obogatiti i nekim svojim tajnim sastojcima.
Pročitajte više: Keto pizza kojom ćete vrlo rado zamijeniti klasičnu!
Recept za klasičnu pizzu
Ovaj recept Simply recepies za klasičnu pizzu učinit će tijesto mekanim i prhkim zahvaljujući savršenom omjeru sastojaka.
Umjesto pšeničnog glatkog bijelog brašna, možete koristiti i neko drugo po vašem izboru, no zahvaljujući tome što krušno brašno sadrži više glutena, korica pizze će biti hrskavija. Ovaj je recept za dvije pizze.
Pročitajte više: Mini hamburger-pizza krumpiri punjeni Sana hummusom
Sastojci za tijesto za pizzu
- 1 1/2 šalice (355 ml) tople vode
- 1 pakiranje (2 1/4 žličice) kvasca
- 3 3/4 šalice (490 g) glatkog bijelog brašna
- 2 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- 2 žličice soli
- 1 žličica šećera
Ostali sastojci
- Ekstra djevičansko maslinovo ulje
- Umak od rajčice
- Čvrsti mozzarella sir, naribani
- Svježi mekani mozzarella sir, odvojen u male grudice
- Sir Fontina, ribani
- Parmezan, ribani
- Feta sir, izmrvljen
- Šampinjoni, vrlo tanko narezani
- Paprika, vrlo tanko narezana
- Talijanski pepperoncini, tanko narezani
- Talijanska kobasica, prethodno kuhana
- Narezane crne masline
- Sjeckani svježi bosiljak
- Rikola namočena u malo maslinovog ulja
- Feferoni, tanko narezani
- Luk, tanko narezan sirov ili karameliziran
- Šunka, tanko narezana
Pročitajte više: Pizza sa Sana Povrtnim mixom
Priprema tijesta za pizzu
- Dodajte brašno, kvasac, sol, šećer i maslinovo ulje te od toga zamijesite tijesto koje treba biti malo ljepljivo na dodir, ali ne i prevlažno. Ako je prevlažno dodajte još malo brašna.
- Ostavite tijesto da se digne. Nanesite tanki sloj maslinovog ulja po unutrašnjosti velike posude. Stavite tijesto za pizzu u posudu i okrenite ga tako da se namoči uljem. Tijesto prekrijte plastičnom folijom. Kako bi se što prije diglo, stavite ga na toplo mjesto na 1 1/2 sata.
- Zagrijte pećnicu na 245°C najmanje 30 minuta, po mogućnosti sat vremena.
- Podijelite tijesto na dva dijela i oblikujte dvije kugle. Stavite svaku u svoju posudu, prekrijte plastikom i ostavite da odstoji 15 minuta. Pripremite željene umake i nemojte pizze prepuniti dodacima kako bi kora na kraju bila hrskava.
- Otprilike trećina šalice umaka od rajčice i sira bit će dovoljna za jednu pizzu, kao i jedan do dvije šalice tanko narezanih šampinjona.
- Tijesto razvucite po blago pobrašnjenoj radnoj površini, ostavite ga da se opusti 5 minuta i nastavite ga razvlačiti dok ne dosegne željeni promjer. Premažite vrh tijesta maslinovim uljem i ostavite da odmara još 10 do 15 minuta. Vrhovima prstiju napravite udubine po površini kako biste spriječili mjehuriće.
- Premažite tijesto umakom od rajčice i pospite sirom te dodajte željene preljeve i dodatke. Pizzu stavite u pećnicu i pecite ju dok kora i sir ne porumene, oko 10 do 15 minuta. Dobar tek!
Foto: Pixabay / mynorbejarano / Canva