Zaboravite na shopping! Jeste li spremne za 3D printanje odjeće?

Kada netko spomene 3D, prvo što većini ljudi pada na pamet su 3D filmovi. No pojam 3D je već odavno prestao biti vezan samo za filmove. 3D pisači već su godinama u upotrebi i upotrebljavaju se u različite svrhe.

3D printanje svake godine sve više napreduje, pa bismo uskoro mogli očekivati i mogućnost ispisivanja personaliziranog makeupa u vlastitom domu, ali i odjeće.

Danit Peleg napravila cijelu kolekciju odjeće na 3D pisaču

27-godišnja Danit Peleg nije obična modna dizajnerica. Peleg je prva dizajnerica koja je ispisala cijelu modnu kolekciju. Da, ispisala. I to na 3D kućnom pisaču.

U svom govoru na TED konferenciji objasnila je kako je pretvorila školski projekt u revolucionarni biznis i postala prva osoba koja je cijelu modnu kolekciju napravila na takvom pisaču.

Zamislite da ste pozvani na važan event, a nemate što odjenuti. Upravo se to dogodilo ovoj mladoj dizajnerici. I što je napravila? Dizajnirala je suknju na svom računalu, ispisala je u dijelovima preko noći i ujutro samo složila dijelove.

No, to nije bio prvi put da je na 3D pisaču ispisala neki komad odjeće.

Naime, za svoju završnu kolekciju u modnoj školi na kojoj je Danit uspješno diplomirala, odlučila je napraviti cijelu kolekciju na 3D pisaču.

No, kako je rekla u svom govoru, nije znala ništa o 3D printanju. No, to je nije spriječilo da sljedećih 9 mjeseci provede dane i noći učeći o njoj dotad nepoznatoj tehnologiji i eksperimentirajući s materijalima.

Na početku je radila od kuće, odnosno iz studentske sobe, a kasnije je svoj rad, kako ne bi smetala cimerici, preselila u laboratorij.

No cimerica i rad izvan doma nisu bili problem, već materijali za ispis dostupni na tržištu koji su dosta kruti.

Nekoliko je mjeseci eksperimentirala s jednim materijalom koji se pokazao previše krutim, pa je tek kasnije otkrila materijal naziva Filaflex – dovoljno jak, ali fleksibilan.

Prvi komad odjeće kojeg je ispisala bila je crvena jakna te je na nju napisala riječ „sloboda“.

„Izabrala sam tu riječ jer sam se osjećala osnaženo i slobodno jer sam znala da jednostavno mogu dizajnirati komad odjeće u svom domu te ga zatim ispisati “, rekla je Danit u svom govoru.

U svoju kolekciju Danit je uložila više od 2 000 sati, a koristila je 6 pisača, tako da se njezin pothvat pokazao i poprilično skupim.

3D_printanje
Photo credit: Daria Ratiner

Naravno, tehnologija 3D ispisa još uvijek nije u potpunosti razvijena. Tako je Danit svoju kolekciju ispisivala dio po dio jer su kućni 3D pisači mali i ne mogu napraviti cijelu suknju odjednom, a kasnije je dijelove spajala. Tu su i već spomenuti kruti materijali tako da, barem za sada, još uvijek ne možete ispisati lijepu svilenu ili pamučnu suknju.

No, Danit vjeruje da će u skoroj budućnosti i to biti itekako moguće.

„Glazba je nekada bila jako fizička stvar. Trebali ste otići u trgovinu kako bi kupili CD-e, a sada možete skinuti digitalnu glazbu direktno na svoj telefon. Moda je također fizička stvar i pitam se kako će naš svijet izgledati kada će naša odjeća postati digitalna“, rekla je Danit u svom govoru.

Ideja da bi mogle jednostavno ispisati suknju, odijelo ili cipele kod kuće zvuči izvrsno. Kada pogledamo koliko se tehnologija razvila u posljednjih 15 godina, ne sumnjamo da ćemo dočekati i tu mogućnost. Možda i prije nego što to očekujemo.

Foto: Press kit Danit Peleg

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više