16 dana aktivizma: Kako Grad Zagreb jača podršku ženama žrtvama nasilja?

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obilježava 25. studenog, Grad Zagreb se pridružuje globalnoj kampanji “16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama“ s temom prepoznavanja obilježja nasilnih odnosa.

U zagrebačkim domovima zdravlja, domovima za starije osobe, područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad te policijskim postajama bit će istaknuti edukativni plakati, a građankama i građanima bit će distribuirani letci s prikazom skale nasilja, gradacijom i obilježjima nasilnih odnosa.

21 mjera

„Ovom kampanjom o obilježjima nasilnih odnosa želimo informirati potencijalne žrtve nasilja o ranim znakovima koji upozoravaju na mogućnost nasilja i još jednom podcrtati da se femicid može spriječiti pravovremenim reakcijama institucija“, izjavila je Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba. 

Putem QR koda istaknutog na materijalima dostupna je i informativna brošura s podacima o savjetovalištima i skloništima za žene žrtve nasilja na području Grada Zagreba. Putem Zagrebačke strategije zaštite od nasilja u obitelji za razdoblje od 2023. do 2025., Grad Zagreb kroz 21 mjeru radi na prevenciji nasilja i podršci žrtvama.

Pored toga, sredstva za financiranje mjera zaštite od nasilja se kontinuirano povećavaju te je u prošloj godini izdvojeno 1.7 milijuna eura dok se proračunom za 2025. predviđa 20% povećanje sredstava namijenjenih udrugama kao i gradskoj ustanovi Dom za djecu i odrasle žrtve nasilja u obitelji “Duga – Zagreb”. 


Pročitajte više: Rodno utemeljeno nasilje pogađa skoro svaku četvrtu adolescentkinju


Što čini Zagreb?

„Kako bi pomogli ženama žrtvama nasilja u uključivanju na tržište rada, u suradnji sa stručnjacima iz Rehabilitacijskog centra za stres i traumu, Grad Zagreb provodi radionice osnaživanja kako bi žene stekle vještine i podršku u pronalaženju zaposlenja. Jedan od najnovijih iskoraka je i razvoj socijalne usluge organiziranog stanovanja, kojom se ženama žrtvama nasilja, nakon smještaja u  skloništu, olakšava ekonomsko osamostaljenje i sprečava povratak u nesigurno okruženje”, dodala je zamjenica Dolenec. 

Istaknula je također kako na području Zagreba djeluju tri skloništa i pet savjetovališta za žene žrtve nasilja, koji godišnje pruže usluge za više od 140 žena i djece te omoguće više od 9000 savjetovanja za gotovo 4000 korisnica i korisnika. 

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -