5 ključnih koraka u njegovanju sobnih biljaka tijekom jeseni

Iako su biljke najraskošnije tijekom proljeća i ljeta, to ne znači da hladniji dani nisu pogodni za njegu te će uvenuti. Naprotiv, sada je pravo vrijeme da svoje biljke zaštitite dodatnom njegom koja će vam se višestruko vratiti dolaskom toplijih dana.

Iako pojedine sobne biljke podnose prostore sa sušim zrakom, većini njih promjena godišnjeg doba jako pogoduje, no uz primjenu ovih savjeta preživjet će i obogatiti vaš životni prostor tijekom jeseni i zime, prenosi N1.

Pronađite odgovarajuće mjesto za njih

Kada dođu hladni dani, najvažnije je unijeti cvijeće u posudi u kuću. To znači da bi biljke koje su bile na terasi ili u dvorištu trebale prezimiti u nešto toplijem okruženju. Ovdje posebno treba obratiti pozornost na one poput fikusa, dracene i palme.

Sobne biljke trebaju biti što bliže prozoru, kako bi se polako priviknule na dane kada će biti sve manje svjetla. Pritom ih držite podalje od radijatora, peći i drugih izvora topline. Pri uređenju pripazite da svaka biljka ima dovoljno prostora za nesmetan rast.

Prije nego biljke unesete u kuću, uklonite suho lišće i istuširajte biljku pod blagim mlazom vode. Cvijeće koje je ljeto provelo u stanu ili kući prebrišite vlažnom krpom i tako uklonite prašinu s lišća čime se smanjuje smanjenje svjetla.


Pročitajte više: Jednostavno ih je održavati – sobne biljke ukras su svakom domu


Sukulenti ne bi smjeli provesti zimu vani

Kad je riječ o sukulentima, oni ne bi smjeli vani čekati prve jutarnje mrazove. Osim u sobi, jesen i zimu mogu provesti i u garaži, na svjetlarniku ili ostakljenoj terasi, ako je temperatura niža od 8 stupnjeva.

Osim toga, važno je da posude ne budu izravno na betonu, ako se radi o takvoj podlozi, već ih uzdignite i tako zaštitite od hladnoće. Neka ostanu u tom položaju do ožujka – nemojte ih micati niti zalijevati.

Zalijevanje tijekom jeseni

Tijekom jeseni biljke ulaze u fazu mirovanja, proces fotosinteze je manje intenzivan pa im je potrebno manje vode. Zalijevanje biljaka ovisi o vrsti, ali postoje određena pravila kojih se morate pridržavati za svako cvijeće. Zalijevanje treba obaviti ujutro, a nakon pola sata prosuti višak vode koji se nakupio u ladici posude. Inače, postoji mogućnost da će korijen istrunuti.

Za zalijevanje se može koristiti biljni čaj i voda u kojoj su se kuhala jaja jer će tako biljke dobiti potrebne minerale. Zanimljivo je da srebrnu paprat možete čak i zalijevati pivom.

Prskanje biljaka provodi se vodom ostavljenom u jutarnjim satima. Vodu koja je odstajala nekoliko dana ulijte u raspršivač i njome prskajte biljke. Ako kod nekih biljaka cvjetovi počnu venuti, zalijte biljku malo zašećerenom vodom. Ova mješavina je idealna i za rezano cvijeće i za vaze za produljenje svježine i trajnosti.


Pročitajte više: Biljke koje morate imati u uredu!


Kako prihraniti biljke u jesen

Važna stavka u pripremi biljaka za jesen odnosi se i na ishranu. Isključivo se provodi početkom jeseni, kako bi se biljka fiziološki pripremila za zimu.

Pri kupnji pripazite da koncentracija dušika bude manja, a koncentracija fosfora i kalija veća. Najbolje je koristiti organske pripravke s ekstraktom algi i aminokiselinama.

Ne presađujte u jesenskim danima

Ne preporučuje se presađivanje biljaka tijekom jeseni i zime, jer su u tom razdoblju u stanju mirovanja. Ako baš morate presaditi biljku, svakako koristite potpuno novu zemlju i veću posudu od one u kojoj je biljka bila do tada.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

mačke masiraju

‘Mijesi’ li vas mačka kao tijesto? Preslatki su razlozi zašto to...

Mačka vas “mijesi” poput tijesta iz nekoliko razloga, ali što je to uopće? Jednostavno rečeno, mačje gnječenje je kada vaša mačka...
- Advertisment -