Planiranje obroka je vještina koja vam uvelike može olakšati život. Uz vječito pitanje “što kuhati sutra“, svakodnevne obaveze te pokušaj balansiranja između poslovnog i privatnog života, planiranje obroka na prvu zvuči komplicirano, ali uz malo organizacije i mudre manipulacije vremenom može biti korisno i zabavno te uopće nije u suprotnosti sa zaposlenošću. Pomaže da uštedite novac, uvijek imate spremljene obroke i ne posežete za nezdravom hranom.
Poanta pripremanja obroka unaprijed je ušteda vremena, novca i energije. Obroke možete pripremati za jedan dan unaprijed, nekoliko dana ili za cijeli tjedan. Razmislite koji obroci vam predstavljaju najveći izazov i napravite plan. Ako ste početnik ili nemate ideja, pomoći će vam recepti na karticama Priče jedne kuhače. 30 recepata je idealno rješenje za mjesečni plan obroka, što će vam olakšati organizaciju, kupovinu i pripremu svježih obroka.
Ideje za sve koji ne znaju što kuhati cijeli mjesec
Jedan dan u tjednu, a kako biste izbjegli gužve u dućanima, možete iskoristiti za nabavku namirnica prema unaprijed pripremljenom popisu. Uz Priče jedne kuhače ne morate raditi popis namirnica, jednostavno odabrane kartice ponesete sa sobom u kupovinu. Kao i pri svakom drugom poslu, dobra i kontinuirana organizacija pri kuhanju znatno olakšavaju posao. Vikend pruža mogućnosti za dobru organizaciju tjedne prehrane i kupovinu namirnica na tržnici.
Naravno, kuhanje vikendom nikako ne znači da cijele dane kuhate komplicirana jela. Pripremite jela koja mogu stajati u hladnjaku ili zamrzivaču. Najpraktičnije je nedjeljom odvojiti 2 sata za pripremu obroka, a Marina Obradović obično koristi vrijeme kada djeca pišu zadaću ili se pripremaju za ispite.
“Otprilike dva sata mi je potrebno za pripremu obroka za četiri dana, što se početnicima može činiti kao nemoguća misija, ali uz malo prakse, itekako je izvedivo. Kuhanje mi olakšava ekspresni lonac koji, osim što kvalitetno čuva hranjive tvari iz namirnica, znatno skraćuje vrijeme pripreme jela. Pripremu za kuhanje mi olakšava višenamjenski super sjekač koji krati vrijeme na rezanje povrća. Razmislite o ova dva „pomoćnika u kuhinji“ jer se ulaganje u njih itekako dugoročno isplati”, kaže Marina.
Recept za ukusan bolognese
Ako ste početnik, planirajte dva dana unaprijed dok ne uhvatite rutinu ili eventualno tri, ovisno o receptima koje ste odabrali i koliko će vam vremena biti potrebno za pripremu. Najbolje iskorišteno vrijeme za pripremu nekoliko obroka unaprijed je dok pripremate jedan obrok i ionako ste u kuhinji, pa zašto onda ne iskoristiti to vrijeme?
Evo nekoliko primjera: Umak bolognese možete jesti više dana s različitim prilozima, skratiti pripremu lazanja ili višak lijepo spremiti prema obrocima u zamrzivač; zatim meso već pripremljeno za pohanje spremite u hladnjak ili zamrzivač; meso za pečenje možete marinirati i držati nekoliko dana u hladnjaku.
Višak juhe možete procijediti i spremiti u zamrzivač te koristiti kada vam zatreba ili kao juhu koju ćete zakuhati ili kao temeljac za jela. Faširane odreske možete pripremiti i držati u hladnjaku, grah ćete brže skuhati ako ga namočite večer prije itd.
Kuhanje obroka je zabavno i sudjelovati može cijela obitelj. Dok vi kuhate, ostali članovi mogu čistiti i rezati namirnice te ih pakirati u zdjelice ili vrećice za zamrzivač, pripremiti stol, raspremiti stol, pospremiti čisto ili zamazano posuđe. Budite sigurni da će svi rado sudjelovati, a vrijeme ćete, osim za kuhanje, iskoristiti za obiteljsko druženje ili razgovor. Istraživanja pokazuju da djeca koja su izravno i redovito uključena u pripremu obroka, radije jedu zdrave namirnice i lakše prihvaćaju jela.
Također, meso za bolonjez možete pripremiti i koristiti više dana u različitim varijantama: sa tjesteninom, punjenim tikvicama, lazanjama, punjenim pečenim paprikaama i tortiljama.
Sastojci za 4 osobe:
1. 0,5 kg mljevenog mesa po želji
2. 40 dkg tjestenine
3. 1 glavica luka
4. 1 češanj češnjaka
5. 1 veća mrkva
6. 1,5 dcl umaka od rajčice
7. žličica soli i crvene paprike
8. žlica peršina (može i suhog)
9. prstohvat papra
10. 0,5 dkg dimljene pancete ili špeka za dodatni okus
11. 2 žlice ulja
12. 1 dcl crnog vina
Priprema:
Narežite luk, češnjak, mrkvu i pancetu na komadiće i ostavite sa strane. Zagrijte ulje u posudi na najjačoj vatri pa dodajte dodajte meso i pancetu ili špek. Dodajte malo soli i papra te miješajući razdvajajte grudice mesa i pržite dok ne postane hrskavo smeđe sa svih strana. Nakon što ste meso ispržili, izvadite ga sa strane. U posudi će vam ostati prilična količina masnoće od prženja na koju dodajte povrće. Vatra neka bude srednja, a povrće pržite 10 minuta, podlijevajući vodom. Nakon 10 minuta meso vratite u zdjelu s povrćem, dodajte vino, začine i rajčicu te promiješajte. Vatru smanjite na najmanje i pustite da se krčka pola sata poklopljeno do pola.
Za to vrijeme u drugi lonac (po mogućnosti barem 5 litara) stavite vodu da prokuha i posolite žlicom soli. Kad prokuha, dodajte tjesteninu te nastavite kuhati prema uputama na pakiranju. Kuhajte na najjačoj vatri i promiješajte 3 do 4 puta. Kad je gotova, tjesteninu procijedite bez ispiranja i servirajte s umakom.
Po želji jelo možete posipati parmezanom.
Savjet:
Umak može stajati u hladnjaku pa ga spremite za dan ili dva kasnije i iskoristite za tortilje ili zapečenu punjenu papriku. Umjesto tjestenine možete koristiti špagete od tikvica.
Također, ako meso prilikom kupovine nije bilo zamrznuto, umak možete i zamrznuti.
Foto: privatna arhiva Marine Obradović