Atkinsova dijeta – može li meso istopiti kilograme?

Upišete li u Google ili koju drugu tražilicu riječ ‘dijeta’ izbaciti će vam se na tisuće rezultata. No, kako u poplavi dijeta koje obećavaju instant rezultate i brz gubitak težine odabrati pravu dijetu za sebe?

Jedna od popularnijih dijeta koja je prisutna već više od 40 godina je Atkinsova dijeta. Osmislio ju je američki liječnik Robert Atkins kako bi pomogao svojim pacijentima da se riješe veće količine suvišnih kilograma.

Atkinsova dijeta – može li meso istopiti kilograme?

Tijekom godina, zbog činjenice da se iz prehrane izbacuje ugljikohidrate, dobila je nadimak i ‘proteinska dijeta’. Naime, američka je prehrana bogata ugljikohidratima pa je doktor Atkins bio uvjeren kako će se, nakon izbacivanja ugljikohidrata iz prehrane, tijelo okrenuti potrošnji masnih naslaga.

Upravo se zato sama dijeta sastoji od tri faze. U prvoj fazi, koja traje dva tjedna, gotovo se u potpunosti izbacuju ugljikohidrati iz prehrane. To znači da nema šećera, tjestenine, kruha i ostalih namirnica za kojima često posežemo kad smo u žurbi ili na poslu.

U drugoj fazi u prehranu se polako počinju uvoditi ugljikohidrati, prije svega kroz uvođenje povrća koje je njima bogato. Na kraju se u trećoj fazi određuje optimalna količina ugljikohidrata za svaku osobu kojom bi se trebala moći održati postignuta težina.

Kome je namijenjena, kome ne

S obzirom na to da se iz prehrane izbacuju ugljikohidrati, dijeta je pogodna za one koji boluju od dijabetesa tipa 2. No, nema nikakvih znanstvenih dokaza da je Atkinsonova dijeta bolja ili lošija od zdrave, uravnotežene prehrane.

Liječnici upozorava da osobe koje boluju od bolesti bubrega, imaju visoku razinu kolesterola ili probleme sa srcem ne bi smjele prakticirati Atkinsonovu dijetu, dok bi se svi ostali prije prelaska na dijetni režim prehrane trebali o tome posavjetovati sa svojim liječnikom.

atkinsova dijeta

Izazovi dijetne prehrane

Kao i kod svih ostalih dijeta, najveći je izazov pridržavati se dijetnog režima prehrane tijekom cijelog razdoblja dijete, ali i zadržati zdrave navike nakon prestanka osnovnog dijela dijete.

Tome treba pridodati i činjenicu da se tijekom Atkinsonove dijete ne smije konzumirati alkohol i kofein, dok se tijekom prve faze dijete ne smije jesti ni orašaste plodove, voće, žitarice, tjesteninu, brašnasto povrće te mlijeko.

Kako se tijekom dijete ograničava unos voća i povrća bilo bi dobro uzimati vitaminske dodatke prehrani kako ne bi narušili svoje zdravlje.

Osobe koje odluče prakticirati Atkinsonovu dijetu na početku će vjerojatno iskusiti glavobolje, umor, slabost i osjećati se iritabilno zbog nedostatka šećera u tijelu. Također, neki bi mogli primijetiti zadah iz usta koji je posljedica povećane razine ketona u tijelu.

Zanimljivo je da su promjene raspoloženja bile intenzivnije kod žena pa ako imate posebno stresan period pred vama, možda nije baš najbolja ideja da krenete s ovom dijetom.

Kako se hraniti na poslu?

Atkinsova dijeta ne zahtjeva posebnu pripremu obroka, ali inzistira na kontroli unosa ugljikohidrata u prvoj fazi. Stoga bi upravo ta faza mogla predstavljati izazov za osobe koje nemaju puno vremena za planiranje svojih obroka ili nemaju mogućnost pripreme obroka kod kuće i donošenja na posao.

Autor dijete stoga preporučuje pažljivo čitanje jelovnika i biranje one hrane koja je bogata proteinima poput kuhanog mesa, ribe, jaja, sira i slično.

S obzirom na to da su mlijeko, jogurt, žitarice i omiljena nam peciva u potpunosti zabranjeni tijekom dijete, doručak na poslu mogao bi biti pravi izazov.

Na službenim web stranicama navedeno je nekoliko prijedloga za jelovnik koje je moguće, više-manje, prilagoditi i za poslovna putovanja ili užurbani radni dan.

atkinsova dijeta jelovnik

Tipični obroci

Kako se dijeta sastoji od tri glavne faze u kojima se prvo izbacuju ugljikohidrati u potpunosti, a potom postupno uvodi povrće i ugljikohidrati, obroke bi trebalo prilagoditi trenutnoj fazi.

