Klimatske katastrofe, AI, Gen Z… Kako se industrija osiguranja nosi sa svojim izazovima?

Dogodi li se poplava ili potres, jedna od industrija za koju ćemo imati na stotine pitanja je industrija osiguranja – što znači da se njezine djelatnike klimatske promjene itekako tiču. S obzirom na to da barataju povjerljivim i važnim informacijama, itekako ih se tiče i kibernetička sigurnost. S druge strane, riječ je o tradicionalnoj industriji koja se temelji na povjerenju, pa djelatnici moraju biti itekako oprezni i promišljeni kad svojim korisnicima približavaju “nova rješenja”, povezana s digitalnom transformacijom, umjetnom inteligencijom… Usto, veoma im je važno u svojim redovima imati pripadnike mlađe generacije – generacije Z – koja posjeduje upravo vještine potrebne za suvremene potrebe tržišta: poput digitalnih tehnologija, analize podataka, kibernetičke sigurnosti…

Ovo su samo neki od izazova i trendova u industriji osiguranja, što je bila glavna tema panel-rasprave powered by ANO insurance solutions na našoj Konferenciji za žene u financijskoj industriji. U panel-raspravi sudjelovale su Ana Zovko, Sandra Vrabec, Vesna Reljić, a panel je moderirala Anđela Buconjić Šutija.

izazovi u industriji osiguranja

Klimatske promjene: značajan rizik za osiguravajuća društva

Vesna Reljić, direktorica Sektora za pravne poslove u Triglav osiguranju d.d., ističe da su posljednjih godina, s povećanjem učestalosti i intenziteta prirodnih katastrofa, procesi procjena rizika i određivanja premija sve složeniji. Klimatske promjene izazov su koji vidi i Sandra Vrabec, članica Uprave i CFRO u UNIQA osiguranju d.d. One, naime, predstavljaju značajan rizik za osiguravajuća društva zbog sve češćih i ozbiljnijih prirodnih nepogoda koje rezultiraju ogromnim gubicima.

„Klimatske promjene donose neizvjesnost u modeliranju rizika, jer se više nije dovoljno oslanjati isključivo na povijesne obrasce i podatke u predviđanju budućih rizika. Osiguratelji moraju razvijati nove metode procjene rizika, koristeći napredne analize podataka i klimatološke modele“, kaže Vrabec.

I prema Ani Zovko, izvršnoj direktorici za digitalno poslovanje i IT u Croatia osiguranju, klimatske promjene jedan su od dva krovna izazova s kojima se suočava industrija osiguranja. Drugi je inflacija.


Pročitajte više: Ovo morate znati: stručnjakinja objasnila kako svakodnevnim odlukama odgovoriti na klimatsku katastrofu


Izazovi u industriji osiguranja – digitalna transformacija

Moderatorica panela Anđela Buconjić Šutija, Managing Partner u ANO Insurance Solutions i Managing Director u Aon Ltd., dodaje da je jedan od glavnih izazova i digitalna transformacija i primjena novih tehnologija. Uvođenje digitalnih tehnologija u poslovne procese, kaže, više nije samo opcija, već nužnost.

Digitalna transformacija i implementacija novih tehnologija (poput umjetne inteligencije) u tradicionalne sektore područje je kojim se bavi i Zovko. Na uspješnoj digitalnoj transformaciji radi kroz digitalne brendove Croatia osiguranja – LAQO, CO digital i Koreqt, te projekte digitalne transformacije poslovanja i unaprjeđenja korisničkog iskustva. Njihov je cilj klijentima pružiti jednostavnija, brža i transparentnija rješenja kroz digitalne kanale. Budućnost osiguranja je, smatra, u inovacijama koje korisnicima donose dodatnu vrijednost i olakšavaju svakodnevne odluke.

Na ovu temu osvrnula se i Reljić. Kako kaže, alati poput umjetne inteligencije i big data analitike omogućuju osiguravajućim društvima da analiziraju ogromne količine podataka o klijentima, uključujući njihove obrasce ponašanja, povijest šteta i financijsku povijest. To sve omogućuje razvoj personaliziranih polica osiguranja.

Također, korištenjem analize velikih podataka, osiguravatelji mogu preciznije procijeniti rizike i bolje predvidjeti buduće događaje. Na primjer, podaci o vožnji u stvarnom vremenu mogu pomoći osiguravateljima u kreiranju dinamičnih premija za auto osiguranje, koje se prilagođavaju ponašanju vozača na cesti.

izazovi u industriji osiguranja

Pročitajte više: Anđela Buconjić Šutija: ‘Žene pod pritiskom okoline zanemaruju svoju intuiciju’


Digitalna transformacija pomaže kod ‘dosadnih, ponavljajućih zadataka’

Umjetna inteligencija pak omogućuje automatizaciju mnogih administrativnih i operativnih procesa, poput obrade zahtjeva za naknadu štete, procjene šteta i komunikacije s klijentima putem chatbota. To smanjuje troškove poslovanja i ubrzava postupke, što klijentima osigurava bržu i učinkovitiju uslugu.

