5 namirnica koje ne biste trebali jesti uz kavu

Kava ima niz zdravstvenih dobrobiti, što je čini snažnim dodatkom dobro uravnoteženoj prehrani. Na primjer, istraživanje je dokazalo da umjerena konzumacija kave može pomoći u sprječavanju upalnih i oksidativnih bolesti povezanih sa stresom, kao što su dijabetes tipa 2. Međutim, kava također može utjecati na apsorpciju nekih hranjivih tvari, što može smanjiti ili povećati učinak određenih namirnica, prenosi N1.

Iako je svaki pojedinac različit pa različito podnosi određene kombinacije hrane, Health je izdvojio nekoliko namirnica koje ipak ne bi trebalo jesti uz kavu, a riječ je o nekim mliječnim proizvodima, prženoj hrani i proteinima koji su bogati željezom.

Citrusi

Kombinacija kave i citrusa može uzrokovati probavne smetnje jer je kava prirodno kisela. Razine pH kave u prosjeku su između 4,85 i 5,13 na ljestvici od 0-14, pri čemu niži brojevi ukazuju na povećanje kiselosti. Istovremeno, citrusi i njihovi sokovi su također vrlo kiseli te mogu doprinijeti gastroezofagealnoj refluksnoj bolesti (GERB) za koju su karakteristični simptomi poput mučnine, nadutosti i žgaravice. Konzumacija kave i citrusa zajedno može iritirati želučanu sluznicu i pogoršati te simptome.

Oštar okus citrusa može dovesti do toga da vam kava bude gorka. Možda bi najbolje bilo citruse i kavu konzumirati odvojeno kako biste mogli u cijelosti uživati u njihovim okusima, ali i kako biste iskoristili njihove zdravstvene dobrobiti bez probavnih smetnji.


Pročitajte više: Zelena kava – najlakše rješenje za kilograme?


Crveno meso

Istraživanja pokazuju da ispijanje kave može utjecati na apsorpciju hranjivih tvari u crijevima, posebice željeza. Crveno meso jedan je od najboljih izvora hem željeza, što znači da ispijanje kave uz odrezak može smanjiti njegove zdravstvene prednosti.

Jedna studija otkrila je da konzumacija tri ili više šalica kave dnevno značajno smanjuje razinu željeza. Željezo ima nekoliko ključnih uloga u tijelu, uključujući potporu cirkulaciji krvi, proizvodnji hormona i imunološkoj funkciji. Odlučite se za druge izvore proteina uz jutarnju kavu, a crveno meso jedite kasnije, kada vaše tijelo može lako apsorbirati željezo.

Mlijeko

Možda zvuči čudno i iznenađujuće, ali mlijeko se također našlo na popisu namirnica koje ne treba konzumirati uz kavu. Mlijeko je izvrstan izvor kalcija koji je neophodan za zdravlje kostiju, rad mišića, zgrušavanje krvi i proizvodnju hormona.

No, istraživanja pokazuju da kombinacija mlijeka i kave može spriječiti apsorpciju kalcija. Drugim riječima, kofein u kavi može smanjiti neto apsorpciju kalcija iz prehrambenih proizvoda. Kalcij koji se ne apsorbira izlučuje se urinom. Visoke razine izlučivanja kalcija urinom povezane su s povećanim rizikom od bubrežnih kamenaca.

Pržena hrana

Istraživanja pokazuju da povećana konzumacija kave može dovesti do povećanog rizika od dislipidemije, što je abnormalna razina masti u krvotoku. Ispijanje tri ili više šalica kave dnevno može povećati loš kolesterol (LDL), što negativno utječe na zdravlje srca. Istovremeno može smanjiti i dobar kolesterol (HDL) koji podržava zdravlje srca.

Budući da se često jedenje pržene hrane povezuje s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, oni koji redovito piju kavu trebali bi ograničiti unos pržene hrane.

Nadalje, istraživanje sugerira da konzumacija pržene hrane četiri ili više puta tjedno može povećati rizik od razvoja kronične bolesti pa bi stoga trebali obratiti pažnju koliko često jedete takve namirnice.


Pročitajte više: Stručnjaci otkrili ima li koristi od prestanka ispijanja kave


Hrana s visokim udjelom natrija

Kava sadrži mnoge biološki aktivne spojeve koji izravno utječu na krvni tlak. Srećom, istraživanja pokazuju da ispijanje 1-3 šalice kave dnevno vjerojatno neće imati štetne učinke na razinu krvnog tlaka. Međutim, prekomjerni unos kofeina može pogoršati hipertenziju, odnosno visoki krvni tlak, piše Health.

Istraživanja su više puta dokazala da unos natrija izravno korelira s krvnim tlakom. Bilo bi dobro obratiti pažnju na unos kave kada jedete hranu s visokim udjelom natrija kako ne bi došlo do negativnih učinaka.

Bit je u ravnoteži

Kava može biti ugodan dodatak dobro uravnoteženoj prehrani, ali bitno je ne pretjerivati s unosom. Najbolje vrijeme za ispijanje kave jest ujutro ili rano poslijepodne, jer ispijanje kave kasno tijekom dana može utjecati na obrasce spavanja. Preporuča se konzumiranje kave 3 do 4,5 sati prije obroka kako bi se smanjio njezin utjecaj na unos hrane i makronutrijenata.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

salo na trbuhu

Otkriven još jedan alarmantan rizik od previše sala na trbuhu –...

Imati više masnoće u području abdomena – gdje se nalaze organi poput jetara i gušterače - povezano je s bolovima u...
- Advertisment -