Žene u vojsci mogu ići u borbu, ali često za to neće dobiti priznanje kao muškarci.
Žene u vojsci pod “brass ceiling”-om
Stakleni strop u vojsci toliko je neprobojan da je već dobio i svoj poseban naziv – “brass ceiling”. Žene sudjeluju u ratovima od kad ih ima, ne samo kao pomoćno osoblje već i u borbi na terenu.
Ali, čini se da što je vojna sila jača, “brass ceiling” je također jači. U većini zemalja svijeta, žene mogu služiti u vojsci, ali im se zabranjuje sudjelovanje u borbi. Budući da je sudjelovanje u sukobima ono na čemu se gradi vojna karijera, žene automatski ne ulaze u izbor za promaknuća u vojsci.
Američki Pentagon je početkom ove godine odlučio maknuti zabranu ženama za sudjelovanje u direktnim sukobima. Plan je da se do 2016. napravi analiza fizičkih zahtjeva potrebnih za svaki borbeni posao s ciljem utvrđivanja najboljeg načina za mjerenje potrebne tjelesne spremnosti što bi omogućilo i ženama da ih obavljaju. Žene koje su bile u ratovima u Afganistanu i Iraku kažu da su ratne prilike ionako takve da one na kraju sudjeluju u direktnim sukobima, ali im se to ne priznaje.
Novreška i Izrael su jedine zemlje na svijetu gdje žene također moraju služiti obavezan vojni rok te također sudjeluju u sukobima, iako u Norveškoj i muškarci i žene mogu izbjeći služenje vojnog roka ako to žele. Skandinavske zemlje, Italija, Njemačka, Švicarska, Tajvan, Kanada i Novi Zeland također dopuštaju ženama sudjelovanje u direktnim sukobima.
Žene u Domovinskom ratu
U Domovinskom ratu nije bilo vremena za formalnosti. Žene koje su se htjele pridružiti borbi za neovisnost su se pridružile i sudjelovale su ne samo kao bolničarke, pri prikupljanju donacija za vojsku nego i u direktnoj borbi.
U Domovinskom ratu je aktivno sudjelovalo 23.080 žena, što je oko 5% od ukupnog broja hrvatskih branitelja. Poginulo ih je 127, a 1.113 su postale trajni invalidi. Samo u obrani Vukovara sudjelovalo je 400 žena.
Dovoljno je pročitati njihova svjedočanstva i nisu potrebni dodatni dokazi da je ženama i te kako mjesto i na bojnom polju. Nakon što je prva generalica u Hrvatskoj probila “brass ceiling”, nadajmo se da će one koje to žele, također moći ostvariti uspješnu vojnu karijeru.
Foto: Dreamstime/Nejron