Kako ostati fit tijekom blagdana?

Blagdani su vrijeme druženja s obitelji i najmilijima, ali i neumjerenog uživanja u hrani i piću. Jer, kakav je to blagdan ako stol nije pun, ako nema barem nekoliko vrsta kolača i ako se barem jednom ne pretjera u piću.

Hrvati (i Hrvatice) ne odriču se punog blagdanskog stola ni u vremenima krize. No, nekoliko dana uživanja i, kako Amerikanci vole reći ‘ukomiranosti hranom’, obično rezultira i s nekoliko kilograma viška.

I dok će se neki u koštac s neželjenim posljedicama blagdana uhvatiti odmah u siječnju i brzo se vratiti u formu, drugi će nastaviti svoj životni put s viškom kilograma i nadati se da će se sami istopiti.

“Istraživanja su pokazala, da osobe za vrijeme blagdana u prosjeku dobiju oko dvije kile. Nakon prejedanja, malo se teže vratiti nekadašnjim zdravim navikama, međutim postoji rješenje. Kako bi ostali fit i tijekom blagdana, potrebno je samo biti umjeren. Ne treba izbjegavati hranu, nego kontrolirati količinu”, ističe nutricionistica Diana Gluhak.

Kako ostati fit tijekom blagdana?

Mi imamo bolji prijedlog. Upitali smo trenericu Sunčanu Seletković i nutricionisticu Dianu Gluhak što napraviti kako bismo ostali fit tijekom blagdana.

Prije svega, naše smo sugovornice pitali kako se one odupiru mirisnim kolačima i masnoj hrani koja je sastavni dio blagdanskog stola u većini obitelji. Diana nam je priznala da tijekom blagdana ponešto ispadne iz uobičajene rutine, dok se Sunčana ipak stoički drži.

“Tokom blagdana, moram priznati da malo ispadnem iz rutine.. Okupljanje obitelji, prijatelja i ostalih dragih ljudi iziskuje nešto vremena za druženje. Pokušavam održati vježbanje svaki drugi dan u obliku trčanja sa psom. Što se tiče prehrane, tijekom blagdana si priuštim nešto veću slobodu, ali ne pretjerujem”, ističe Diana.

“Vježbam i dalje po rasporedu jer se tako bolje osjećam tijekom praznika a i nema osjećaja krivice ako pojedem nešto nedopušteno. Za vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana odredim si za vrijeme kojih obroka ću biti malo slobodnija. Biram obroke kad smo u gostima ili gosti dolaze k nama. To su obično večere s obitelji ili prijateljima. Za vrijeme tih obroka ne opterećujem se pojedenim, ali ipak vodim računa da se “napunim” bjelančevinama i povrćem, ali pojedem i pokoji kolač. Za vrijeme takvog obroka obično pijem puno vode i naglašavam: ne prejedam se”, priča Sunčana.

dio dana za fitness

Najveći razlog za suvišne kilograme (osim neumjerenosti) su i kasni obroci. Masna i teška hrana u kombinaciji s alkoholom i to sve u kasnim satima, za one koji nisu na to navikli tijekom godine može biti i veoma neugodno iskustvo. Naše sugovornice pronašle su dobitnu formulu kako izbjeći bolove u trbuhu i ostale neugodne posljedice kasne večere.

“Ako znam da me čeka kasna večera onda cijeli taj dan jedem minimalno ali i dalje jedem svakih 3-4 sata ali su tada ti obroci puno manji. Pijem puno puno vode 2-3 litre cijeli dan, također i za vrijeme obroka. Isto tako, ako znam da me očekuje obilna večera svakih 2-3 sata napravim dvadesetak vježbi za najveće mišićne skupine (prsa, noge i leđa) – za to mi treba cca 10 minuta….tako aktiviram GLUT 4 protein koji će višak ugljikohidrata “tjerati” u mišiće umjesto u masne naslage”, otkriva svoj recept Sunčana, dok Diana ima nešto drugačiji pristup: “Koliko god nutricionistički želimo doskočiti održavanju idealne prehrane, tijekom blagdana počinje oda radosti u obliku raznih obilnijih obroka kolača i drugih slastica, gdje su nam okviri ipak malo blaži. Svaka krajnost nije dobra – za blagdane je potrebno istaknuti i onaj sociološki ali i kulturološki utjecaj koji hrana ima na naše društvo. Izbjegavanje hrane i držanje strogih pravila tijekom blagdana može dovesti do izolacije.. Međutim, uživanje u hrani nije izgovor da se treba u nedogled prepustiti doživljaju hrane. Stoga, savjet nutricionista je uživati, ali pristojno!”.

Bolje spriječiti, nego … Mršavjeti?

