Hrvatska znanstvenica dr. sc. Beata Halassy virusima je izliječila vlastiti rak

Jedan od najuglednijih znanstvenih časopisa na svijetu – „Nature“, donosi nevjerojatnu priču naše znanstvenice i ugledne virologinje Beate Halassy. Naime, ova doktorica bioloških znanosti i članica Upravnog odbora udruge U ime obitelji izliječila je vlastiti rak virusima uzgojenima u zagrebačkom dijelu Centra izvrsnosti za virusnu imunologiju i cjepiva!

Iako se prvotno prvotno proširila vijest da je Beata Halassy sama uzgojila virus, to ipak nije istina. Kako kaže, učinio je to Dubravko Forčić, a kolicinu infektivnih virusa precizno je odredila Tihana Kurtović.

“U ovom pokusu svojim rukama nisam radila ništa”, piše virologinja Halassy. Kaže kako je liječenje bilo uspješno i pozitivno iskustvo. Međutim, neki istraživači upozoravaju da to nije nešto što bi drugi trebali pokušavati, piše Narod.hr.

Doktorica Halassy je već četiri godine bez raka

Znanstvenica koja je uspješno liječila vlastiti rak dojke injektirajući tumor virusima koje je uzgojila u laboratoriju pokrenula je i etičku raspravu.

Beata Halassy je 2020., u dobi od 49 godina, saznala da ima rak dojke na mjestu prethodne mastektomije. Bio je to drugi povratak raka na tom mjestu nakon što joj je uklonjena lijeva dojka, a nije mogla podnijeti još jedan ciklus kemoterapije.

Halassy, virologinja na Sveučilištu u Zagrebu, primijenila je tretman svojih kolega koji se zove onkolitička viroterapija (OVT) kako bi liječila vlastiti rak treće faze. Sada je već četiri godine bez raka.

‘Trebao je hrabar urednik da objavi izvještaj’

Odlučivši se za eksperimentiranje, Halassy se pridružila čitavom nizu znanstvenika koji su sudjelovali u ovoj sklonoj prikrivanjustigmatiziranoj i etički upitnoj praksi.

“Trebao je hrabar urednik da objavi ovaj izvještaj”, kaže Halassy.

OVT (oncolitička viroterapija) je razvojno polje liječenja raka koje koristi viruse za napad na rakaste stanice i poticanje imunološkog sustava da se bori protiv njih. Većina kliničkih ispitivanja OVT-a do sada bila su usmjerena na kasne stadije, metastatski rak, no posljednjih nekoliko godina istraživanja su se usmjerila prema raku ranijih stadija. Jedan OVT, nazvan T-VEC, odobren je u SAD-u za liječenje metastatskog melanoma, ali još uvijek ne postoji nijedan OVT agent odobren za liječenje raka dojke bilo kojeg stadija u svijetu.

Halassy naglašava da nije specijalistica za OVT, ali je njezino iskustvo u uzgoju i pročišćavanju virusa u laboratoriju dalo dovoljno povjerenja da pokuša ovaj tretman. Odlučila je ciljati svoj tumor s dva različita virusa uzastopno — virusom ospica, a potom virusom vezikularnog stomatitisa (VSV). Oba patogena poznata su po tome što inficiraju tip stanica iz kojih je nastao njezin tumor i već su korištena u kliničkim ispitivanjima OVT-a. Virus ospica je testiran protiv metastatskog raka dojke.

Halassy je imala prethodno iskustvo u radu s oba virusa, a oba imaju dobar sigurnosni rekord. Soj ospica koji je odabrala široko se koristi u cjepivima protiv ospica za djecu, dok soj VSV-a uzrokuje, u najgorem slučaju, blage simptome slične gripi.


Pročitajte više: Pršte energijom i optimizmom iako su se više puta borile s karcinomom


Onkolozi su pratili stanje tijekom samoliječenja

Tijekom dvomjesečnog razdoblja, kolega je administrirao režim tretmana s istraživačkim materijalom koji je Halassy svježe pripremila, injektirajući ga izravno u njezin tumor. Njezini onkolozi pristali su pratiti njezino stanje tijekom samoliječenja, kako bi mogla preći na konvencionalnu kemoterapiju ako nešto pođe po zlu.

Pristup se pokazao učinkovitim. Tijekom tretmana, bez ozbiljnih nuspojava, tumor je značajno splasnuo i postao mekši. Također se odvojio od prsnog mišića i kože koje je bio napao, što je olakšalo njegovo kirurško uklanjanje.

Analiza tumora nakon uklanjanja pokazala je da je tumor bio temeljito infiltriran imunološkim stanicama zvanim limfociti, što sugerira da je OVT djelovao kako je i očekivano te je potaknuo Halassyin imunološki sustav da napadne i viruse i stanice tumora. “Imunološki odgovor je zasigurno bio izazvan,” kaže Halassy. Nakon operacije, primila je godinu dana liječenja anticanceroznim lijekom trastuzumabom.

Dr. Halassy je primila niz odbijenica od stručnih časopisa

Stephen Russell, stručnjak za OVT koji vodi biotehničku tvrtku za viroterapiju Vyriad u Rochesteru, Minnesota, slaže se da Halassyin slučaj sugerira da su injekcije virusa pomogle smanjiti njezin tumor i uzrokovale povlačenje njegovih invazivnih rubova.

Međutim, ne smatra da njezino iskustvo predstavlja neku značajnu novost, jer istraživači već pokušavaju koristiti OVT za liječenje raka u ranijim stadijima. Nije svjestan da je netko pokušao koristiti dva virusa uzastopno, ali kaže da nije moguće zaključiti je li to imalo utjecaja u “n od 1” studiji. “Stvarna novost ovdje je to što je ona to učinila sebi s virusom koji je uzgojila u vlastitom laboratoriju,” kaže.

Halassy je osjećala odgovornost objaviti svoje nalaze. Međutim, primila je više od desetak odbijenica od časopisa — uglavnom, kako kaže, zbog toga što je rad, koji je koautorski napisala s kolegama, uključivao samoeksperimentiranje. “Glavna briga uvijek su bila etička pitanja“, kaže Halassy. Bila je osobito odlučna u svojoj namjeri da nastavi nakon što je naišla na pregled koji je isticao vrijednost samoeksperimentiranja.

To što su časopisi imali zabrinutosti ne iznenađuje Jacoba Sherkowa, istraživača prava i medicine na Sveučilištu Illinois u Urbana-Champaignu, koji je proučavao etiku samoeksperimentiranja istraživača u odnosu na COVID-19 cjepiva.


Pročitajte više: Iz iskustva preživjele: Ljiljana Vukota o važnosti samopregleda i podrške u borbi protiv raka dojke


Potaknut će druge da odbace konvencionalno liječenje?

Problem nije u tome što je Halassy koristila samopokus kao takav, već u tome što bi objavljivanje njezinih rezultata moglo potaknuti druge da odbace konvencionalno liječenje i pokušaju nešto slično, kaže Sherkow. Osobe s rakom mogu biti posebno sklone isprobavanju neprovjerenih tretmana. Ipak, napominje da je također važno osigurati da znanje koje proizlazi iz samoeksperimentiranja ne bude izgubljeno. U radu se naglašava da samoliječenje s virusima koji se bore protiv raka “ne bi trebalo biti prvi pristup” u slučaju dijagnoze raka.

“Mislim da to na kraju pada unutar granica etičnosti, ali nije jednostavan slučaj”, kaže Sherkow, dodajući da bi volio vidjeti komentar koji detaljnije razrađuje etičku perspektivu, objavljen uz izvještaj o slučaju.

Halassy nema nikakvih žaljenja zbog samoliječenja niti zbog svoje uporne potrage za objavljivanjem.

Smatra da je malo vjerojatno da će netko pokušati kopirati njezin tretman, jer zahtijeva toliko znanstvenog znanja i vještina. A iskustvo joj je dalo novu smjernicu za vlastito istraživanje: u rujnu je dobila financijska sredstva za istraživanje OVT-a u liječenju raka kod kućnih ljubimaca.

“Fokus mog laboratorija potpuno se promijenio zbog pozitivnog iskustva s mojim samoliječenjem”, kaže.

Foto: Canva / N1

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -