Andreja Rambrot 5 godina “kuhala” Moju tvoju priču koja je danas prava destinacija za male poduzetnike!

Imati posao koji volite i u potpunosti mu biti predani je zaista prava sreća. Jedna od takvih sretnica je i Andreja Rambrot, koja za sebe kaže da je „geek sa smislom za umjetnost i kreativu“.

No, doći do takvog posla nije jednostavno, pa je tako i Andreja morala proći i loša iskustva, kako bi se odvažila na poduzetničke vode.

Nakon što je diplomirala kroatistiku i komparativnu književnost u roku, i to treća u generaciji, krenula je s radom u školi, no zbog razočaranja u obrazovni sustav, kao i činjenicu da se posao može dobiti jedino preko debele veze, počela je tražiti alternativu.

Ideju o Pisalici gradila pet godina

„Pisanje mi je oduvijek išlo, a marketing me intrigirao pa sam počela samoinicijativno tražiti besplatne tečajeve na Internetu i obrazovati se. Nije prošlo puno vremena, a da sam se zaljubila u ovaj poziv“, ističe Andreja.

Ideju o svom portalu Pisalici gradila je postepeno i priznaje kako se u njoj dugo „kuhala“ – čak pet godina prije pokretanja posla. Za to vrijeme radila je za poslodavce, za koje kaže kako su iskorištavali njeno znanje. „Nije im se sviđalo to što sam ambiciozna i što uz posao radim nešto i ‘sa strane’, iako se nije radilo o konkurentnim tvrtkama i zarada je bila minimalna, odnosno često se radilo o volonterskom angažmanu. Danas sam tim poslodavcima zahvalna jer su me ojačali kao osobu i zaposlenicu.“

Pisanje započela na portalima specijaliziranima za kazalište i film

Andreja je i kao volonterka radila na raznim filmskim i kazališnim festivalima gdje je stjecala svoja prva radna iskustva i postala angažirana da vodi određene odjele. Na Filmskome festivalu u Puli nekoliko je godina vodila Press centar, a zatim radila i kao Koordinatorica Nacionalnog filmskog programa. Osim Pule, tu su još bili Animafest, TEST! Teatar studentima, Motovun film festival, Dani hrvatskog filma, RAF – Revija amaterskih filmova, Festival starijih osoba te prvi BeerFest Sjever.

Andreja Rambrot

„Budući da sam po prirodi prilično nemirna osoba koja stalno ima potrebe nešto raditi, poslovni me put spojio s brojnim udrugama u kojima sam vodila i pisala projekte za razne ciljane skupine – od djece vrtićke dobi, mladih osoba, osoba s invaliditetom i žena, pa do umirovljenika. Pisanjem sam uvijek na neki način pratila svoj poslovni put, pa sam tako puno objavljivala na portalima specijaliziranima za kazalište i film.“

Moja Tvoja priča – obrt za brojne Andrejine poduzetničke ideje

Prijelomni trenutak dogodio se onog trena kad je shvatila da će doživotno raditi kod nekog za prosječnu hrvatsku plaću i biti nezadovoljna ili će pokrenuti nešto svoje i biti sam svoj gazda. „Obrt nisam nazvala po portalu Pisalica, već se zove Moja Tvoja priča, jer u meni čuči još nekoliko poduzetničkih ideja koje bih rado isprobala, a koje su prilično različite od ovoga što nudim na Pisalici“, govori Andreja.

Andreja sama radi na Mojoj Tvojoj priči, uz povremeni angažman vanjskih suradnika. Iako to znači da često radi 12 do 14 sati dnevno. Klijenti su iznimno zadovoljni jer uvijek mogu s njom komunicirati kad je u pitanju izrada sadržaja i oglašavanje za njihove tvrtke. „Dostupna sam im i za sva pitanja i savjete, što za njih radim pro bono. Smatram važnim educirati svoje klijente, jer ako će oni shvatiti bit digitalnog oglašavanja, bit će financijski zadovoljniji, i oni, i ja“.

Digitalno oglašavanje za startupove, mala i srednja poduzeća

Njezini klijenti su tako start-up tvrtke/obrti te mala i srednja poduzeća, odnosno svi oni koji nemaju dovoljno novaca da u stalni radni odnos uzimaju stručnjaka/inju za marketing, a opet ne stignu ili ne znaju oglašavanje raditi sami. To su na primjer kozmetički i frizerski saloni, web shopovi, obiteljske tvrtke, ali i privatne tvrtke i državni instituti koji su u Andreji prepoznali prijateljski nastup, svježinu i veliku dozu kreativnosti, koja je sve rjeđa pojava u klasičnim marketinškim agencijama.