Za zaposlene žene koje imaju malo vremena, najbitnija je organiziranost i planiranje. Naime, većina obroka može se, barem djelomično, pripremiti unaprijed. Osim toga, korištenje plastičnih posuda za nošenje hrane koje u sebi imaju pregratke olakšati će organizaciju i omogućiti nošenje namirnica i za više obroka.

U prvoj fazi za doručak se preporuča tvrdo kuhano jaje koje je moguće skuhati i nekoliko dana unaprijed te spremiti u hladnjak. Imate li vremena ujutro, počastite se pečenim jajima ili kriškom kuhane ili pečene šunke. Svježi ili tvrdi sir, hrenovke, kobasice i drugo meso također su dobrodošli za doručak. Potrebno je jedino voditi računa da se uz obrok ne smije konzumirati kruh ili peciva.

Za ručak u uredu najjednostavnije su opcije ranije ispečeno ili kuhano meso, pečena ili kuhana riba, kuhana ili pečena jaja ili salata od tunjevine s umakom od vrhnja ili majoneze. Ako naručujete hranu ili idete u restoran, dobar su izbor salata od hobotnice (bez tjestenine), salata od tunjevine (također bez tjestenine), šopska salata, a nisu zabranjeni ni ćevapi ili pljeskavice, ali bez lepinje.

Ukoliko vas tijekom posla uhvati glad, za međuobrok možete pojesti sir narezan na štapiće, masline, svježi kravlji sir pa čak i šampinjone s grila. Nova, revidirana dijeta, dopušta i određenu količinu povrća poput rajčica, krastavaca ili paprike koje možete narezati na kolutiće i grickati kad vas uhvati glad.

Kako se, u drugoj i trećoj fazi, postpuno uvode ugljikohidrati i raznolikije povrće, možete učiniti obroke raznovrsnijima. Tako kao opcija dolaze grčka ili šopska salata, omlet sa špinatom ili šparogama, pečeno povrće sa žara, a za međuobrok možete pojesti malo pršuta na kriški jabuke ili dinje, maslac od kikirikija na kriškama kruške ili štapićima celera. Također, možete posegnuti i za bobičastim voćem, orašastim plodovima ili sokom od rajčice.

Pomoć sa strane

S obzirom na to da je temelj ove dijete izbacivanje ugljikohidrata iz prehrane u prvoj fazi, ljudima je često teško kontrolirati koliko unose hrane i kakve je kvalitete ta hrana.

Kako bi si olakšali prva dva tjedna i naučili kako čitati oznake na već pakiranim namirnicama, možete posegnuti za aplikacijom za pametne telefone.

Atkins Carb Tracker sadrži veliku bazu podataka o različitim namirnicama i gotovim jelima i olakšava ispunjavanje dnevnog cilja o unosu proteina odnosno masti u organizam. Također, nudi pregršt recepata koje je moguće podijeliti po obrocima i danima i tako si olakšati planiranje obroka i kupovine.

Nudi i mogućnost kontrole odnosno prećenja napretka i gubitka kilograma kako bi motivirao korisnike da izdrže do kraja.

Aplikacija je dostupna za iPhone i Android pametne telefone.

Oni koji nemaju pametne telefone, mogu se registrirati na Atkinsovoj web stranici i tamo osmisliti vlastiti plan prehrane i pratiti svoj napredak.

pametni uredjaji 007 (Large)

Konačni rezultati

Atkinsova dijeta trebala bi rezultirati gubitkom 5 do 15 kilograma, no ta količina varira od osobe do osobe. Najveći gubitak bilježi se tijekom prve faze kada se iz prehrane u potpunosti izbacuju ugljikohidrati.

Međutim, liječnici upozoravaju kako je gubitak težine veći od 1-2 kilograma tjedno, šok za tijelo te ne preporučuju takve dijete.

Osim toga, većina dijeta koja započne rapidnim gubitkom kilograma rezultira i brzim povratkom na staru kilažu ukoliko osoba na dijeti ne promijeni i svoje prehrambene i životne navike. Tako i Atkinsova dijeta preporuča barem 30 minuta tjelesne aktivnosti 5-6 puta tjedno.

Konačnu odluku o tome da li je Atkinsova dijeta najbolji izbor treba donijeti u dogovoru s liječnikom ili nutricionistom kako se zbog gubitka suvišnih kilograma ne bi narušilo zdravstveno stanje.

Foto: 123fr, Samsung

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -