Cijene europske, a plaće balkanske, čak se i Nijemci čude kako preživljavamo

Prosječna plaća u Hrvatskoj je 1321 euro što našu zemlju svrstava na dno u odnosu na druge europske zemlje, ali što se tiče cijena, one su kao da živimo u Njemačkoj. Čak se i oni pitaju kako s takvim plaćama uspijevamo preživjeti mjesec, piše Dnevnik.hr.

‘Meni kao Hrvatici doslovno je žao to gledati’

Ako se pita Državni zavod za statistiku, inflacija usporava. Ako se pita građane – “To je neki science fiction, izmišljotina”, kaže Mira iz Zagreba.

“Imamo veće cijene nego u Njemačkoj. Imamo veće cijene nego u Austriji. To mogu reći iz prve ruke jer sam nedavno bio tamo”, poručuje Ivan.

Iz prve ruke to može reći i Maja Erpačić, Hrvatica koji živi u Njemačkoj gdje je prosječna bruto plaća 4300 eura dok je kod nas neto plaća 1300 eura. Ljetovala je na našoj obali i jedno joj nije jasno: “Meni doslovno nije jasno kako ljudi ondje preživljavaju i plaćaju namirnice, plaćaju sve što treba. Meni kao Hrvatici doslovno je žao to gledati”.

Najskuplja im je, kažu, hrana. “Voće, povrće, meso uz to sve, a gastronomija je povukla cijene čestito”, rekao je Freddy Mess iz Njemačke.


Pročitajte više: Vrijeme za špeceraj: Evo što se više isplati ‘vani’, a što u Hrvatskoj


‘Prodavanje magle potrošačima’

Muško šišanje skočilo je s pet na osam eura, bečki odrezak s osam na gotovo 12 eura, a pakiranje kave od 250 grama u trgovini ćete sada platiti četiri eura. Hrvatska udruga potrošača pratila je cijene zadnje dvije godine. Od 65 proizvoda i usluga za 48 je skočila cijena. Više od 80 posto toga je poskupjelo.

“Cijene koje mi danas imamo u Hrvatskoj su dostupne samo Plenkoviću i njegovoj ekipi koja si je povećala plaće, a ostali moraju računati ako sam kupio ovo, ne mogu si kupiti ono”, kaže Ana Knežević iz Hrvatske udurge za zaštitu potrošača.

Energetska kriza, rat u Ukrajini pa dvojno iskazivanje cijene pa uvođenje eura. Koliko puta smo čuli ova opravdanja za visoke cijene. I dalje nikome nije jasno zašto je rat u Ukrajini kriv za cijenu maslaca od četiri eura.

“To je jednostavno prodavanje magle potrošačima. Naše cijene su europske, a plaće balkanske”, dodala je Knežević.

Turisti su se nadali balkanskim cijenama.

“Skupo je, htio sam kupiti pizzu i morao sam platiti 16 eura samo za pizzu. To je preskupo”, rekao je Xavier iz Belgije, a Serhan iz Danske kaže da su očekivali niže cijene, a onda su pročitali o poskupljenjima u Hrvatskoj.

Turistima je to još sve podnošljivo, ali hrvatski novčanici teško to podnose. Više od pola zaposlenih nema ni prosječnu hrvatsku plaću, a 30.000 umirovljenika ima mirovinu manju od 300 eura. To se ne zove život, već preživljavanje.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

zeleni čaj ljekovitost

Što se dogodi u vašem tijelu kad pijete zeleni čaj?

Istraživanja pokazuju da bi zeleni čaj mogao biti jedan od najzdravijih napitaka koje možete piti. Stručnjaci su otkrili sve prednosti konzumacije...
- Advertisment -