Žene u nogometu-od terena do navijačke tribine

Nogomet, ili kako to muškarci nazivaju ‘najvažnija sporedna stvar na svijetu’ za dva tjedna postati će glavna tema razgovora na ulici, u kafićima i na društvenim mrežama. I dok većina muškaraca odbrojava dane do početka Svjetskog nogometnog prvenstva, koje se ove godine održava u Brazilu, žene planiraju odlaske na ‘ženske odmore’ i provjeravaju koji se ‘ženski’ filmovi prikazuju u kinima. No, to ne znači da žene ne prate nogomet i ne navijaju. Upravo suprotno. Žene su često i strastvenije navijačice od muškaraca, a posljednjih godina polako, ali sigurno, pronalaze i svoj put na nogometne terene.

Žene u nogometu

Helena Costa nogometne terene
Foto: Miguel Boavida/Wikipedia

I dok muškarac u ulozi trenera nekog ženskog nogometnog kluba nije nikakva novost, žena koja vodi glavnu riječ u muškom nogometnom klubu vijest je koju vrijedi istaknuti. Portugalka Helena Costa nedavno je pobudila pozornost, ne samo francuske već i svjetske javnosti, kada je imenovana trenericom francuskog drugoligaša Clermonta. Ova 36-godišnjakinja tako je postala prva žena na mjestu trenera nogometnog kluba jedne od najjačih nogometnih liga na svijetu. Da joj je nogomet u krvi pokazala je treniranjem mlade momčadi Benfice te ženskih nogometnih reprezentacija Katara i Irana. Radila je i kao ‘skaut’ za škotski nogometni klub Celtic, a imenovanjem na mjesto trenera Clermonta otvorila je vrata i drugim ženama. ‘Ne bojim se. Da nisam mislila da to mogu raditi, ne bih bila ovdje’, rekla je na konferenciji za novinare Helena Costa i dodala ‘da nisam mislila kako će me igrači prihvatiti i da ne vjerujem u svoj rad, ne bih bila ovdje’. Kao i sve žene koje su ‘prve’ u nečemu, Helena Costa nada se da će ju ocjenjivati kroz njene trenerske uspjehe, a ne kroz prizmu njenog spola. ‘Znam da je to velik korak, ali ovo je 2014. Razumijem vaše iznenađenje i interes koji je ovo imenovanje pobudilo, ali ovo bi trebala biti normalna stvar. Na mene gledajte kao na još jednog trenera’, rekla je na konferenciji za novinare. Upravo njena molba, da ju se promatra ‘kao trenera’ i ocjenjuje na temelju njenih trenerskih uspjeha, pokazuje koliko su žene u muškom nogometu još uvijek ‘egzotične pojave’, ali i koliko se na žene gleda kao na lijepa lica i ‘ukrase na stadionima’. Clermontov potez pozdravila je i francuska ministrica Najat Belkacem. ‘Bravo Clermont jer razumijete da je imenovanje žena budućnost profesionalnog nogometa’, napisala je na svom Twitter profilu. Biti će zanimljivo vidjeti koliko će vremena biti potrebno da na mjesto trenera nekog prvoligaškog kluba bude imenovana žena.

Kad žena dijeli pravdu na nogometnom terenu

Nešto manje iznenađenje od žene na klupi muškog nogometnog kluba izazivaju žene koje im dijele pravdu tijekom utakmice. Do prije dvadesetak godina bilo je teško pronaći ženski nogometni klub u Hrvatskoj, a danas ih se u 1. Ženskoj nogometnoj ligi natječe čak 8. Slična je situacija i sa sutkinjama. Iako su još uvijek u manjini i većinom sude utakmice u Ženskoj ligi, svojim upornim radom i zalaganjem pronašle su put i do 2. HNL. Naime, prema podacima Hrvatskog nogometnog saveza, u Hrvatskoj je registrirano 30 državnih sutkinja, a njih 7 nalazi se i na Fifinoj listi međunarodnih sutkinja te redovito sude međunarodne turnire i utakmice ženskih i juniorskih reprezentacija. Većina ističe kako su na travnjaku doživjele i lijepe i ružne trenutke, a neke su, poput Vesne Budimir, na travnjaku pronašle i ljubav. Upravo je Vesna Budimir podigla mnogo prašine jer je nakon uspješne karijere u kick boxu i završenog studija kineziologije, krenula u sudačke vode. Pažnju je na početku plijenila svojim izgledom, no pokazala je da o nogometnim pravilima zna više od igrača na terenu, ali i da ju neugodne uvrede i provokacije s tribina ne diraju.

Novinarke u svlačionicama

Uvrede i provokacije nisu rezervirane samo za sutkinje na terenu, već se znaju čuti i na konferencijama za novinare. Sportsko novinarstvo, pogotovo onaj dio koji se bavi nogometom, u Hrvatskoj je još uvijek ‘muška domena’. Dovoljno je prisjetiti se ‘biranih’ riječi Dinamovog izvršnog predsjednika Zdravka Mamića kojim se obračunao s novinarkom Romanom Eibl. Primitivizam, šovinizam i seksizam pojedinaca nije spriječio novinarke za pronađu svoj put do nogometnih terena i svlačionica. U SAD-u nije neobično da nakon utakmice, u svlačionicu, po izjave ulaze i novinarke. Sve se češće nalaze i uz sami nogometni teren otkud se javljaju tijekom utakmice s izjavama igrača ili najnovijim informacijama. Simpatije navijača i javnosti pokupila je španjolska novinarka Sara Carbonero koja je izvještavala o finalnoj utkamici Svjetskog prvenstva 2010. godine kada je u napetoj utakmici Španjolska pobijedila Nizozemsku. Nju je, tijekom intervjua uživo, poljubio vratar španjolske reprezentacije Iker Casillas i tako cijelom svijetu obznanio njihovu vezu. Sretan je par početkom ove godine dobio sina pa Sara vjerojatno neće izvještavati iz Brazila. Ali je gotovo sigurno da će pratiti što se događa na terenu. Pokazali smo kako žene polako, ali sigurno pronalaze svoje mjesto na nogometnim terenima. Samo je pitanje vremena kada će neka od reprezentacija umjesto izbornika dobiti – izbornicu.

Foto: Wikipedia, 123rf

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

1 KOMENTAR

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

poduzetništvo u Hrvatskoj

Hrvati poduzetniji od ostatka EU: Unatoč izazovima, postoje pokazatelji rasta

Prema najnovijim rezultatima istraživanja Global Entrepreneurship Monitor (GEM) za 2023. godinu, poduzetnička okolina u Hrvatskoj zabilježila je određeni napredak, ali se...