I Buconjić Šutija ističe da digitalna transformacija donosi napredak u smislu automatizacije „dosadnih, ponavljajućih zadataka, što nam omogućuje da više vremena posvetimo ‘pametnim’ i zanimljivim poslovima“.

„Tako djelatnici u osiguranju ne samo da doprinose većoj vrijednosti poslovanja, već imaju priliku kontinuirano razvijati nove vještine i znanja koja će ih učiniti konkurentnima na dinamičnom tržištu rada“, kaže Buconjić Šutija.

S druge strane, Vrabec dodaje da je osiguranje tradicionalna industrija koja se temelji na povjerenju i snažno je regulirana, što znači da svaka promjena, posebno ona vezane za tehnologiju i obradu podataka, mora biti u skladu sa strogim zakonskim normama. Kad je riječ o novim tehnologijama, ističe da UNIQA već niz godina kontinuirano koristi razna tehnička rješenja za automatizaciju svojih procesa.

izazovi u industriji osiguranja

Pročitajte više: Ljudski je faktor u financijskoj industriji važniji no ikad, AI to neće promijeniti


Kako u industriju osiguranja privući generaciju Z?

Tu je i jedan od izazova koji nije zaobišao ni jednu industriju, pa tako ni osiguranje – nedostatak radne snage. Buconjić Šutija ističe da je posebno teško privući i zadržati mlade generacije, koje traže dinamičnija radna okruženja i karijerne prilike prilagođene suvremenom načinu života.

„Osiguranje, kao tradicionalna djelatnost, mora iskoristiti nove tehnologije kako bi stvorilo atraktivna i zanimljiva radna mjesta koja će biti privlačna mladima. To znači redefinirati radne procese, omogućiti fleksibilan rad te integrirati tehnološka rješenja u svakodnevne zadatke kako bi rad u osiguranju postao ‘seksi’ i poželjan“, objašnjava Buconjić Šutija.

Reljić dodaje da će generaciju Z privući iskrenost i direktnost. Oni, kaže, cijene raznolikost i inkluzivnost te točno znaju što žele, a još više što ne žele. Traže brze i praktične načine komunikacije i kupovine, najčešće putem mobilnih uređaja i društvenih mreža. Budući da imaju sposobnost brzog usvajanja novih tehnologija, očekuju jednako brze odgovore i informacije od druge strane.


Pročitajte više: Generacija Z nije lijena, nego u pravu – Milenijalci u obrani ‘tih mladih’


Oni znaju odgovoriti na suvremene potrebe tržišta

„Njima je jako važan brend i vrijednosti koje zastupa te kako se odnosi prema zajednici u kojoj djeluje, stoga je važno da im kao brend pokažemo da ih možemo pratiti u njima važnim trenucima – je li to prvo zaposlenje, je li to prinova u obitelji, je li to prva nekretnina? Stvaranjem posebno kreiranih proizvoda, odnosno različitih fleksibilnih vrsta osiguranja koji im se prezentiraju na jasan i neposredan način, bez ‘sitnih slova’ odnosno skrivenih troškova, način je kako do njih možemo doprijeti i stvoriti vjerne korisnike koji će uvijek birati nas, znajući da će dobiti kvalitetu“, smatra Reljić.

Vrabec ističe da industrija osiguranja mora privući i zadržati mlade talente koji posjeduju vještine potrebne za suvremene potrebe tržišta, poput digitalnih tehnologija, analize podataka i kibernetičke sigurnosti.

„Osim što traže brza, dostupna, personalizirana i digitalno prilagođena iskustva, mlađe generacije traže drugačije vrijednosti kod poslodavaca od njihovih prethodnika. Za osiguravajuća društva, postati atraktivan ovoj generaciji znači ulagati u tehnološke inovacije, transparentnost i održivost. Komunikaciju treba prilagoditi kako bi bila relevantna i autentična, jer generacija Z cijeni brendove koji zastupaju etičke vrijednosti“, zaključuje Vrabec.

Foto: Marin Tomaš

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

besplatni preventivni zdravstveni pregled

Od ponedjeljka kreću besplatni preventivni zdravstveni pregledi

Od ponedjeljka 11. studenog liječnici obiteljske medicine, domovi zdravlja, HZJZ i županijski zavodi za javno zdravstvo počinju s provedbom preventivnih zdravstvenih...
- Advertisment -