Iako Hrvatska bilježi manju razliku u plaćama između muškaraca i žena (11,2%) u usporedbi s prosjekom EU-a (13%), manja razlika u plaćama u pojedinim zemljama ne znači nužno veću ravnopravnost muškaraca i žena. Upravo smo zato današnju konferenciju posvetili (ne)jednakosti plaća i saznali što o toj temi kažu kompanije, a što žene.
EU Direktiva o jednakosti plaća
Josipa Klišanin, načelnica Sektora za rad u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, održala je predavanje na temu EU Direktive o jednakosti plaća i implementaciji u hrvatsko zakonodavstvo. Između ostalog, objasnila je razliku između jednakog rada i rada jednake vrijednosti, ali i istaknula da će poslodavci kandidatima za zapošljavanje morati dati informacije o početnoj plaći ili rasponu plaće za radno mjesto, ili ako tvrtka primjenjuje kolektivne ugovore – informacije o njima.
Kako postati Equal Pay Champion objasnila je Jelena Brandelek, viša HR savjetnica iz SELECTIO Grupe i certifikatorica u projekatima Poslodavac Partner i Equal Pay Champion. Ukazala je na zabrinjavajuću statistiku u Hrvatskoj: trećina radno sposobnih žena ne radi; žene imaju i 11,2 posto manju plaću u odnosu na muškarce te 30 posto niže mirovine. Također, Hrvatska ima 60 posto visokokvalificiranih žena, no i dalje nisu dovoljno zastupljene na izvršnim funkcijama. Istaknula je da su podzastupljenost u menadžmentu i nejednakost u plaćama za voditeljske pozicije jedan od ključnih faktora koji utječu na razliku plaća između muškaraca i žena.
Pročitajte više: Dodijeljeni certifikati hrvatskim tvrtkama kojima je jednakost plaća standard
Kome koristi nejednakost plaća?
Jelena Brandelek je moderirala panel-raspravu powered by Selectio – „Put do ravnopravnosti: Kome koristi nejednakost plaća?“, u kojemu su sudjelovale Ana Brčina, Marijana Deković Fernežir i Monika Ester Čempuh.
Ana Brčina, voditeljica ljudskih potencijala u Generali osiguranju d.d., smatra da spomenuta Direktiva nije ranije pokrenuta zbog manjka interesa, odnosno na višim pozicijama nismo imali dovoljan broj ljudi koji bi ju „pogurali“. Osim toga, smatra da su žene manje „probitačne“ od muškaraca. Dodala je da je na ovom putu iznimno važno imati podršku top menadžmenta.
Marijana Deković Fernežir, izvršna direktorica Ljudskih potencijala u Addiko banci, istaknula je da je slogan ove banke upravo „Jednake prilike za sve“. Kako kaže, svatko se može dokazati svojom ambicijom, kompetencijom i angažmanom. Dodala je da korporativna kultura utječe i na jednakost plaća, a jedna od inicijativa koje provode su interne promocije, pa tako, recimo, danas imaju ženu članicu Uprave.
Monika Ester Čempuh, Senior Specialist Talent Acquistion u Philip Morris International, istaknula je da je kultura raznolikosti i uključivosti od samih početaka dio poslovanja njezine tvrtke. Cilj im je privući, zadržati, ali i podržavati svoje zaposlenike, koji su svi različiti, a raznolikost poboljšava i inovativnost, pa i samo poslovanje. Od 2018. kontinuirano dobivaju priznanje EQUAL-SALARY Certification.
Pročitajte više: Žene u Ujedinjenom Kraljevstvu žele ukinuti nejednakost plaća između spolova!
Jednakost plaća iz iskustva žena
U panel-raspravi „Jednakost plaća iz iskustva žena“ sudjelovale su Sandra Kujundžić Drašković, Sanja Meleš i Vesna Ciganek Vuković, a panel-raspravu moderirala je Tanja Pureta, snivačica i direktorica Ramira i strastvena ekspertica za strateško savjetovanje i executive coaching.
Sandra Kujundžić Drašković, Global CIO u Transcomu, ispričala je svoja iskustva s traženjem veće plaće, ali i objasnila da je najvažnije depersonalizirati tu plaću od sebe, emotivno se odvojiti – tek tada ćemo imati dovoljno hrabrosti tražiti ono što mislimo da zaslužujemo.
Sanji Meleš, Managing Director u Scheer Adriatic d.o.o., u početku nije bila toliko važna plaća, koliko stjecanje iskustva. Profesionalno iskustvo u Kanadi naučilo ju je mnogim detaljima o plaćama, pa i o tome kako pregovarati za plaću. Danas, kao direktorica, odluku o povećanju plaće donosi isključivo na temelju rezultata zaposlenika, motiviranosti i angažiranosti.
Vesna Ciganek Vuković, osnivačica Vista Consulting & Coaching, istaknula je da ne treba odustati od traženja veće plaće nakon prvog odbijanja, ali ne treba „kucati“ s istom pričom ili praznim riječima, već s novim podacima, jer u protivnom pada kredibilitet. „Biti uporan, ali s podlogom“, kaže.
Foto: Marin Tomaš