Kako nakon blagdana ne bi morali posezati za različitim dijetama i režimima vježbanja, potrebno je razmišljati što ćemo jesti od Nove Godine do Božića, tj. onih 360 dana, a ne se fokusirati na stroge dijetne režime u trajanju 5 dana od Božića do Nove godine.
S obzirom na to da neki smatraju kako pojačano vježbanje u ‘kritičnom’ periodu može pomoći da uz pojačanu prehranu ipak ostanu na željenoj težini, pitali smo trenericu Sunčanu Seletković, može li nam vježbanje pomoći da se ne prejedamo?

“Svakako se treba držati uobičajenog rasporeda vježbanja i ne preskakati treninge radi općenitog boljeg osjećaja i zadovoljstva samim sobom što se nismo opustili i ulijenili, tako i zbog manje grižnje savjesti ako se pojede koji nedozvoljeni zalogajčić. Naglašavam da se ne treba prejedati tijekom svih dana…ne treba se uopće prejedati nego si odrediti neki “važniji” obrok kad se možete opustiti i uživati u jelu. To treba biti samo jedan obrok dnevno i ne svaki dan. Taj dan bilo bi dobro odraditi jedan extra trening ili svakih 2-3 sata napraviti po desetak vježbica za velike mišićne skupine (može npr. iskoraci i sklekovi) radi aktivacije GLUT 4 proteina”, ističe trenerica.

zdrava prehrana

A što ako ipak pretjeramo?

Ako ipak blagdansko vrijeme završimo s nekoliko kilograma viška, najčešće smo uvjereni da ćemo ih lako skinuti kurom detoksikacije i intenzivnijeg vježbanja. Međutim, svi žele brze i lake rezultate.

“Nakon blagdana svi jednostavno navale jer se žele riješiti kilograma koje su nakupili tijekom blagdana. Obično je to sredinom siječnja jer cijelu prvu polovicu siječnja same pokušavaju otići na dijetu i vježbati, ali iz nekog razloga brzo odustanu”, ističe trenerica Sunčana Seletković.

Nutricionistica Diana Gluhak pak upozorava kako ‘čudotvornih detoks kura’ koje brišu neželjene kilograme – nema.

“Volimo pričati o detoksu koji nas u nekoliko koraka rješava problema “nataloženih toksina” tijekom cijele godine i da u roku par gutljaja čudotvornih napitaka rješavamo kroničan problem. Međutim, pogledamo li zaista sa znanstvene strane, detoks zapravo, ne postoji. Da pojasnim, postoje dvije vrste detoksa. Jedna vrsta detoksa se odnosi na pomoć ljudima koji imaju određeno kliničko stanje pod nadzorom liječnika, a drugi je namijenjen svima, prigodno nakon blagdana, a uključuje čudotvorno rješavanje toksina koji su se nakupili tijekom godina. Ako ste u određeno vremensko razdoblje u organizmu nakupili tolike količine toksina koje niste mogli izbaciti iz organizma, vjerojatno vas ne bi bilo. Potrebno je ne obraćati pažnju na “čudotvorne detokse”, nego izabrati realnu komponentu – pravilnu prehranu kroz cijelu godinu, koja ima preventivnu komponentu. Iako su smoothieji čest suputnik tzv. detoksa, oni su odličan izbor za pravilnu prehranu ne samo na početku, već kroz cijelu godinu. Ključ je prevencija!”, podsjeća nutricionistica.

Kao prvu pomoć birajte – smoothie

Da sve ne ostane samo na savjetima, pobrinula se nutricionistica Diana Gluhak koja je za naše čitateljice pripremila i pravu poslasticu – zeleni smoothie koji će vam vratiti energiju i pomoći vam da se vratite zdravoj prehrani.

“Za vrijeme blagdana uglavnom konzumiramo nešto veće količine mesa, masnoća, kolača, a nešto manje voća i povrća. Već, prvim danom u Novoj godini potrebno je okrenuti ravnotežu u korist zapostavljenih namirnica 🙂 Nešto lakša prehrana nakon obilja, doprinijet će boljem raspoloženju i dat će onu osvježavajuću komponentu. Sukladno tome, preporučila bih zelene smoothieje kao odličan početak zdrave prehrane kroz nadolazeću godinu”, istaknula je nutricionistica i podijelila s nama svoj recept.

Novogodišnji smoothie la Diana
1 šalica tekućeg jogurta
1/2 šalice špinata
1 srednja jabuka
1/2 šalice nasjeckanog manga
1 šalica vode
Sve sastojke staviti u posudi i izmiksati štapnim mikserom. Rastegnuti se, uzeti šalicu smoothieja sa sobom i… uživati.

Foto: 123rf

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više