Kada je zima ili kada su niske temperature i više vremena provodimo u kući s kućnim ljubimcima, kod njih također možemo primijetiti simptome slične prehladi ili čudno ponašanje, piše Dom in Vrt.
Mogu li se i psi prehladiti?
“Redovita cijepljenja i održavanje dobrog općeg zdravlja vašeg psa je od vitalnog značaja, ali se ipak događa da se razboli. Iako postoje dokazi o psećoj prehladi ili gripi, virus koji je uzrokuje razlikuje se od onog koji uzrokuje prehladu kod ljudi. Također nije bilo značajnijih slučajeva Covida-19 kod pasa. Klasični simptomi bolesti slične prehladi kod pasa su – suzenje očiju, kašalj, kihanje, curenje nosa“, kaže veterinarka Amanda Bruce.
Što je prehlada kod pasa?
“Kad pomislim na prehladu kod psa, pomislim na respiratorni kompleks. To je širok naziv koji koristimo za sve viruse i bakterije kod pasa koji uzrokuju te simptome”, objasnila je veterinarka.
Dodala je kako ozbiljnost prehlade može ovisiti o tome kojem je od ovih virusa ili bakterija vaš ljubimac bio izložen.
Pročitajte više: Znate li zašto vas psi gledaju posebnim pogledom?
Koji su simptomi prehlada kod pasa?
Simptomi prehlade kod pasa slični su onima kod ljudi. Ponekad imaju blage simptome, povremeno kašljanje ili kihanje. Ponekad ne žele jesti, ne žele ustati iz kreveta ili imaju blagu temperaturu. Kod infekcije gornjih dišnih puteva suhi kašalj se javlja zbog upale sluznice dišnog trakta, ako bolest “krene” prema plućima, kašalj će biti vlažniji. Ostali znakovi također mogu uključivati letargiju i promjenu dnevnih navika, piše Net.hr.
Ako je vaš pas redovito cijepljen, vjerojatno nije ništa ozbiljnije od prehlade. No, ako nije cijepljen, mogao bi oboljeti od bolesti zvane infektivni traheobronhitis ili zarazni kašalj legla, koji karakterizira iznenadan početak i prati ga jak, nadražajni kašalj životinje koji ne jenjava i često uzrokuje gušenje, a nakon toga i povraćanje. Tu je i gripa. Iako kod pasa nije nužno sezonska, svakako postoje epidemije. Ova gripa nije prenosiva na ljude!
Jesu li neki psi osjetljiviji na prehladu?
Postoji veći ili manji rizik od bolesti kod životinja. Ako imate kućnog ljubimca koji puno vremena provodi u vrtiću ili hotelu za pse, povećavate rizik od izlaganja stvarima protiv kojih vaš ljubimac možda nije cijepljen. U obzir treba uzeti i dob (vrlo mali – štene, jako velik – stari pas), zdravstveno stanje, npr. autoimuna bolest za koju ljubimac uzima lijekove.
Također, neke pasmine pasa, poput onih s kratkom njuškom (mops, buldog itd.), mogu pokazivati drastičnije znakove i simptome zbog anatomije dišnog trakta. Također je činjenica da druženje u prostorima s mnogim drugim psima, osobito necijepljenim, može dovesti vašeg ljubimca u opasnost.
Pročitajte više: Zašto psi i mačke piju na najneočekivanijim mjestima u kući?
Kako liječiti prehladu pasa?
Kada primijetite da se pas ne osjeća dobro, obratite se veterinaru. Antibiotici ne dolaze u obzir kod virusnih infekcija, stoga se usredotočimo na liječenje simptoma. Ako vaš ljubimac jede, pije i aktivan je, pazite da ne dođe u kontakt s drugim životinjama. Bolest će se povući u roku od tjedan ili dva jer se imunosni sustav vašeg psa može boriti protiv bolesti.
Međutim, ponekad psu treba simptomatska potpora, kao što su lijekovi za suzbijanje kašlja, kako bi mu bilo bolje. Ako vaš ljubimac nije jeo ili pio neko vrijeme i ima temperaturu, možda će mu trebati tekućina ili lijekovi za smanjenje temperature. Ponekad kućni ljubimci također mogu dobiti sekundarne bakterijske infekcije. U tim slučajevima propisuju se antibiotici.
Osim toga, ograničite visoko aerobne aktivnosti koje bi ubrzale disanje jer pas može biti uhvaćen u ciklus kašlja koji može dovesti do gušenja, a ponekad i povraćanja. Ako pas ne jede ili ne pije dovoljno, ponudite mu pileću juhu, tekućinu od konzervirane tune ili laganu hranu poput kuhane piletine.
“Kod prehlade se ne očekuju povraćanje i proljev, ali kada se pojave drugi simptomi, to je uvijek alarmantno”, rekla je veterinarka.
Vrućica također može biti zabrinjavajuća, ali većina ljudi ne zna kada kućni ljubimci imaju temperaturu, pa je dobro posjetiti veterinara da i to provjeri.
Foto: Canva