Keto dijeta: Svjetski hit u mršavljenju!

Posljednjih godinu dana svijet je poludio za keto dijetom. Dijeta je izuzetno restriktivna po pitanju konzumiranja ugljikohidrata, ali su masnoće dopuštene. Jelovnik na ovoj dijeti dopušta čvarke i kobasicu, ali su jabuke zabranjene. Zvuči neobično, ali keto dijeta je takva i milijuni ljudi su potvrdili njezine pozitivne učinke.

Povezano: Prehrana bez ugljikohidrata za brži gubitak kilograma

Kako djeluje keto dijeta?

Kako bi dijeta funkcionirala, potrebno je da organizam dođe u stanje ketoze. Naše tijelo se primarno koristi ugljikohidratima kako bi došlo do energije. No, kad tijelu ograničimo unos ugljikohidrata, ono će posegnuti za rezervama, ketonima. Ali kako se stvaraju ketoni? Jetra u nedostatku ugljikohidrata može iz masti pretvoriti ketone. Ketoni služe kako bi cijeli organizam dobio energiju, posebno mozak. Mozak je poseban organ koji ne može funkcionirati izravno samo na mastima, potrebna mu je glukoza (iz ugljikohidrata) ili ketoni.

Kako bi došlo do gubitka kilograma, tijelo se mora prebaciti iz korištenja glukoze u korištenje ketona (masti) za energiju. Odnosno tijelo mora doći u stanje ketoze. Stanje ketoze se postiže kroz dva do četiri dana unosom maksimalno 50 grama ugljikohidrata, idealno bi bilo maksimalno 20 grama. Tada su količine inzulina niske te dolazi do brzog topljenja masti.

Stanje ketoze se ne može prekidati pa unosom više od 50 grama ugljikohidrata dnevno, tijelo prestaje koristiti masnoće i vraća se korištenju ugljikohidrata. Tada dijeta kreće “ispočetka”.

Koje namirnice su zabranjene?

Sve namirnice koje su bogate ugljikohidratima su zabranjene. Na dijeti se ne smije konzumirati bilo što je na bazi pšenice, riže, tjestenine. Isto tako, ne smije se konzumirati voće, osim limuna i malih količina bobičastog voća. Naravno, nisu dopušteni nikakve vrste slatkiša, ali ni grah ili mahunarke. Sljedbenici ove dijete ne smiju konzumirati grašak, grah, leću, slanutak, ali ni korjensto povrće poput krumpira, mrkve, peršina. Alkohol je zabranjen, kao i sva prerađena pića jer su bogata raznim vrstama šećera (ugljikohidrata).

Važno je zapamtiti da se ne može koristiti niti med, ali ni slične zdrave verzije šećera. Iako su to kvalitetne zamjene za šećer, one će izbaciti tijelo iz stanja ketoze.

Povezano: Montignacova dijeta – gubljenje kilograma smanjenjem unosa ugljikohidrata

Koje namirnice su dopuštene?

Dozvoljeno je jesti sve vrste mesa, piletina, crveno meso, svinjetina, puretina, govedina i suhomesnati proizvodi. Stoga se mogu konzumirati i kobasice, čvarci, šunka, pršut. Isto tako, možete jesti sve vrste ribe i morskih plodova, čak i ribu iz konzerve. Jaja su dopuštena, ali i sir koji nije industrijski obrađen, cheddar, kozji, svježi krem sir te mozzarella.

Povrće je, kao i na svakoj dijeti, važna sastavnica i ove. Konzumirajte zeleno povrće; salata, tikvice, kupus, brokula, krastavci, šparoge, špinat, rajčice, luk, paprika, cvjetača, avokado itd.

Keto dijeta dopušta i unos orašastih plodova kao što su bademi, orasi, lanene sjemenke, chia sjemenke. Dopuštena su i ulja; maslinovo, kokosovo i avokadovo. Isto tako, konzumira se maslac, svinjske masti i povremeno ulja, masnoća se ne trebate bojati jer su one u ovoj dijeti poželjne.

Kako biste bili još pažljiviji, čitajte deklaracije na namirnicama koje konzumirate kako biste bili sigurni da ne sadrže ne dopuštene količine ugljikohidrata.

Od pića se može konzumirati kava bez mlijeka (može se “poškropiti” mlijekom), čaj i voda. Ako je potrebno zasladiti, koristi se stevija. S vremena na vrijeme dopuštena je čaša crnog vina, ali ne svaki dan.

Keto dijeta – jelovnik

  • Doručak: Dva ispržena jaja, pola mozzarelle, rajčica i kobasica.
  • Ručak: Prženo povrće i piletina.
  • Snack: Šaka šumskog voća.
  • Večera: Šunka, kobasica i zelena salata.
keto dijeta

Naša članica je smršavila 50 kilograma keto dijetom

Dubravka Kancijan Marinić iz Ustanove za zdravstvenu njegu Kancijan na ovoj dijeti je već dvije godine. Izgubila je 50 kilograma, ali i osjetila promjene kao što je povećanje energije za svakodnevne aktivnosti i sitost.

“Nisam bila jedna od onih sretnica koje odmah u prvom tjednu dobiju ogromnu motivaciju zato što izgube tri do pet kilograma. Ja sam za svoj prvi skinuti kilogram morala čekati čak mjesec dana. Tijekom dvije godine sam gubila jedan kilogram tjedno, bez iznimke”, objasnila je Dubravka.

Iako se gubitak kilograma činio spornim, nije odustajala. Smatra svoj gubitak kilograma fenomenalnim jer nije osjećala nikakve nuspojave koje se pojavljuju kad je brzi gubitak kilograma u pitanju. “U roku od 2 godine sam skinula 50 kilograma, s tim da sam nedavno u svoju svakodnevicu uključila i tjelovježbu, uz svakodnevne duge šetnje koje prakticiram godinama”, rekla je.

Povezano: Dijeta 10 posto – u 3 tjedna do željene kilaže?

Apstinencijska kriza zbog nedostatka šećera

Dubravka navodi kako je morala biti strpljiva da bi vidjela rezultate dijete. Kako kaže njezino tijelo je “vrištalo” za šećerima i morala se boriti sa željom za neku “finu” hranu. “Nakon dva tjedna sam doživjela pravu apstinencijsku krizu, poznatu kao keto gripa. Uz potporu liječnice obiteljske medicine, znala sam što proživljavam i dobila sam podršku. Kriza je bila kratkotrajna, svega 2 dana, ali mislila sam da ću pasti u nesvijest. Pojačano sam se znojila, ubrzano disala i imala strahovito brz puls, a sve to me je i plašilo”, iskreno je ispričala Dubravka.

Prema preporuci liječnice je unosila dvostruko više tekućine te konzumirala dozvoljene namirnice. “Kada su prošla ta 2 mukotrpna dana, sve je bilo lakše. Apetit uopće nisam imala, morala sam se tjerati pojesti predviđene obroke, svi simptomi krize su nestali, kao i želje za svim nedozvoljenim namirnicama. Od tog trenutka nadalje, kao da se nešto posložilo u glavi, sve mi je postalo jednostavnije i ciljevi su mi bili jasniji”, istaknula je Dubravka.

Najveći izazov bio joj je otići na neko okupljanje gdje se jedu sve namirnice koje su joj bilo zabranjene. Ne toliko iz želje i potrebe da nešto jedem, već radi pitanja “a što ćeš ti jesti?” ili “zašto ništa ne želiš?”. “Počela sam nositi sa sobom male kutijice sa narezanim kobasicama, čvarcima i ponekad kiselim krastavcima. Tako sam i ja imala svoj snack u kinu umjesto kokica ili poskrivećki u torbi na nekom domjenku”, iskrena je Dubravka.

Foto: Unsplash, Burst, Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -