Konzumacija mlijeka može povećati rizik od pojave srčanog udara za otprilike polovicu stanovništva, pokazalo je novo istraživanje. Znanstvenici sa švedskog sveučilišta došli su do zaključka da je konzumacija 400 mililitara mlijeka dnevno povezana s pet posto većim rizikom od pojavljivanja koronarne bolesti srca, prenosi Express.co.uk. Utjecaj mlijeka na žene veći je nego na muškarce.
Utjecaj mlijeka na žene
Veća količina laktoze u kravljem mlijeku može uzrokovati oštećenja stanica, pri čemu dolazi do ubrzanja procesa starenja srca. Istraživanje je provedeno na više od 100 tisuća ispitanika te se saznalo da mlijeko uglavnom utječe na žene, dok se muškarcima ne javlja takav efekt tijekom konzumacije napitka.
Ipak, osobe piju manju količinu mlijeka od zabrinjavajuće doze. U Ujedinjenom Kraljevstvu pojedinac prosječno popije 171 mililitar dnevno. Smatra se da je rizik kod žena povećan zbog općenito većeg rizika od srčanih bolesti. Utvrđeno je da žene koje popiju nešto manje od pola litre dnevno imaju 12 posto veću šansu za oboljenjem od srčanih bolesti.
Liječnici preporučuju uvođenje jogurta u prehranu umjesto mlijeka.
Pročitajte više: Tko bi trebao piti kozje mlijeko i po čemu se razlikuje od kravljeg?
Zamjena nerfermentiranog mlijeka fermentiranim
“Naša analiza podupire povezanost između unosa mlijeka koji je veći od 300 ml dnevno i veće stope bolesti srca te infarkta miokarda (srčanog udara) posebno kod žena, ali ne kod muškaraca”, objasnio je profesor Karl Michaëlsson. Također, rizik je kod žena bio evidentan bez obzira na sadržaj masti, piše Net.hr.
“Zamjena nerfermentiranog mlijeka fermentiranim mlijekom, koji se unosi umjereno, moglo bi smanjiti rizike”, savjetovali su stručnjaci.
Foto: Canva