Kako dizajnirati malu knjižnicu u kojoj će djeca htjeti čitati, čak i kod kuće tijekom ljetnih praznika?

U mjestu u kojem trenutno živim prije nekoliko je mjeseci otvorena nova, preuređena gradska knjižnica. Onoj staroj i dotrajaloj očajno je trebala promjena i povećanje prostora. Tada sam rijetko kada viđala ljude u njoj, no otkada je ona redizajnirana, svaki puta kada dođem posuditi nove knjige, naletim na barem nekoliko odraslih i djece. S obzirom na to da je sada riječ o mnogo većem, svjetlom i estetski privlačnom prostoru, to ni ne čudi.

Vizualni identitet knjižnica presudan za poticanje čitanje

Upravo je o važnosti dizajniranja knjižnice u kojoj će djeca voljeti čitati nedavno govorio i grafički dizajner Michael Bierut u svome TED govoru. Naime, filantropsko društvo “Robin Hood” iz New Yorka angažiralo ga je za stvaranje vizualnog identiteta knjižnice u nekoliko tamošnjih obrazovnih ustanova.

Bierut je osmislio logo knjižnica L!BRARY, a ono što je posebno zanimljivo u njegovoj priči jest način na koji je u starim zgradama visokih stropova uspio osmisliti način ispunjenja prostora između najviše police i stropa. Osmislio je murale koji su bili prekriveni fotografijama učenika, a u suradnji s brojnim umjetnicima došao je do ideja kako taj isti prostor popuniti slikama, stripovima, kolažem i slično.

Iako u svome govoru i sam kaže da se čini da je njegov doprinos u cijeloj priči bio vrlo malen jer u konačnici nije on izradio spomenute fotografije, slike ni kolaže, činjenica je da je njegova ideja vizualnih identiteta privukla više od 40 tisuća tamošnje djece u nove knjižnice.

Kutak za čitanje u vlastitom domu

O čitanju se često govori kao o nečemu što kronično nedostaje u našem društvu, a posebno djeci, no moji brojni projekti na kojima trenutno radim pokazuju upravo suprotno. Djeca vole čitati jer im je to prirodno urođeno te imaju interes za upoznavanje s novim dogodovštinama u knjigama, samo treba znati kako ih zainteresirati za knjigu.

Dizajniranje privlačne knjižnice također pridonosi tome. U  Hrvatskoj se može naći zaista predivnih dječjih knjižnica koje naprosto mame na ulazak u njih i čitanje, no gotovo jednak učinak moguće je postići i kod kuće u dječjoj sobi ili barem nekom kutku kuće ili stana. Zato u nastavku donosimo nekoliko savjeta uz pomoć kojih možete sami dizajnirati vlastitu dječju knjižnicu, čak i uz ograničen budžet. Boje, nekoliko polica i neograničena mašta jedino je što ćete trebati.

Učinite prostor privlačnim i osvjetljenim

Nijedno dijete ne želi učiti ili čitati u prostoru u kojem se ne osjeća ugodno. Nema li dovoljno svjetla, zanimljivih boja i tekstura, teško da ćete ih privući u taj prostor. Zato je najjednostavnije rješenje da u njegovom knjižničarskom kutku posegnete za vedrim bojama. Neka i dijete sudjeluje u dizajnu pa odabere svoje omiljene boje. Osim toga, za čitanje je potrebno imati dobar izvor svjetlosti. Najzgodnije rješenje bilo bi kada biste kutak za čitanje mogli smjestiti kraj prirodnog izvora svjetla, no ako to nije opcija, pobrinite se za dobru svjetiljku sa štednom žaruljom i snopom svjetla koji pada na knjigu.

Imajte na umu sva dječja osjetila

Djeca svijet oko sebe istražuju svim osjetilima, što pridonosi bržem učenju, pa tako i tijekom čitanja knjiga. Iako je osjetilo vida primarno tijekom čitanja, važno je da u tome kutku oni zaista mogu iskoristiti i sva ostala, čak i ako ona nisu nužno koncentrirana na knjigu. Primjerice, osjetilo dodira moći će doživjeti kroz zanimljive teksture koje mogu biti na zidovima ili tepihu, osjetilo njuha mirisanjem stranica knjige ili pak osušene lavande ili kora naranče, čiji mirisi dokazano utječu na povećanje koncentracije. Osjetilo sluha najbolje je aktivirati vlastitim glasnim čitanjem ili slušanjem tuđeg čitanja, dok se osjetilo okusa može aktivirati ponekim zdravim slatkišem kao svojevrsnom nagradom za čitanje.

Stvorite utočište

Prilikom kreiranja male knjižnice ili kutka za čitanje najvažnije je da se dijete u tome prostoru osjeća sigurno i zaštićeno. Zato bi bilo idealno kada bi taj prostor bio vizualno odvojen od ostatka sobe ili stana, barem pregradnim policama. Dobra ideja za manju djecu je smještanje malog šatora u taj prostor koji se danas mogu naći u trgovinama diljem Hrvatske, kao i u bezbroj internetskih trgovina. Kutak oplemenite mekanim jastucima, ali i malom radnom plohom za pisanje, barem u obliku ormarića ili podloška, jer će neka djeca povremeno htjeti zapisati nešto što su pročitali, posebno kada je u pitanju čitanje lektire.

Odvojite prostor za opuštanje i prostor za rad

Što se tiče spomenutog prostora za pisanje, djetetu je u njegovom kutku za čitanje potrebno stvoriti nekoliko manjih segmenta različitih namjena. Spomenuti mekani jastuci bit će onaj dio u kojem će se moći potpuno opustiti tijekom čitanja, no jednako je tako potrebno i osigurati prostor za rad. Naime, djeci su potrebni prostori koji su tihi i izolirani, ali jednako tako i oni koji su aktivni i u kojima će moći svoje misli prenijeti na papir, ali i razgovarati s obitelji o pročitanoj knjizi.

Uz ovih nekoliko savjeta vrlo lako  i u najmanjem prostoru možete stvoriti idealni dječji kutak za poticanje čitanja. U konačnici, ne zaboravite da djeca koja čitaju, postaju ljudi koji misle.

Foto: Pixabay

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više