Iako svi oni shvaćaju da im je digitalno oglašavanje od velike važnosti za rast prometa, Andreja ističe kako, nažalost, samo mali postotak njih vjeruje oglašavanju. „Ukoliko ne dobiju rezultate ‘preko noći’ misle da neki kanal nije za njih, što nije točno. Istina je takva da je za ikakve rezultate u digitalnome oglašavanju potreban kontinuitet od barem tri mjeseca, što znači da treba biti strpljiv. No, jednom kada se dođe u koštac s oglašavanjem i trendovi krenu u pozitivnome smjeru, granica im je jedino nebo.“

Besplatno savjetovanje i radionice

Iz tog razloga, svojim klijentima uvijek stoji na raspolaganju za besplatne savjete. Iako priznaje kako to zna biti veoma iscrpljujuće, takav odnos s njima je ono što je razlikuje od klasičnih marketinških agencija. „Zaista jako volim svoj posao i u njega se dajem 120%, pa i ako mi ne išlo uvijek u korist. Mislim da to moji klijenti primjećuju i zato u mene imaju povjerenja“, iskrena je Andreja.

Dakle, tvrtke je mogu outsourceati da kod njih održi savjetovanje ili radionicu. A s obzirom da je nedavno preselila u novi ured te sada ima na raspolaganju dvoranu za edukacije, u planu od ove jeseni su i radionice koje će biti besplatne za njezine klijente, dok će za ostale biti tek simbolična kotizacija.

Ipak, za knjigu priznaje da nije skupila dovoljno hrabrosti. „Trenutno me najviše plaše munjevite promjene koje se događaju u ovoj branši doslovce iz dana u dan, ali i loše stanje domaćeg izdavaštva. Ruku na srce, ovo jest jedna od mojih još neostvarenih želja, no smatram da će za to pravo vrijeme tek doći.“

„Karticu teksta teško je pošteno naplatiti“

Iako za sebe kaže kako je poprilično brbljava osoba, pisanje joj je oduvijek nekako bolje ležalo, a motivaciju je nalazila u različitim životnim situacijama – od izbacivanja osjećaja kroz pisanje kao oblika samopročišćenja i pomirenja s teškim životnim trenucima, do pisanja radi zabave, pisanja iz gušta, pisanja da bi se nešto zabilježilo…

No, u Hrvatskoj se teško može živjeti od pisanja blogova, a Andreja ističe kako većina poslodavaca misli da pisati može svatko. „Istina je da su neke osobe pismene, no kvalitetno napisani tekst za novine nema nikakve veze s kvalitetno napisanim tekstom za Internet. Ovdje postoje striktna pravila kojih se potrebno pridržavati želite li biti ‘lajkani i šerani’, a opet trebate paziti da odskačete i po nečemu budete posebni kako se ne biste stopili s okolinom i postali dosadni. Nažalost, karticu teksta jako je teško pošteno naplatiti.“

Privatno slabo ažurna na društvenim mrežama

I dok njezin posao iziskuje puno kreative, fokusa i pisanja, što ponekad zna biti naporno, naročito zbog pritiska rokova, privatno je Andreja, suprotno pretpostavkama, slabo ažurna na društvenim mrežama. „Valjda je do balansa koji tražim kako u poslu ne bih izgorjela“, govori Andreja.

Upravo zbog toga što više nije znala gdje živi, a gdje radi, odlučila je i preseliti u novi ured u Zagrebu.  „Ured se nalazi u Remetinečkoj cesti (bivši ZIP – Zagrebački inkubator poduzetništva) i super mi je jer je neka vrsta co-working prostora. Dijelim ga s dva dobra prijatelja i poduzetnika iz srednje škole, a na istoj lokaciji se nalazi još nekoliko jačih hrvatskih tvrtki od kojih imam što učiti po pitanju poslovanja. Svi smo mladi pa je dobra i atmosfera.“

Njen dan započinje i završava s pisanjem na društvenim mrežama, ali Andreja priznaje i kako počinje teškim buđenjem. „Nisam ranoranioc, što znači da me neće razbuditi niti kanta hladne vode. No, nakon prve kave je sve lakše.“

S obzirom da je njen najveći hobi – pisanje, prerastao u posao, sada u slobodno vrijeme „baterije puni“ igrajući se s četverogodišnjim nećakom, izrađivajući stvari rukama, povremenim kavama s frendicama te kroz rekreativno trčanje kvartom zajedno s partnerom koje oboje obožavaju.

Foto: privatna arhiva Andreje Rambrot

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više