Često se kažu da su nesretni ljudi – nezahvalni ljudi. Oni koji ne vide bogatstvo u svom životu, a uvijek ga ima. Makar bilo malo i teško vidljivo. Svi koji rade na sebi reći će vam da je zahvalnost temelj uspješnog života i mindseta. Ako je to nešto što vam ne dolazi prirodno, možda je upravo dnevnik zahvalnosti ono što će kod vas potaknuti pozitivne promjene.
Povezano:
- Inspirativni citati o uspjehu koji će vas potaknuti na promjene
- Danas se rađa nova ti, upravo sada dok ovo čitaš
- 5 inspirativnih TED govora kada mislite da vam ništa “ne ide”
Dnevnik zahvalnosti može voditi bilo tko!
Potrebno je samo odabrati lijepu bilježnicu ili rokovnik i krenuti pisati. Svaki dan, jednom tjedno, nekoliko puta tjedno.. kako god vam odgovara, bitno je odrediti dane. Tako vježbate dosljednost i uviđate da je popis onoga na čemu ste zahvalni, svaki dan sve veći. Možete i potaknuti svoje ukućane na isto. Izvrsna je to prilika i da djecu poučite pravim vrijednostima u životu.
Ideja je da svakog dana, najbolje prije spavanja upišite na čemu ste zahvalni toga dana. To mogu biti jednostavne stvari poput toga da ste vi i vaša obitelj dobro, da ste popili ukusnu šalicu kave na miru, a mogu biti i stvari poput novo sklopljenog posla ili neočekivanog iznenađenja.
5 savjeta za uspješno pisanje
Ukoliko vi to ne želite, ovaj dnevnik nitko nikada neće vidjeti. Stoga nema razloga da ne budete iskreni i temeljiti.
Nemojte “trčati” kroz emocije: Dnevnik zahvalnosti ne služi tome da lažirate emocije. Slobodno upišite ako vas je nešto uzrujalo, a primjerice zahvalni ste da je prošlo ili što ste ostali smireni. Čak i da niste, upišite to. Nekada je najbolja terapija kroz pisanje.
Uđite u temu zahvalnosti: Nemojte pisati “zahvalna sam što sam živa i zdrava”. To u vama neće pobuditi dublje emocije i istinsku zahvalnost. Važne su sitnice, detalji. Poput onoga da vam je frižider uvijek pun, krevet mirisan i čist, a grad u kojem živite siguran i miran. To su konkretni detalji na kojima možete biti zahvalni i kada ih nabrajate, samo ćete se sjetiti sve više takvih detalja.
A što da toga nema? Ako vam riječi teško dolaze, razmislite u suprotnom smjeru – kakav bi vam život bio bez neograničene količine pitke vode, bez stalno dostupnog interneta, bez punog frižidera..
Ne odustajte i prilagodite ga sebi: Zahvalnost može biti samo jedan element vašeg dnevnika. U njega možete upisivati sve misli, ciljeve, strahove.. Odredite želite li pisati svaki dan ili početi s većim odmakom, primjerice jednom tjedno. Neka istraživanja pokazuju da je čak bolje pisati jednom tjedno kroz duži period nego svaki dan pa brzo odustati jer vam ponestane inspiracije. Važno je pripaziti na kontra efekt.
Olivera Drutter, integrativni terapeut ima i osobno iskustva sa transformacijom života. “Kada razmišljamo o svemu što je u našem životu vrijedno osjećaja zahvalnosti nakon nekog vremena osjetimo krivnju zbog svih neugodnih osjećaja koji postoje u nama. Postoji i druga mogućnost, a to je negacija koja slijedi kroz potrebu da naglasimo što nas sve čini nezadovoljnima. Moje iskustvo je da dok god ne ‘poravnamo račune’ sa svim subjektima koji su u nama izazvali neugodne osjećaje, narušili naše samopouzdanje i sposobnost za sreću, naša psiha će tražiti kroz iskrivljeno ponašanje zadovoljštinu.
I nemojte me krivo shvatiti, ja vas ne pozivam na konfliktno ponašanje, ja vas pozivam da se zainteresirate za proradu svojih emocija kroz tjelesno orijentiranu terapiju. A to znači u sigurnom prostoru sa svojim terapeutom dozvoliti izražavanje emocija i preuzimanje odgovornosti kroz zreliji aspekt naše osobnosti. Na taj način otvara se na spontani način i sposobnost za iskreno prihvaćanje svih resursa koje imamo u životu i biti na njima zahvalni. Naš osjećaj u tijelu, spoznajni i perceptivni aspekt se mijenja, a time i doživljaj zahvalnosti teče u nama.”
Foto: Unsplash