Koja temperatura treba biti u sobi u kojoj spavate?

Ako se budite u ranim jutarnjim satima, liječnici upozoravaju kako bi ulogu u tome mogla igrati i naša tjelesna temperatura.

Oni koji se redovito bude u tri ujutro i bore se da ponovno zaspu itekako će dobro poznavati očajničku potragu za učinkovitim trikovima za spavanje. Vjerojatno ste isprobali različite tehnike disanja, prilagodili “najbolje” položaje za spavanje ili savršeno tempirali večeru, piše HuffPost.

Ali ako oni ne rade tako dobro kao što ste mislili, klinički psiholog Micheal Breus kaže da biste mogli probati s prilagoditi svoj termostat. Na kraju krajeva, izloženost toplini i hladnoći tijekom spavanja može uzrokovati da se osoba više budi tijekom noći.


Pročitajte više: Ustajete li tijekom noći često na WC? Ovo su mogući razlozi


Najbolja temperatura za spavanje

“Općenito govoreći, stručnjaci sugeriraju da je temperatura zraka između 18 i 20 °C optimalna za spavanje“, kaže Breus.

To je zato što temperatura utječe na naš cirkadijalni ritam, kao i na različite faze sna.
U prvoj fazi sna, vaša tjelesna temperatura se snižava i otkucaji srca se usporavaju.

Spavanje u hladnijoj prostoriji može olakšati ulazak u ovu fazu, kao što znaju svi koji su se borili s toplinskim valom.


Pročitajte više: Volite li stisnuti ‘snooze’? Evo kako odgoda alarma utječe na tijelo


Tuširanje prije spavanja

Kada uđete u REM fazu, temperatura vašeg tijela ponovno raste. U ovoj fazi vjerojatnije je da će vas vrlo niske temperature probuditi. Većina ljudi se budi između jedan i tri ujutro, a to je djelomično zato što naša tjelesna temperatura počinje rasti u polovici noći, prenosi N1.

Dobra vijest je da kupanje u toploj vodi prije spavanja proizvodi učinak hlađenja koji može pomoći da brže zaspite i spavate duže. Preporučuje se kupanje jedan do dva sata prije spavanja, jer vam to daje dovoljno vremena da se pravilno ohladite.

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -