Direktorica Pauze Elmira Majerić: “Mnogi restorani su preživjeli zatvaranje, pitanje je da li će preživjeti ponovno otvaranje”

Otkako je nastupila kriza sve industrije su se morale prilagoditi utjecaju koronavirusa. Neke malo više nego druge malo manje, posebnu pozornost svome poslovanju morale su dati tvrtke usmjerene na hranu. Nova situacija pogodila je i platformu za dostavu Pauza, a njihova direktorica Elmira Majerić otkrila nam je kako se nose s novonastalom situacijom.

Povezano:

Pristup gotovini nikada nije bio važniji za restorane

„Kao platforma za dostavu koja djeluje u svim većim gradovima u Hrvatskoj razumijemo našu važnu ulogu u ovom razdoblju i činimo sve kako bi naša zajednica bila sigurna, zdrava i nahranjena. Ovo su teška vremena i želimo pomoći da se svima olakša život – istovremeno stavljajući sigurnost na prvo mjesto.“

Kako bi izašli u susret ugostiteljskim obrtima s kojima surađuju, omogućili su im brži pristup prihodima. „Odmah po stupanju mjera na snagu omogućili smo restoranima brži pristup prihodima od dostave i tako im pomogli u pokrivanju osnovnih troškova jer pristup gotovini nikada nije bio važniji za restorane. Ovaj sustav brzog plaćanja poboljšao je novčani tok.“

Uz to, već početkom ožujka počeli su koristiti pojačanje mjere unutar Pauze i samog sustava dostave. „Proveli smo anketu na dobrovoljnoj bazi o nedavnim putovanjima, ograničili poslovna putovanja, povećali pažnju na higijenske postupke, uveli obvezu prijave općeg zdravstvenog stanja naših zaposlenika i dostavljača, a za dostavljače obuku na daljinu putem internetskih aplikacija.“

Kako bi maksimalno povećali sigurnost svoje dostave, dostavljači su dobili maske i rukavice te im je Pauza subvencionirali kupnju dezinficijensa za ruke. Uz to, koriste svoju aplikaciju kako bi ažurno komunicirali s dostavljačima na terenu i prenijeli im nove upute i informacije.

„Prema korisnicima smo komunicirali plaćanje karticama kao dio rješenja sigurne dostave jer tako svi u lancu odgovorno smanjujemo mogućnost širenja zaraze ograničavajući razmjenu gotovine, a pokretanjem dostave bez kontakta omogućili smo uslugu koja je sigurna za naše korisnike, dostavljače i restorane.“

pauza
Pauza

„Ljudi trebaju pristup hrani – a to nude i naši restorani“

Restorani su važan stup ekonomije društva. Njihovim zatvaranjem ugrožena su mnoga radna mjesta, ali i BDP društva. „Osobno mi je žao što kao društvo nismo na vrijeme reagirali i osigurali dovoljno promišljene niti sveobuhvatne mjere kako bi omogućili neopterećen rad malih i srednjih poduzetnika, naših restorana u ovom periodu.“

Dok su neki restorani odlučili umanjiti rizike prekidom rada, drugi su se pak kao dio akcija da održe svoje poslovanje okrenuli suradnji s dostavnim službama. „To je dovelo do toga da je ponuda u dostavi za korisnike raznovrsnija nego ikada, stoga usko surađujemo s našim restoranima kako bismo im omogućili da zadovolje nastale potrebe korisnika. Za nove restorane koji se pridružuju Pauzi, cilj nam je da ih što prije moguće objavimo i tako ih podržimo u održavanju razina narudžbi.“

U Pauzi, osim što osiguravaju opskrbu stanovništva, potiču i na naručivanje hrane putem interneta. „Želimo osigurati iznimno važan tok prihoda restoranima i pomoći da u ovo vrijeme karantene, uzmemo predah od kuhanja i to vrijeme posvetimo navikavanju na novu normalu. Naručivanje hrane putem interneta je jedan od načina da se osigura opstanak radnih mjesta i sredstva za život, a naša je želja da nastavimo pružiti našoj zajednici zaposlenje i hranu.“  

Ponovnim otvaranjem restorani će imati iste troškove, ali hoće li im se vratiti kupci?

Restorani koji su odlučili nastaviti s radom unatoč situaciji koja nije nimalo laka, koji su odlučiti preraspodijeliti svoje ljude kako bi izbjegli otkaze i dalje radili na tome da poslovanje opstane, sada prolaze kroz dodatne probleme od strane nekoordiniranih inspekcija koje bi sada, više nego ikada, trebale veći naglasak staviti na korekcije nepravilnosti s obvezujućim rokom dostave, a ne ih dodatno financijski opterećivati kaznama koje nikome, a ni njima samima često, nisu jasne. „Mnogi restorani su preživjeli zatvaranja, sad je pitanje hoće li preživjeti ponovno otvaranje.“

Ponovnim otvaranjem, ove krizne mjere prestaju i trošak se u potpunosti vraća na restorane. Pitanje je koliko brzo će se vratiti i kupci, jer ne zaboravimo, mnogi su u ovoj krizi izgubili svoje prihode. Osim toga, toliko dugo se držimo mjera i udaljenosti da ćemo zasigurno još neko vrijeme nositi sa sobom taj mentalitet, a što restorani zapravo prodaju? Osim ukusno pripremljenih specijaliteta u restoran odlazimo zbog atmosfere, zbog tog društvenog elementa.

„Vjerujem da će dobar dio borbe početi tek samim krajem krize i da ne trebamo zanemariti činjenicu da se mora osigurati zdravo obnavljanje djelatnosti, posebno ove ugostiteljske i svako prerano oduzimanje pozitivnih mjera donesenih u ovoj krizi javnog zdravstva, otvara put u novu, ekonomsku krizu.“

Foto: Privatna arhiva, Pauza

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

mitovi o hrani

U ovih 5 popularnih mitova o hrani ne biste trebali vjerovati

Uz brojne dijete i trendove u industriji mršavljenja, prehrana može djelovati zbunjujuće. Kako znati je li određeni nutrijent ili skupina namirnica...
- Advertisment -