Korisnici interneta diljem svijeta znatno se razlikuju u vremenu koje provode na društvenim mrežama. Najviše vremena dnevno provode stanovnici Kenije, nakon kojih slijede korisnici iz Južne Afrike i Brazila. Prema podacima koje je objavio DataReportal, a prenosi Pixsell, korisnici interneta širom svijeta u prosjeku provode oko 2 sata i 23 minute dnevno na društvenim mrežama. Međutim, razlike među zemljama su značajne, piše Index.
Hrvatska ispod svjetskog prosjeka
Na vrhu ljestvice su Kenija i Južna Afrika, gdje prosječan korisnik interneta provodi gotovo četiri sata dnevno na društvenim mrežama – u Keniji 3 sata i 43 minute, a u Južnoj Africi 3 sata i 41 minutu. Brazilci također dosta vremena posvećuju društvenim mrežama s prosjekom od 3 sata i 37 minuta, a slijede ih korisnici iz Filipina, Nigerije i Kolumbije.
S druge strane, zemlje poput Japana i Južne Koreje bilježe daleko niže prosjeke. Japanski korisnici društvenim mrežama posvećuju manje od sat vremena dnevno (53 minute), dok korisnici u Južnoj Koreji na njima provode prosječno 1 sat i 6 minuta.
U Hrvatskoj prosječan korisnik interneta na društvenim mrežama provede 2 sata i 2 minute dnevno, što je nešto manje od svjetskog prosjeka. U usporedbi s nama, Rumunji društvenim mrežama posvećuju malo više vremena – oko 2 sata i 7 minuta dnevno.
U europskom kontekstu, zemlje kao što su Danska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Italija, Mađarska i Češka također su ispod svjetskog prosjeka, a njihovi korisnici prosječno provode oko sat i pol na društvenim mrežama.
Pročitajte više: Ugasite notifikacije mobilnih aplikacija – Dizajnirane su da ‘kradu’ vrijeme
Što ovi podaci govore?
Ovi podaci mogu pružiti uvid u digitalne navike različitih zemalja i utjecaj društvenih mreža na svakodnevni život. U zemljama s višim prosjekom, društvene mreže igraju ključnu ulogu u komunikaciji i razmjeni informacija, dok u zemljama s nižim prosjekom korisnici možda više cijene osobnu interakciju ili pak preferiraju druge digitalne sadržaje, poput streaming platformi ili online igara.
S obzirom na sve češću prisutnost tehnologije u našim životima, stručnjaci upozoravaju na potencijalne rizike prekomjernog korištenja društvenih mreža, kao što su anksioznost, depresija i negativan utjecaj na društvene odnose. Stručnjaci preporučuju postavljanje osobnih ograničenja i svjesno korištenje društvenih mreža kako bi se smanjili potencijalni štetni utjecaji.
Foto: Canva