Ana Milas prenosi bogato iskustvo korporativnog retail marketinga

Kada je bilo vrijeme za odabir željenog fakulteta, Anu Milas stipendija je odvela u Ameriku, točnije u grad Cleveland u državi Ohio. Tamo je diplomirala marketing i logistiku te je prva radna iskustva počela stjecati upravo u SAD-u. Nakon šest godina života u Americi, 2009.godine se vratila u domovinu.

U Hrvatskoj je radila u velikim multinacionalnim kompanijama u kojima je imala sjajne uvjete i radna mjesta za koja se i školovala. Ipak, u njoj je dugo rasla želja za privatnim poslom i otvaranje vlastite firme činio joj se kao logičan korak, koji je i poduzela u siječnju 2015. godine.

Počeci u velikim korporacijama, nastavak u privatnom biznisu

Prije odlaska u poduzetništvo, razvijala se, kako sama kaže, na korporativnoj skali te živjela san svake mlade osobe koja želi graditi dobru karijeru u struci.

„Radila sam u korporacijama u kojima si jedan tjedan bio u Koreji, drugi tjedan u Poljskoj, a treći tjedan tko zna gdje. Svi smo mnogo učili i vidjeli puno toga, surađivali s različitim nacijama, razumijevali druge kulture… To je jedna od  fantastičnih stvari u vezi multinacionalnih korporacija. Osim toga, jako puno učiš o svom području rada, postaneš svojevrsni guru područja kroz koje se razvijaš. Zahvalna sam što sam imala priliku biti dijelom tog svijeta jer mi je osigurao bazu za dalje.“

Prvo je radila kao regionalni voditelj prodaje, zatim kao voditelj tima, key account manager te retail marketing manager za regiju. Često je bila na terenu,odnosno u trgovinama, slijedom čega je  razvijala svoju ekspertizu vezanu uz retail.

Dalje ju je odlučila nadograđivati sama i tako je nastala njezina tvrtka Lupus&Fabula.

Kvalitetna retail marketing strategija kao vitalan dio razvoja poslovanja

Core business Lupus & Fabule upravo je retail marketing, odnosno razvoj strategija te aktivnosti vezane uz trade.

„Ono što mi radimo jest razvijanje rješenja za podizanje prodaje na samom prodajnom mjestu. Iako se razvojem tehnologija prodaja prebacuje na online alate, i dalje je 80% kupovnih odluka doneseno upravo na prodajnom mjestu, odnosno ispred police.Tu u priču ulazimo mi, slažući za svoje klijente koncept  retail marketinga, koji je naravno prilagođen potrebama i situaciji u kojoj se klijent nalazi.“

Ana danas ima već troje zaposlenih i kaže da svakom klijentu pristupaju individualno i osluškuju njegove specifične potrebe.

„Nikada ne možemo istu stvar ponuditi svakom klijentu. Svaki klijent je priča za sebe, svaki je u različitoj branši i ne možemo im pristupati na isti način. Morate poznavati njihovu industriju, napraviti analizu tržišta te onda stvoriti najbolju strategiju za njihov brand.“

Kvalitetno odrađena retail marketing strategija, naglašava Ana, vitalan je dio razvoja poslovanja. Naime, današnje maloprodajne mreže imaju nekoliko stotina tisuća artikala i rijetki artikli uistinu nemaju konkurencije. Kako bi se proizvod izdvojio iz mase i plivao slobodno, njegove komparativne prednosti moraju biti iskomunicirane kroz najživlji i najvažniji dio prodaje, a to je polica u dućanu.

Dodaje i da je retail marketing  mjerljiv i fleksibilan, što nije slučaj s, primjerice,print adom koji se zakupi na određeno vrijeme. Za razliku od ATL-a, retail marketing ostvaruje onaj ključni kontakt s kupcem te kreira lojalnost, a ne samo inicijalnu impresiju i prezentaciju branda i proizvoda kroz online i offline alate.

„Unazad nekoliko godina, ljudi su drugačije razmišljali o vlastitoj maloprodajnoj strategiji, kao i o marketing strategiji. Mislili su: „Dogovorit ću posao i prodat ću to i to“, a to se danas više ne može. Toliko je konkurencije na tržištu u svakom segmentu. Kako biste izvukli prave rezultate, neminovno je imati strategiju pozicioniranja na prodajnom mjestu.“

Prednosti malih poduzetnika pred velikim

Ana i njen tim trenutno rade s nekoliko kompanija, od kojih su neke manje hrvatske firme, a neke multinacionalke.

Kada su u pitanju manje tvrtke, zanimalo nas je koje su eventualne prednosti malih poduzeznika pred velikim. „Kao mala firma, u stadiju ste borbe za prevlast.Put do klijenta često je dosta teži nego što bi to bio velikoj kompaniji. Ipak imaju fantastičnu listu referenci i klijenti će lakse pasti na veliku firmu. Ipak, kaže Ana, velikim igračima se češće može dogoditi tzv. copy – paste sindrom, upravo zbog toga sto imaju puno klijenata.“

Njezina tvrtka je najbolji primjer male, ali vrlo konkurentne tvrtke.

„Nama se spomenuti copy – paste sindrom ne može dogoditi jer smo mali i jer smo u fazi da dajemo 1000% sebe i maksimalno smo posvećeni svakoj kampanji. Dajemo se mnogo više nego neka velika tvrtka. Naše ideje su inovativne i svakom projektu pristupamo s prethodno odrađenom analizom tržišta i aktivnosti.  Kada su brojke i obujam posla manji, odnosi s klijentima su na osobnijoj razini i to može biti velika prednost.“

Na pitanje koji profil klijenata joj se javlja, Ana odgovara da su to uvijek oni koji su svjesni da im je potrebna stručna pomoć kako bi ostvarili bolje rezultate. Neki će implementirati predložene ideje, ali uz puno vlastitih inputa prije same realizacije, neki se boje određenih prijedloga rješenja i promjene općenito, a veće kompanije imaju unaprijed zadana pravila koja se trebaju slijediti i u koja treba implementirati kreativu.

Amerika vas priprema na poduzetništvo, Hrvatska se tek budi

Za kraj intervjua, Ana je navela neke od najvažnijih razlika između Amerike i Hrvatske kada su u pitanju poduzetništvo i obrazovanje te objasnila kako su joj znanja stečena na studiju u Americi pomogla da danas samostalno i uspješno vodi vlastiti biznis.

„Američki mentalni sklop vezan za poduzetništvo se znatno razlikuje od hrvatskog. Tamo vas od malih nogu usmjeravaju prema poduzetništvu pozitivnim poduzetničkim pričama iz stvarnog života. Naše društvo se još budi jer se u poduzetništvu u Hrvatskoj dogodio ogroman skok tek unazad 10-ak godina. Još uvijek možete čuti fraze poput „Čuvaj svoj posao“, što dolazi iz nekih drugih vremena kada je rad u državnim firmama bio ostvarenje sna.“

Dodaje kako ju je obrazovanje u Americi oplemenilo i vrlo dobro pripremilo za život kakav danas vodi.

„Ono što trenutno radite, rezultat je svih prošlih događanja. Bilo što da ste radili ili naučili, možete nekad i negdje iskoristiti. Imala sam 19 godina kada sam otišla na drugi kraj svijeta. Do tada praktički nisam znala otići u banku i bila sam ovisna o roditeljima“, prisjeća se Ana te dodaje da je u Americi upoznala sasvim drugačiji mentalitet od hrvatskog, mentalitet koji ju je oformio kao osobu.

„Izuzetno mi se svidio njihov sustav školovanja koji je baziran na case studyjima. Najviše sam naučila upravo iz stvarnih priča i timskog rada, a ne iz suhoparne teorije“, zaključila je Ana.

Foto: Martina Cvek

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

crocs za zimu

Crocs favoriti u zimskom izdanju

Crocsova zimska kolekcija znači da se u ovo doba godine ne morate opraštati od svojih ljetnih favorita. Samo odaberite topliju verziju...
- Advertisment -